Skrypty katalogów stron pod SEO

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak można prosto stworzyć sobie zaplecze internetowe. Dla nie wtajemniczonych – zaplecze to wszystkie nasze strony, nad którymi mamy kontrolę i które mają wspierać nasze najważniejsze domeny. Jeśli zaplecze jest wartościowe możemy wesprzeć nasze najważniejsze strony mocnymi linkami, co znacząco wpływa na pozycjonowanie naszej strony.

W tym artykule przedstawię jedną z prosztyszych możliwości stworzenia sobie zaplecza. Są to zwykłe skrypty katalogów stron. Jeśli stworzymy sobie katalog i ludzie będą do niego dodawać swoje strony, to w dość krótkim czasie uzyskamy wiele unikalnych podstron, z których możemy dodatkowo linkować nasze strony. Pamiętajmy, żeby nasz katalog nie był zwykłym śmietnikiem, ponieważ jeśli tak będzie stanie się on bezwartościowy dla wyszukiwarek. Wystarczy wprowadzić moderację i akceptować tylko solidne strony.

Jednym z przykładowych rozwiązań może być stworzenie autorskiego katalogu stron. Z punktu widzenia wyszukiwarek taki katalog prawdopodobnie będzie najbardziej wartościowy, ponieważ stworzony z „unikalnej receptury”. A jak wiemy, wyszukiwarki cenią sobie unikalność. Przykładem takiego katalogu może być chociażby katalog Onetu – www.katalog.onet.pl.

Nie wszyscy jednak potrafią programować, aby napisać sobie samemu taki skrypt katalogu stron www. I tu przychodzi pomoc – możemy skorzystać z gotowych skryptów i szablonów. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze rozwiązania, dominujące w branży. Zostały one przedstawione w przypadkowej kolejności.

1. CNCat – http://hotscripts.pl/produkt-2569.html

Ciekawy system katalogu stron, łatwy w instalacji. Uzytkownik dodający link do katalogu otrzymuje specjalny kod bezpieczeństwa. Wymaga php i mysql.

2. Freeglobes – http://hotscripts.pl/produkt-11254.html

Bardzo dobry katalog stron internetowych z nieograniczoną liczbą kategorii i podkategorii, posiadający system szablonów. Dodatkowo Ad Manager, Adsense Manager, Allopass, Keyword Manager, generator miniaturek i wiele innych.

3. Otwarty.pl Mini – http://mini.otwarty.pl/

Popularny skrypt katalogu stron www. Jego opis, dyskusja oraz modyfikacje darmowego skryptu katalogu mini.otwarty.pl znajduje się na na Forum Pozycjonowanie i Optymalizacja.

4. Qlweb by jachu – http://hotscripts.pl/produkt-3538.html

Funkcje dodatkowe w porównaniu z Qlwebem: liczba odsłon w wizytówce strony, edycja meta (description oraz keywords) w PA, ustalenie minimalnej liczby znaków w opisie dodawanej strony w PA, dodawanie opisów kategorii/podkategorii przez użytkowników w trakcie sugerowania/dodawania, możliwość wyboru sposobu dodawania strony – standardowy (tak jak w typowym qlwebie) lub 3 linki bezpośrednie w treści (tak jak do tej pory w qlweb modified by jachu), rss ostatnich 10 wpisów w ogóle i w każdej podkategorii.

Jeśli się nie mylę, to jeszcze do nie dawna, a być może także i teraz – Qlweb jest najpopularniejszym skryptem katalogu. Jednak w trakcie zmian algorytmu Google, szczególnie katalogi typu Qlweb ucierpiały na jakości. Nie znaczy to oczywiście, że nie można postawić dobrego katalogu na tym skrypcie. Wręcz przeciwnie – mnogość funkcji pozwala na zbudowanie bardzo przyzwoitego katalogu www.

5. WordPress – http://wordpress.org/

WordPress jest generalnie skryptem blogowym lecz za pomocą odpowiednich dodatków możemy go przerobić na katalog stron www. Dzięki wtyczkom możemy stworzyć system głosowania na stronę, komentowania jej przez użytkowników oraz wprowadzić wiele innych, ciekawych funkcji.

6. Hurricane – http://www.katalog.hurricane.pl/

Właściwości skryptu Hurricane:
– pelna zgodnosc ze standardami XHTML 1.0 i CSS 3.0
– przyjazne adresowanie stron dla robotów wyszukiwarek
– system skórek wykorzystujacy dowolne szablony HTML
– dynamiczne meta tagi zalezne od zawartosci danej strony
– samoaktualizujaca sie mapa strony w standardzie XML
– system automatycznych powiadomien poprzez poczte e-mail
– wysylanie masowych wiadomosci e-mail do uzytkowników katalogu
– wyszukiwarka wpisów z wyborem kryteriów poszukiwan
– automatyczne pobieranie tresci wpisu na podstawie meta tagów
– nieograniczona glebokosc drzewa kategorii tematycznych
– skrypt nie zostawia po stronie uzytkownika zadnych informacji
– latwa edycja wpisów i kategorii tematycznych
– trzy tryby gromadzenia i dystrybucji miniaturek stron
– rzeczywiste statystyki strony z funkcja ignorowania robotów
– zabezpieczenie przed automatami za pomoca graficznego tokena
– opisowe raportowanie blednych lub uszkodzonych wpisów
– pelna moderacja nowo dodawanych wpisów z lista w kolejce FIFO
– lista najczeciej wykorzystywanych adresów IP oraz e-mail
– szczególowe informacje na temat autora wpisu
– latwe zarzadzanie uprawnieniami uzytkowników katalogu
– w pelni zarzadzalne boksy reklamowe oraz strony pomocnicze
– mozliwosc zmiany nazw przechwytywanych robotów wyszukiwarek
– zaawansowany filtr cenzurujacy wyswietlane tresci
– lista bezterminowo zablokowanych adresów IP
– statystyki odwiedzin szesciu robotów dla kazdego wpisu
– rozbudowany i bardzo intuicyjny panel administracyjny
– pelna konfiguracja katalogu z poziomu przegladarki

7. PhpLinkDirectory – http://www.phplinkdirectory.com

Kolejny popularny skrypt katalogu stron. Jednym z ciekawszych przykładów jego wykrozystania jest katalog Dziennika Internautów, który obecnie ma Page Rank równy 6. Poniżej znajdziesz link do tego katalogu.

8. Dużo katalogów korzysta również ze skryptów typu:

Podsumowanie

Jeszcze raz podkreślam, że aby katalog był wartościowy musimy odpowiednio o niego zadbać. Niestety powszechną praktyką wśród ludzi SEO jest masowe stawianie tego typu katalogów i wrzucanie tam SWL – systemów wymiany linków. Dzięki takim katalogom zdobywają dużo punktów i mogą je wymieniać na linki. Działanie tego typu jest jednak bardzo ryzykowne i ma krótkie nogi. Katalogi takie najczęściej są filtrowane przez Google, przez co jakość wychodzących z nich linków jest wręcz bezwartościowa.