Do jakich katalogów warto dodać stronę?

Kiedyś katalogi stron służyły użytkownikom, aby mogli szybko wyszukać właściwą stronę. Działały na podobę katalogów bibliotecznych, gdzie wertować można było kolejne karty książek. Tak samo wertować można było poszczególne kategorie katalogów internetowych, aby znaleźć stronę, której szukamy.

Całe szczęście dziś możemy korzystać z takich wynalazków jak wyszukiwarka. Na rynku mamy wiele wyszukiwarek. W Polsce najpopularniejsze to Google, Bing, Netsprit czy Szukacz. Katalogi jednak wciąż są przydatne, tyle że zmieniły nieco swoją funkcję. Użytkownik, który dodaje swoją stronę do katalogu robi to w celu zdobycia dodatkowego linku, który pomoże mu w pozycjonowaniu swojej strony.

W internecie jest całe mnóstwo katalogów stron internetowych. Wiele z nich jest totalnie bezwartościowych. Szczególnie te oparte na skrypcie qlweb dostały swego czasu mocno po kościach. Google znacznie obniżyło wartość linków, które wychodzą z takich katalogów. Co by nie patrzeć, masowe dodawanie linków do wszystkich możliwych katalogów może się okazać nieopłacalne. Warto zatem dodać swoją stronę do katalogów, które są bardziej wartościowe. Możemy przy tym kierować się między innymi jego wartością Page Rank. Możemy wziąć pod uwagę również odwiedzalność takiego katalogu oraz liczbę wizyt, które generują na innych stronach ów katalogi.

W tym wpisie chciałbym zaprezentować Ci kilka wartościowszych katalogów, do których warto dodać swoją stronę. Miejscem, gdzie można znaleźć często odwiedzane katalogi jest serwis Ranking, o którym pisałem już jakiś czas temu. Możemy znaleźć tam również najpopularniejsze w Polsce katalogi. Poniższy ranking sporządziłem na podstawie badania Gemius za okres od 20.11.2009 do 06.12.2009 roku.

Ranking katalogów stron WWW używanych przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami. Ranking jest tworzony na podstawie procentowej liczby wizyt rozpoczętych wejściem z katalogów stron WWW na witryny uwzględnione w badaniu gemiusTraffic.

 1. Onet (43,60%)www.katalog.onet.pl – potwierdzam jego skuteczność. Katalog Onetu jest zazwyczaj pierwszym katalogiem, do którego dodaję swoją witrynę internetową. Stronę można dodać za darmo, ale trzeba trochę poczekać dłużej na moderację. Jeśli chcemy, aby nasza strona pojawiła się w ekspresowym tempie w katalogu możemy skorzystać z płatnej opcji „Dodaj stronę ekspresowo”.
 2. Wirtualna Polska – (23,10%)www.katalog.wp.pl – katalog Wirtualnej Polski to również jeden z większych i najbardziej wartościowych katalogów w Polsce. Dodanie strony jest jednak płatne i na dzień dzisiejszy wynosi 7,38 zł netto. Zgłoszenie możesz opłacić za pomocą punktów zgromadzonych na Profilu Biznesowym lub poprzez wysłanie SMSa.
 3. Start24 (11,83%)www.start24.pl – muszę przyznać, że serwis Start24 dokonał gwałtu na moich oczach. Dawno nie widziałem tak upchanej w linki, kolory i grafiki strony. Gdybyś miał problemy ze znalezieniem linku do dodania strony, to jest to zielony link po prawej stronie, na samym dole „+ dodaj stronę do katalogu”.
 4. Google (4,43%)directory.google.com – katalog Google, którego chyba rekomendować nie trzeba. Jest to w sumie to samo co link poniżej, ponieważ katalog Google to Dmoz.org. Z punktu widzenia wyszukiwarki Google linki tam zamieszczone są niezwykle wartościowe, dlatego warto aby Twoja strona się tam znalazła. Co ciekawe, tylko nielicznym się to udaje. Moderatorzy Google mają jakieś restrykcyjne przepisy, ponieważ większość stron jest odrzucana. Jeśli się tam dostaniesz, to szczerze Ci pogratuluję 🙂
 5. Dmoz – (2,94%)www.dmoz.org – jak wyżej – katalog Google. Indeksowane są tam strony o unikalnej, bardzo wartościowej treści dla użytkownika. Zanim zgłosisz stronę, koniecznie przeczytaj wytyczne Google.
 6. Webwweb (2,24%)www.webwweb.pl – katalog, który skupia w sobie polskie strony internetowe. Stronę do katalogu możemy dodać dopiero po założeniu konta w serwisie Webwweb. Dodatkowo jest kilka opcji wyróżniania swojego wpisu. Możemy dodać np. dane teleadresowe w przypadku, gdy strona internetowa dotyczy firmy. Jest też opcja dodania własnego logo oraz zdobywania punktów, za które możemy wykopać swój wpis na pierwsze miejsca w katalogu. Dodanie do katalogu jest bezpłatne.
 7. Interia (1,72%)www.katalog.interia.pl – katalog stron www popularnego portalu internetowego Interia.pl. Stronę można dodać w ciągu 24 godzin. Koszt rejestracji strony wynosi: 10,98 zł brutto (9 zł netto). Każdorazowa aktualizacja zgłoszonej strony to koszt: 1,22 zł brutto (1 zł netto).
 8. Gwiazdor (1,68%)www.gwiazdor.pl – kolejny polski katalog witryn internetowych. Występuje możliwość dodania strony bezpłatnie. Ze względu jednak na dużą ilość zgłoszeń czas oczekiwania na dodanie może potrwać około 2 miesięcy. Dla niecierpliwych jest też płatna wersja – należy wpisać kod ekspresowego zgłoszenia, który otrzymamy drogą SMS. Koszt dodania strony ekspresowo (w ciągu dwóch dni roboczych) to 3,66 zł.
 9. Gazeta (1,66%)www.katalog.gazeta.pl – katalog popularnego serwisu informachyjnego Gazeta.pl. Cena dodania do katalogu jest stosunkowo niska w porównaniu do konkurencji – jedyne 2,44 zł. Niestety nie ma darmowej opcji dodania strony. Myślę jednak, że kwota 2,44 zł to niewielka cena za dobry link z tego katalogu.
 10. Hoga (1,52%)www.katalog.hoga.pl/mapa.asp – katalog portalu internetowego Hoga.pl. Cena dodania ekspresowego wpisu to 10,98 zł. Niestety podobnie jak powyżej – brak możliwości dodania wpisu za darmo.
 11. Gery (1,13%)www.katalog.gery.pl – katalog serwisu Gey.pl. Możliwość dodania strony do czterech podkategorii. Istnieje tylko i wyłącznie opcja płatnego dodania do katalogu, która kosztuje 10,98 zł. Czas oczekiwania na umieszczenie w katalogu to pięć dni roboczych.
 12. Startowy (0,86%)www.katalog.startowy.com – katalog należący również do serwisu Gery.pl. Jest to w zasadzie katalog katalogów, czyli spis katalogów seo. Możemy wyszukać tam interesujące nas katalogi stron www.
 13. Gooru (0,54%)www.gooru.pl/katalog – katalog wyszukiwarki Gooru.pl. Jest to jeden z droższych katalogów, bowiem wpis kosztuje 23,18 zł. Po opłaceniu rejestracji naszej strony, powinna ona się znaleźć w przeciągu 24 godzin w spisie katalogu.
 14. Skocz (0,35%)www.skocz.com – kolejny katalog, w którym warto umieścić swoją stronę. Katalog jest darmowy, ale jest jeden mały haczyk… Mianowicie trzeba umieścić link zwrotny do katalogu. Strona, która nie będzie miała linku prowadzącego do skocz.com nie zostanie dodana.
 15. Webhelp (0,27%) www.webhelp.pl – darmowy katalog stron dość popularnego serwisu dotyczącego tworzenia stron www. Jak najbardziej polecam.
 16. Polska (0,26%)www.katalog.polska.pl – tym razem jest to zupełnie darmowy katalog stron internetowych. Rejestracja strony jest bardzo szybka i prosta. Dodanie jednak polega na zasugerowaniu adresu strony, więc to czy i kiedy strona zostanie dodana zależy od właścicieli serwisu Polska.
 17. Katalog Stron (0,20%)www.katalogstron.com.pl – co ciekawe ten katalog jest obecnie zablokowany. Gdy chciałem dodać wpis, pojawił się komunikat – „Zgłaszanie nowych stron zostało czasowo wstrzymane do czasu usunięcia kolejki wpisów”. Dziwna sprawa – tak czy inaczej dodanie strony do tego katalogu należy odłożyć do czasu, gdy aż zostanie on odblokwany. Lub zupełnie zapomnieć o tej stronie, bo to niezbyt profesjonalne podejście do użytkownika.
 18. Katalog Stron (0,17%)www.katalog.stron.org – ten katalog też jakiś wadliwy (pojawiają się błędy php), więc raczej odradzam, skoro właściciel nie raczy ich poprawić.
 19. Gemsnet (0,17%)www.katalog.gemsnet.pl – płatny katalog, umożliwiający zapłatę (cena 4,88 zł brutto) przez mTransfer, Płacę z Inteligo, karta VISA, MasterCard, EuroCard, JCB, Diners Club i wiele innych. Serwis płatności internetowych obsługuje AllPay.pl. Jest też możliwość zapłaty SMS (cena 6,10 zł brutto).

A Ty jakie znasz godne polecenia katalogi?