Najlepsze wtyczki wordpress (pluginy wordpress)

Skrypt blogowy WordPress już od dłuższego czasu zyskuje spore grono zwolenników. Ta platforma blogowa już po pierwszej instalacji wyposażona jest w mnogość przydatnych funkcji. Niektórym to jednak nie wystarcza. Każdy użytkownik chce mieć bloga, jak najbardziej przystosowanego pod swoje potrzeby. Aby to zrobić, można skorzystać z wielu dodatkowych wtyczek (pluginów), które jeszcze bardziej rozbudowują WordPressa. W tym wpisie przedstawię najlepsze i najprzydatniejsze moim zdaniem wtyczki WordPressa, z których korzystam.

Wtyczki WordPress, które powinieneś zainstalować:

 1. Akismet – wtyczka to pozbywania się spamu. Akismet automatycznie wyłapuje spamowe komentarze i umieszcza je w koszu. Bardzo przydatna wtyczka, która oszczędza czas poprzez automatyczne moderowanie dodawanych przez użytkowników komentarzy.
 2. WordPress Related Posts – wyświetla listę podobnych wpisów w oparciu o połączenia słów kluczowych.
 3. All in One SEO Pack – niezbędnik jeśli chodzi o zastosowania pod wyszukiwarki. Umożliwia stworzenie klucza dla TITLE wszystkich stron wordpressa, definiowanie description keywords itp.
 4. Audio player – wtyczka do umieszczania dźwięku na stronie. Wystarczy wrzucić plik dźwiękowy na serwer, podać ścieżkę do pliku i możemy się cieszyć na naszym blogu fajnym odtwarzaczem dźwięku.
 5. Contact form 7 – umożliwia generowanie bardzo fajnych formularzy kontaktowych.
 6. Really Simple CAPTCHA – zabezpiecza formularze z wtyczki Contact form 7 kodem weryfikacyjnym. Możemy ustawić weryfikację poprzez przepisanie kodu z obrazka bądź prośby odpowiedzi na konkretne pytanie.
 7. GD Star Rating – bardzo rozbudowany system oceniania wpisów oraz komentarzy. Jest możliwość oceniani TAK/NIE lub stopniowa wyznaczając np. skalę 10 gwiazdek.
 8. Google XML Sitemaps – stwórz specjalną mapę dla wyszukiwarek, dzięki której robot dotrze do każdego zakątka Twojej strony.
 9. Sociable – wtyczka do społecznościówek. Umożliwia szybkie dodanie informacji o wpisie na Facebook i inne portale społecznościowe. Jeśli chcesz mieć dostęp do polskich serwisów społecznościowych, musisz doinstalować wtyczkę Sociable Polska.
 10. Sexy Bookmarks – kolejna wtyczka od społecznościówek. Przez wielu wybierana ze względu na naprawdę fajny wygląd.
 11. StatPress – bardzo fajna wtyczka do śledzenia statystyk Twojego wordpressa.
 12. WassUp – kolejna ciekawa wtyczka do analizy wejść na stronę.
 13. WP SlimStat – kolejna i jednocześnie moja ulubiona wtyczka do statystyk.
 14. Subscribe To Comments – umożliwia użytkownikom przesłanie wiadomości z informacją o nowych komentarzach do wpisu. Użytkownik może zaznaczyć sobie, że chce być informowanym o kolejnych komentarzach do konkretnego wpisu. Jeśli we wpisie pojawi się nowy komentarz, użytkownik zostanie o nim poinformowany drogą e-mail.
 15. Viper’s Video Quicktags – zdecydowanie moja ulubiona wtyczka jeśli chodzi o osadzanie w wordpressie filmów z YouTube, Google Video, Vimeo itp.
 16. WordPress-Facebook-Like – guziczek „Lubię to!” dla użytkowników Facebooka. Każdy kto jest aktualnie zalogowany może polubić dany wpis lub daną stronę.
 17. WordPress Database Backup – do robienia kopii bezpieczeństwa.
 18. Global Translator – wtyczka do tłumaczenia strony na inne języki.
 19. WordPress Importer – do robienia importu i eksportu danych WordPress. Przydatne przy przenoszeniu wordpressa na inny serwer / inną domenę.
 20. WordPress Popular Posts – umożliwia dodanie boksu z najpopularniejszymi wpisami pod względem komentarzy i odsłon. W panelu administracyjnym dostępne również statystyki.
 21. WP Cache – generuje statyczne strony, dzięki czemu nie obciążamy tak mocno serwera.
 22. WP Polls – wtyczka do tworzenia przeróżnych ankiet na stronie.
 23. WP Google Analytics – wtyczka do łatwego umieszczenia kodu Google Analytics.
 24. Adserve – wtyczka do zarządzania bannerami na stronie.

Zdaję sobie sprawę, że jest wiele innych, przydatnych wtyczek do WordPressa. Prawdopodobnie Ty sam korzystasz również z takich wtyczek. Jeśli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z wtyczkami WordPress, zachęcam do pozostawienia komentarza. Daj znać, jakie Twoim zdaniem są najlepsze wtyczki WordPress.