Jaki jest najlepszy system do blogowania?

Na rynku istnieje całe mnóstwo gotowych skryptów do zarządzania treścią na stronie. Gdybym miał polecić Ci jakiś dobry system CMS, to pewnie najpierw zapytałbym do czego go potrzebujesz. Czy ma być to rozbudowany portal, mały serwis czy może zwykły blog?

W tym wpisie będziemy rozważać tylko systemy CMS do blogowania, a właściwie tylko jeden system. Przedstawiam tylko jedno rozwiązanie, ponieważ uważam że jest to obecnie najlepszy silnik do tworzenia i prowadzenia blogów. Jego najważniejszym atutem jest fakt, że można z niego korzystać zupełnie bezpłatnie. Kilkoma kliknięciami myszki można ustawić przyjazne wyszukiwarkom adresy podstron oraz wykorzystać wiele innych, przydatnych funkcji.

WordPress, bo o nim mowa – posiada bardzo duże możliwości, a przy tym jest niezwykle prosty w obsłudze. Z założenia jest to system blogowy, ale znam wiele większych serwisów, które są postawione właśnie na tym systemie. WordPress posiada bardzo wiele dodatkowych wtyczek i jest dostępny również w polskiej wersji, którą możesz ściągnąć ze strony: www.wordpress-polska.org.

Skrypt oczywiście najlepiej postawić na własnym serwerze (gdybyś miał jakieś problemy to pisz w komentarzach). Po przegraniu plików na serwer wystarczy tylko wpisać tytuł bloga oraz adres e-mail i można powiedzieć, że blog jest gotowy do wypełniania treścią. Panel użytkownika również jest bardzo prosty i intuicyjny. Z systemów, z których miałem okazję korzystać WordPress jest zdecydowanie najefektywniejszym systemem zarządzania treścią.

A jakie są Twoje doświadczenia? Korzystasz już w WordPressa czy może jest to dla Ciebie całkowita nowość? Jaki system CMS uważasz za najlepszy?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

3 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Witam, właśnie się zastanawiałam nad stworzeniem swojego bloga. Czy w rozwiązaniu o którym Pan pisze nie muszę zupełnie za nic płacić? Co z serwerem? Czy też jest darmowy?

 • @Marta

  Tak jest on zupełnie darmowy.

  Jeśli chodzi o systemy CMS to WordPress bije na głowę moim zdaniem takie systemy jak Drupal czy Joomla. Pozatym już dawno przestał on być używany do prowadzenia blogów i coraz więcej serwisów www korzystają z jego Engine’u.

 • Pamiętam jak postawiłem swojego bloga na Mambo (Joomla). Strasznie topornie chodził, dlatego po kilku wpisach zmieniłem go na WordPressa i od tamtego czasu nieprzerwanie z niego korzystam. Drupal też średnio się na blog nadaje.

  Marta, w serwer najlepiej jest zainwestować parę złotych (powiedzmy około 100 / 200 zł), bo musi mieć on obsługę PHP i baz danych. Dostaniesz również tańsze. Pierwszy mój płatny serwer, od którego zaczynałem to było boo.pl. Tani, choć nie zawsze stabilny 😉

  Niektóre darmowe oferują takie funkcjonalności, że mogłabyś postawić WordPressa, ale zazwyczaj emitują reklamy itp. Jeśli nie emitują to pewnie są inne ograniczenia. Dlatego lepiej od razu zainwestować w coś płatnego.

  Jeśli Twój blog nie ma być komercyjny, to możesz również postawić swojego bloga normalnie w serisie wordpress.org.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.