Stworzyłem na blogu nowy dział, w którym będę zamieszczał pytania czytelników i moje odpowiedzi. Dzisiaj pierwsze pytanie, które zadał mi Piotr już jakiś czas temu – po przeczytaniu mojej książki Pierwsze miejsce w wyszukiwarkach.

Piotr zadał mi pytanie, jak utworzyć poprawny link na forach, gdzie używa się języka formatowania BBCode, aby miał on znaczenie przy pozycjonowaniu. BBCode to format bardzo często spotykany i wykorzystywany między innymi przez jeden z najpopularniejszych systemów forum dyskusyjnego, mianowicie phpBB.

Jak stworzyć przyjazne linki na forach (BBCode)?

BBCode to po prostu pewne uproszczenie dla użytkowników for dyskusyjnych. Korzystający z forum nie muszą się wówczas znać na htmlu, żeby wstawić link do jakiejś strony.

W normalnym przypadku tworzenia linku, najważniejsze znaczenie ma tzw. anchor tekst, czyli tekst który będzie widoczny na stronie. Wygląda to mniej więcej tak:

<a href=”http://adres-strony-internetowej.pl”>anchor tekst</a>

Jako anchor tekst umieszczamy słowa kluczowe, które są dla nas najważniejsze z punktu widzenia wyszukiwarek. I tak w przypadku języka BBCode link powinien wyglądać tak:

[url=http://adres-strony-internetowej.pl]Twoje słowo kluczowe[/url]

Słowa, które znajdują się pomiędzy [url][/url] to omawiany anchor tekst, więc należy tam umieszczać najważniejsze dla nas słowa kluczowe.

Gdybym reklamował swojego bloga mógłbym wstawić na przykład coś takiego:

[url=http://internetowymarketing.info]marketing[/url]

Wówczas wyszukiwarka nada większą wartość frazie „marketing”, w przypadku mojego bloga. Dzięki temu, gdy internauci będą wpisywać w wyszukiwarce „marketing”, mój blog ma szansę pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście, właściciel forum może wykluczyć nadawanie wartości poszczególnym linkom, poprzez stosowanie atrybutu nofollow. Wówczas każdy wstawiony link jest bezwartościowy z punktu widzenia wyszukiwarek. Ma znaczenie tylko dla użytkowników, przeglądających forum, którzy dzięki niemu mogą przejść na naszą stronę.


Arkadiusz Podlaski
Arkadiusz Podlaski

Ekspert marketingu internetowego, właściciel firmy szkoleniowej Yedu. Trener, certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom zwiększać zyski, wykorzystując skuteczny marketing internetowy.

  7 replies to "Jak stworzyć przyjazne linki na forach (BBCode)?"

  • Lenny

   Już drugi raz wpadam na Twój blog przez Google, okazał się bardzo pomocny, pozdrawiam!

  • Arkadiusz Podlaski

   Cieszę się 🙂 Mam nadzieję, że tych wizyt będzie jeszcze więcej 😉

  • Odporny

   Dzięki, bardzo przydatne.

  • Hack

   Anchor w bbcode jest tak samo skuteczny jak w HTMLU?

  • Michał

   Również dziękuję, post jak najbardziej się mi przydał – jak się jest samoukiem to takie wpisy to jak zbawienie 🙂
   Pozdrawiam!

  • Iza

   Dlaczego niektóre linki na forum mają atrybut follow, a niektóre nofollow?

  • Dawid

   Świetny artykuł wraz z pomocnymi przykładami tworzenia linków tekstowych czyli tzw Anchorów

Leave a Reply

Your email address will not be published.