Jak rozliczyć dochody z Google Adsense? (faktura VAT EU)

Kolejny artykuł poświęcony Google Adsense. Poprzedni dotyczył rodzajów kont Adsense (indywidualne czy firmowe?). Tym razem przyjrzyjmy się temu, jak rozliczyć się z dochodów, wygenerowanych przez program Google Adsense. Skupię się przede wszystkim na współpracy „firma” vs Google oraz opiszę jak powinna wyglądać faktura wystawiana Googlowi.

Zacznijmy od tego, że Google ma swoją siedzibę w Irlandii. Jeśli jesteś płatnikiem VAT – spoczywa na Tobie w tym wypadku obowiązek bycia płatnikiem VAT EU. Potrzebny będzie zatem NIP EU – jeśli go nie posiadasz, powinieneś zgłosić się w swoim urzędzie skarbowym z prośbą o jego nadanie. W praktyce chodzi o to, aby Twój NIP dodatkowo zyskał przedrostek PL. I tak samo na fakturze powinien widnieć Twój NIP w postaci PL(NIP).

Jak powinna wyglądać faktura VAT EU dla Google?

Dane sprzedawcy:
Tradycyjnie wszystkie dane Twojej firmy. Jedyna różnica to dodanie przedrostka PL przed NIP.

Dane nabywcy:
Google Irleand LTD Gordon House
Barrow Street 4, Dublin, Irleand
NIP: IE6388047V

Nazwa produktu:
Np. „dostarczenie przestrzeni reklamowej Google Adsense”

Stawka VAT:
NP (nie podlega). Ważne, aby przy stawce VAT koniecznie umieścić VAT „nie podlega”. Dodatkowo w opisie czy uwagach do faktury wstawić: „Podatek VAT rozliczy nabywca zgodnie z art. 196 dyrektywy Rady nr 2006/112/EC”. Oznacza to, że podatek VAT odprowadza Google w swoim kraju, a my płacimy tylko podatek dochodowy.

Cena netto, wartość netto, wartość brutto:
Kwota, jaką otrzymałeś przelewem od Google.

Księgowanie:
Ogólnie przepisy mówią o tym, że powinniśmy dostarczyć fakturę VAT swojemu nabywcy. Ponieważ Google ma jednak „gdzieś” Twoje faktury, teoretycznie oryginał faktury można wyrzucić do kosza. Kopię natomiast należy uwzględnić w swojej dokumentacji.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Nas niedługo czeka przejście na VAT, więc trzeba zacząć się interesować tematem. Póki co całe AdSense brałem na siebie, ale kolejna wypłata idzie już na firmę. Tylko ta najbliższa, to się jeszcze załapie bez VAT-u, a już jakoś za 2 miesiące idziemy na VAT i będzie trzeba się z tym babrać…

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.