Jak rozliczyć dochody z Google Adsense? (faktura VAT EU)

Kolejny artykuł poświęcony Google Adsense. Poprzedni dotyczył rodzajów kont Adsense (indywidualne czy firmowe?). Tym razem przyjrzyjmy się temu, jak rozliczyć się z dochodów, wygenerowanych przez program Google Adsense. Skupię się przede wszystkim na współpracy „firma” vs Google oraz opiszę jak powinna wyglądać faktura wystawiana Googlowi.

Zacznijmy od tego, że Google ma swoją siedzibę w Irlandii. Jeśli jesteś płatnikiem VAT – spoczywa na Tobie w tym wypadku obowiązek bycia płatnikiem VAT EU. Potrzebny będzie zatem NIP EU – jeśli go nie posiadasz, powinieneś zgłosić się w swoim urzędzie skarbowym z prośbą o jego nadanie. W praktyce chodzi o to, aby Twój NIP dodatkowo zyskał przedrostek PL. I tak samo na fakturze powinien widnieć Twój NIP w postaci PL(NIP).

Jak powinna wyglądać faktura VAT EU dla Google?

Dane sprzedawcy:
Tradycyjnie wszystkie dane Twojej firmy. Jedyna różnica to dodanie przedrostka PL przed NIP.

Dane nabywcy:
Google Irleand LTD Gordon House
Barrow Street 4, Dublin, Irleand
NIP: IE6388047V

Nazwa produktu:
Np. „dostarczenie przestrzeni reklamowej Google Adsense”

Stawka VAT:
NP (nie podlega). Ważne, aby przy stawce VAT koniecznie umieścić VAT „nie podlega”. Dodatkowo w opisie czy uwagach do faktury wstawić: „Podatek VAT rozliczy nabywca zgodnie z art. 196 dyrektywy Rady nr 2006/112/EC”. Oznacza to, że podatek VAT odprowadza Google w swoim kraju, a my płacimy tylko podatek dochodowy.

Cena netto, wartość netto, wartość brutto:
Kwota, jaką otrzymałeś przelewem od Google.

Księgowanie:
Ogólnie przepisy mówią o tym, że powinniśmy dostarczyć fakturę VAT swojemu nabywcy. Ponieważ Google ma jednak „gdzieś” Twoje faktury, teoretycznie oryginał faktury można wyrzucić do kosza. Kopię natomiast należy uwzględnić w swojej dokumentacji.