Typ konta w Google Adsense – konto indywidualne czy firmowe?

Google Adsense to system reklamowy Google, dzięki któremu właściciele stron internetowych, mogą zarobić dodatkowe pieniądze z reklam. Ponieważ wiele osób zastanawia się jaki typ konta wybrać przy rejestracji, postanowiłem znaleźć odpowiednie źródło, które jasno wskaże czy dana osoba powinna rejestrować konto indywidualne czy konto firmowe (biznesowe).

Niestety Google nie umożliwia płynnego przejścia z konta indywidualnego na konto firmowe (trzeba uprzednio zamknąć stare konto i przejść na nowe). Rodzi to spory problem dla osób, które dotychczas rozliczały się jako osoba fizyczna, a potem założyły działalność gospodarczą lub firmę (ja również w takiej sytuacji się znalazłem).

Najważniejsza informacja jest następująca:
Konta indywidualne i firmowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane.

Oficjalna wiadomość z pomocy Google Adsense jest następująca:

Konta indywidualne i firmowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane. Płatności z tytułu konta firmowego są przekazywane firmie wskazanej w polu Nazwa firmy, a w przypadku kont indywidualnych – właścicielowi konta wskazanemu w polu Nazwa odbiorcy płatności. Prosimy jednak pamiętać, że opcje płatności Rapida i Western Union Quick Cash są dostępne tylko dla wydawców posiadających konta indywidualne, które nie są dostępne we wszystkich lokalizacjach.

Po przekazaniu zgłoszenia zmiana typu konta nie jest możliwa. Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić typ konta, nasi specjaliści pomogą Ci zamknąć dotychczasowe konto i otworzyć nowe, ze zaktualizowanymi informacjami.

Źródło: http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=pl&answer=10163

No i na koniec jeszcze ważniejsze zdanie, które dla wielu osób z pewnością będzie miło usłyszeć:

Firmy zatrudniające 20 lub więcej pracowników zazwyczaj powinny wystąpić o konto Biznesowe. Indywidualni wydawcy lub firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników powinny rejestrować się jako konto Indywidualne. Konta indywidualne i biznesowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane. Płatności z tytułu konta firmowego są przekazywane firmie wskazanej w polu Nazwa firmy, a w przypadku kont indywidualnych – właścicielowi konta wskazanemu w polu Nazwa odbiorcy płatności.

Źródło: http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=pl&answer=32750

Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli nie masz firmy większej niż 20 osób – możesz spokojnie rozliczać się w koncie indywidualnym. Żeby mieć całkowitą zgodność, warto też zmienić dane w „nazwa odbiorcy płatności” wpisując rzeczywistą nazwę firmy zamiast imienia i nazwiska. Wtedy przelew bankowy będzie odpowiednio zatytułowany (na Twoją firmę zamiast na Twoje imię i nazwisko).

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

15 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Czyli jak dobrze zrozumiałem to mając jednoosobową działalność lepiej zarejestrować konto indywidualne, ale w danych odbiorcy płatności wpisać swoją nazwę firmy?

  • Dobrze wiedzieć. Zdaje się, że za jakieś parę miesięcy będzie mnie czekać podobny proces. Przynajmniej nie będę zachodził w głowę co robić 🙂

  • Dokładnie tak wynika z pomocy Google Adsense. Ja w tej chwili mam konto indywidualne, w którym jako dane odbiorcy podałem dane mojej firmy. Jest ok 🙂

   • Jak teraz najkorzystniej można rozliczyć się z zarobków Adsense? Spotkałem się z kilkoma wersjami i nie wiem czy wszystkie są zgodne z przepisami.
    Czy ryczałt za usługi wynajmowania powierzchni reklamowej jest dobrą opcją?

  • Dokładnie tak 🙂 Choć z pomocy Adsense wynika również informacja, że obydwa konta są rozliczane tak samo i w zasadzie nie ma większej różnicy, które konto wybierzemy. Oczywiście dla formalności lepiej, żeby było zgodnie z instrukcjami Google.

 • w sumie to powinno być jasno stwierdzone:
  – działalność gospodarcza => konto indywidualne,
  – spółka z o.o./akcyjna itp. => firmowe

 • A czy orientuje się ktoś, jak to jest ze zmianą typu konta? Np. teraz mam 3-osobową firmę, ale nie wykluczam, że przeciągu kolejnych paru lat dobijemy do 30 osób. Da się wtedy zmienić typ, czy lepiej od razu dać firmowe i przez jakiś czas łamać te wytyczne Google? 😉

  • Łukasz, zmienić jako tako nie możesz. Musisz zamknąć stare konto i otworzyć nowe. Nie jestem pewien jak z danymi historycznymi – być może wszystkie zostaną utracone i cała zabawa z generowaniem nowych kodów Adsense zaczyna się od początku. Dla osoby, która ma wiele stron i wygenerowała dużo kodów – tworzenie konta od początku może być bardzo czasochłonne.

   Przy takiej perspektywie ja bym założył od razu konto firmowe.

 • Czy konto o statusie „Indywidualne”, które zostało włączone do JDG musi mieć również wpisany numer VAT-EU? W ustawieniach konta nie widzę pola w którym mógłbym ten numer wpisać, ale nie wiem czy jest to wymagane?

 • Dzień dobry. Mam ten sam problem i zrozumiałam że mogę zostać na indywidualnym końcie. Ale nie mogę na nim wyszukać numeru NIP googlowi. Może ktoś podpowie gdzie to zobaczyć na indywidualnym koncie?

 • Jest coś takiego podczas wypełniania że muszę wpisać najpierw nip później nazwę firmy ? Nie bardzo rozumiem jaką ja mam wpisać nazwę firmy przy zakładaniu adsense?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.