Typ konta w Google Adsense – konto indywidualne czy firmowe?

Google Adsense to system reklamowy Google, dzięki któremu właściciele stron internetowych, mogą zarobić dodatkowe pieniądze z reklam. Ponieważ wiele osób zastanawia się jaki typ konta wybrać przy rejestracji, postanowiłem znaleźć odpowiednie źródło, które jasno wskaże czy dana osoba powinna rejestrować konto indywidualne czy konto firmowe (biznesowe).

Niestety Google nie umożliwia płynnego przejścia z konta indywidualnego na konto firmowe (trzeba uprzednio zamknąć stare konto i przejść na nowe). Rodzi to spory problem dla osób, które dotychczas rozliczały się jako osoba fizyczna, a potem założyły działalność gospodarczą lub firmę (ja również w takiej sytuacji się znalazłem).

Najważniejsza informacja jest następująca:
Konta indywidualne i firmowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane.

Oficjalna wiadomość z pomocy Google Adsense jest następująca:

Konta indywidualne i firmowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane. Płatności z tytułu konta firmowego są przekazywane firmie wskazanej w polu Nazwa firmy, a w przypadku kont indywidualnych – właścicielowi konta wskazanemu w polu Nazwa odbiorcy płatności. Prosimy jednak pamiętać, że opcje płatności Rapida i Western Union Quick Cash są dostępne tylko dla wydawców posiadających konta indywidualne, które nie są dostępne we wszystkich lokalizacjach.

Po przekazaniu zgłoszenia zmiana typu konta nie jest możliwa. Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić typ konta, nasi specjaliści pomogą Ci zamknąć dotychczasowe konto i otworzyć nowe, ze zaktualizowanymi informacjami.

Źródło: http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=pl&answer=10163

No i na koniec jeszcze ważniejsze zdanie, które dla wielu osób z pewnością będzie miło usłyszeć:

Firmy zatrudniające 20 lub więcej pracowników zazwyczaj powinny wystąpić o konto Biznesowe. Indywidualni wydawcy lub firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników powinny rejestrować się jako konto Indywidualne. Konta indywidualne i biznesowe mają te same funkcje i są identycznie rozliczane. Płatności z tytułu konta firmowego są przekazywane firmie wskazanej w polu Nazwa firmy, a w przypadku kont indywidualnych – właścicielowi konta wskazanemu w polu Nazwa odbiorcy płatności.

Źródło: http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?hl=pl&answer=32750

Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli nie masz firmy większej niż 20 osób – możesz spokojnie rozliczać się w koncie indywidualnym. Żeby mieć całkowitą zgodność, warto też zmienić dane w „nazwa odbiorcy płatności” wpisując rzeczywistą nazwę firmy zamiast imienia i nazwiska. Wtedy przelew bankowy będzie odpowiednio zatytułowany (na Twoją firmę zamiast na Twoje imię i nazwisko).