Jak pozbyć się SPAMU ze swojego bloga WordPress?

Pozycjonowanie to dziedzina, której jednym z głównych celów jest zdobywanie linków. Ponieważ taki proceder jest premiowany przez wyszukiwarki – powstało mnóstwo automatów spamujących nasze strony. SPAM stał się tak powszechny, że jeśli wykorzystujemy standardowe proste formularze lub popularne skrypty stron www – to prędzej czy później zetkniemy się z pojęciem spamu. Dziś omówimy sobie jak pozbyć się spamu z popularnego skryptu blogowego WordPress.

Najskuteczniejszym narzędziem do przechwytywania spamu jakie znam, to wtyczka Akismet. Pozwala wychwycić ponad 90% spamu. Według moich doświadczeń skuteczność jest bliska 100%. Niestety czasami zdarza się tak, że jako spam traktowane są również normalne wpisy. Dlatego trzeba co jakiś czas zerknąć do zakładki ze spamem i przejrzeć, czy nie trafiły tam normalne wpisy. Jeśli tak, wystarczy odznaczyć je ze spamu i dodać do normalnych wpisów.

Alternatywą jest ręczne moderowanie wpisów. Aby komentarz został wówczas dodany, musisz go zaakceptować. Te rozwiązanie ma jednak sporą wadę, ponieważ użytkownik zanim zobaczy swój wpis może czekać nawet kilkanaście godzin a czasem nawet kilka dni, jeśli odpowiednio szybko nie zareagujesz. Dodatkowo będziesz musiał odrzucać wszystkie spamerskie komentarze. Można je co prawda ograniczyć, blokując wejścia z najbardziej spamujących IP w pliku .htaccess. To pozwoli nam znacznie ograniczyć ilość spamerskich robotów, które odwiedzają naszą witrynę.

Rozwiązań na spam jest kilka. Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wtyczka Akismet, która automatycznie odfiltruje niepotrzebny spam, gromadzący się na naszej stronie.

Strona wtyczki Akismet:
http://wordpress.org/extend/plugins/akismet/

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • jest 1 proste rozw. dla userow WP. Ustawic komentarze do moderacji tylko wtedy gdy maja one linki.

    Nie tracimy czasu na zdobycie klucza akismet.

  • Kamil, zdobycie klucza Akismet nie trwa długo. Poza tym jak zdobędziesz go raz, to będziesz mógł z niego korzystać non stop i na różnych blogach.

    Sama moderacja wpisów, które mają linki u mnie się nie sprawdziła. Roboty spamujące czasami dodają wpisy bez linków, więc i tak trzeba je odnaleźć i wykasować. Zbędna praca.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.