Jak pokazać na stronie ile osób śledzi kanał RSS?

Jeden z czytelników bloga – Kamil – we wpisie na temat definicji RSS, zadał pytanie:

Jest może jakaś strona, która pozwoli nam na sprawdzanie ilosci subskrybentów rss i zwróci wyniki np: 300 readers RSS for this site? Chodzi mi o to by nie bawić się w FeedBurnera…

Przyznam szczerze, że nie znalazłem innej możliwości jak Feedburner. Jeśli ktoś z czytelników korzysta z innego rozwiązania, będę wdzięczny za jego przedstawienie. Mimo wszystko FeedBurner nie taki straszny jak się wydaje, więc w tym wpisie przedstawię jak pokazać na stronie ile osób śledzi nasz kanał RSS za pomocą FeedBurnera.

Aby śledzić użytkowników naszego RSS, najlepiej zacząć od założenia konta na FeedBurner.com. Dzięki temu uzyskasz swój profil (dla mojego bloga jest to http://feeds.feedburner.com/internetowymarketinginfo).

Po założeniu konta i wpisaniu adresu naszego RSSa, należy przejść do zakładki Feed Count, gdzie znajdziemy specjalny kod, który wystarczy wkleić na swoją stronę www. Po wklejeniu na naszej stronie, wyświetli się specjalna grafika, która pokaże ile osób subskrybuje nasz kanał RSS. Na moim blogu znajdziesz szarą ikonkę w prawym bloku, gdzie widnieje liczba subskrybentów. Ale to jeszcze nie wszystko…

Wielu blogerów posiada system WordPress i w przypadku tego systemu najlepiej użyć specjalnej wtyczki Feedburner FeedSmith – (w tym linku znajdziesz od razu przetłumaczoną wersję na polski). Dodatkowo tekstowy licznik możesz wyświetlić za pomocą wtyczki Feed Count (również wersja PL). Szczegóły można zmieniać w ustawieniach tych wtyczek w panelu WordPressa.

Po wyżej wymienionych czynnościach można już spokojnie patrzeć, jak nasz licznik rośnie, rośnie i rośnie w górę 🙂

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Tak jsmp, jest również taka opcja, udostępniana przez Webmaster Tools. Nie jest to jednak rzeczywista ilość subskrybentów. Google nie jest w stanie zbadać wszystkich subskrybentów, ponieważ robi to za pomocą swoich narzędzi typu – google reader, igoogle itp. Musielibyśmy więc przyjąć, że wszyscy śledzą nasz kanał RSS właśnie za pomocą takich narzędzi, udostępnianych przez Google. Wiemy jednak, że czytników jest mnóstwo i nie każdy korzysta z rozwiązań Google. Dlatego Webmaster Tools pokazuje zazywczaj znacznie zaniżoną liczbę subskrybentów.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.