Jak osiągać cele i spełniać marzenia? (Mateusz Grzesiak i Jakub Rzeźniczak)

Kolejny wywiad prowadzony przez Mateusza Grzesiaka z ludźmi sukcesu. Poprzednio opublikowałem wpis Nie ma rzeczy niemożliwych, gdzie bohaterem był Łukasz Jakóbiak. Tym razem Mateusz spotkał się z Jakubem Rzeźniczakiem, który właśnie zdobył mistrzostwo Polski w piłce nożnej z Legią Warszawa. Jakub jest też reprezentantem naszej drużyny narodowej.

Trzeba przyznać, że wzięcie polskiego piłkarza i stawianie go za wzór jest mocno kontrowersyjne. Polska drużyna narodowa w piłce nożnej nie ma bynajmniej dobrej passy. Jako kraj mamy całkiem sporą liczbę ludności, świetne warunki do rozwoju – wydawałoby się, że moglibyśmy być światową potęgą w piłce nożnej. Prawda jest jednak inna – jesteśmy po prostu przeciętni i bardzo daleko nam do najlepszego, światowego poziomu.

Co ma Jakub Rzeźniczak, a czego nie mają inni piłkarze? O tym dowiesz się z wywiadu Mateusza Grzesiaka. Pod wywiadem zamieszczam również moje podsumowanie, które krok po kroku mówi o najważniejszych elementach w dążeniu do celów i realizacji marzeń.

Jak osiągać cele i spełniać marzenia? (wywiad)

Recepta na osiąganie celów i spełnianie marzeń

Z wywiadu można złapać kilka ciekawostek:

  1. PASJA. Zamiłowanie do piłki nożnej od najmłodszych lat (podążanie za swoją pasją).
  2. CIĘŻKA PRACA. Talent to jedno, ale wszystko musi być poparte ciężką pracą i latami wyrzeczeń. Mateusz przy tej okazji wspomina o zasadzie 10.000 godzin Malcolma Gladwella:

    Aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy zaliczyć 10 tys. godzin ćwiczeń.

  3. WYRZECZENIA. Wiążą się bezpośrednio z ciężką pracą. Czasami trzeba poświęcić bardzo wiele, aby zyskać światowy poziom. Jakub mówi o tym, że piłkarzem jest się 24 godziny na dobę. Piłkarz poza treningami i meczami, musi zadbać o swoją psychikę, dietę i inne elementy, które wspierają go w byciu najlepszym.
  4. WIZUALIZACJA. Wyobrażaj sobie swój sukces. Mateusz przytacza badanie Seligmana, które w skrócie można podsumować: Sportowcy wyobrażający sobie swoje rezultaty, mają lepsze wyniki na boisku niż sportowcy, którzy tego nie robią. Przed wejściem do basenu Michael Phelps krzyczał: Jestem mistrzem świata! Trener nie wpuszczał go do wody, dopóki nie wykrzyczał: Jestem mistrzem świata!
  5. POMAGAJ INNYM LUDZIOM. Obdarowywanie innych wytwarza w nas pozytywne emocje. Czujemy się szczęśliwi i spełnieni. Pomaganie innych ludziom jest ważnym aspektem w realizacji swoich marzeń.
  6. PLANUJ PRZYSZŁOŚĆ. Kreuj swoją rzeczywistość teraz. Wybieraj takie działania, które zaprowadzą Cię w przyszłości do określonego celu. Miej różne opcje.

Podsumowanie (jak osiągać cele i spełniać marzenia)

Zaskakujące jest to, że wszystkie elementy, o których mówi Mateusz i Jakub – powtarzają się u większości najlepszych sportowców i ludzi, którzy osiągnęli sukces. Na koniec wywiadu Jakub zapytany o trzy elementy sukcesu mówi: ciężka praca, samodyscyplina (nie poddawaj się), mentor (Twój wzór do naśladowania).

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Świetny wywiad i dzięki za konkretne informacje wyłapane z samego wywiadu i napisane w przystępny sposób.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.