Jak i gdzie zacząć pisać własnego bloga?

Co musisz zrobić, żeby mieć własnego bloga? Przede wszystkim musisz chcieć i wreszcie zacząć pisać. Nie musisz znać się na tworzeniu stron internetowych. Jest bardzo wiele serwisów, które udostępniają gotowe rozwiązania i to zupełnie za darmo.

Jeśli koniecznie chcesz się nauczyć tworzyć strony internetowe to zobacz mój wpis:
Gdzie można się nauczyć tworzyć strony internetowe?

Jeśli nie chcesz za bardzo ingerować w proces tworzenia strony, skorzystaj z gotowych, darmowych systemów. Takie narzędzia oferują między innymi:

 • Blogger.com – należący do Google,
 • Blox.pl – należący do Agory (Gazeta.pl),
 • Bblog.pl – należący do Money.pl.
 • WordPress.com – polecam szczególnie ten system. Najlepiej zainstalować go na własnym serwerze, ponieważ na WordPress.com można prowadzić blogi tylko niekomercyjne.

To są cztery najlepsze w moim odczuciu serwisy, dzięki którym możemy założyć profesjonalnego, darmowego bloga. Jeśli masz jeszcze jakieś sprawdzone tego typu serwisy, to pisz w komentarzach.

Wszystkie te serwisy udostępniają powierzchnię na serwerze i wybraną przez Ciebie subdomenę. Musisz się jedynie zarejestrować i poznać panel użytkownika. To zajmie Ci niewiele czasu, gdyż panele są proste i intuicyjne. Gdy już to zrobisz, pozostaje Ci tylko wstawić pierwszą notkę na blogu.

Jak zacząć pisać?

W pierwszym wpisie najlepiej przedstaw się, powiedz czym się zajmujesz i o czym będzie Twój blog. Gdy ja zaczynałem, mój pierwszy wpis zatytułowałem dość dwuznacznie „Mój pierwszy raz…”. Oczywiście chodziło mi o pierwszy raz, gdy piszę na blogu. To było właśnie takie małe przywitanie z czytelnikami 🙂

Aha, byłbym zapomniał. Omijaj raczej z daleka OnetBlog. Gdy trafiam na onetowskie blogi dostaję oczopląsu. Nie wiem czy tak kiepskie grafiki oferuje onet, czy po prostu sami użytkownicy doprowadzają swojego bloga do takiego oszałamiającego wyglądu.

Poza tym onetowskie blogi źle się kojarzą. Mi na przykład z porzuconymi przez chłopaków dziewczętami, które wylewają swoje żale, albo wręcz pczeciwnie – z zakochanymi nastolatkami 🙂 Wszystkie wpisy o tym samym i niewiele z nich wynika.

Oczywiście można znaleźć i ciekawe tego typu blogi, ale są one rzadkością. Dlatego odradzam zostanie onetoblogowiczem. W razie, gdybyś chciał łyknąć więcej wiedzy o blogowaniu i zarabianiu na prowadzeniu bloga, to odsyłam do publikacji Angusa Mcleoda – Blogi od A do… sławy i pieniędzy.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

10 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Również odradzam zakładanie bloga na onecie. Beznadziejne style i pełno reklam. Zgodzę się, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie WordPressa. Ale również na blogger.com można znaleźć ciekawe style i założenie bloga własnie tam będzie chyba jednak najlepszym rozwiązaniem dla początkujących.

 • Najważniejsza jest pasja. Tworzenie czegoś z myślą o samych pieniądzach w 99% przypadków kończy fiaskiem, czy też rezygnacją autora, któremu już nie chce się tworzyć contentu.

  Wiele osób sukcesu tworzyło je dla czystej przyjemności, by później osiągać przy okazji niesamowite rezultaty, przykład doskonały Michael’a Arrington’a (twórca TechCrounch).

 • W dzisiejszych czasach założenie własnego bloga to nie wielki problem.Wybór gdzie go chcemy założyć jet bardzo duży.Ja polecałbym założenie bloga na WordPressie z własną domeną na płatnym serwerze.Ceny przyzwoitych serwerów nie są tak duże a mamy profesjonalnego bloga bez reklam czy innych ograniczeń.Ja jestem wielkim fanem WordPressa i zawsze będę go polecał.
  Pozdrawiam

  • Dokładnie Krzysztof – dla początkujących blog na zewnętrznym blogu może być ciekawą przygodą, ale jeśli ktoś myśli o tym naprawdę poważnie – WordPress na własnym serwerze będzie słuszną decyzją.

   • Ja zaczęłam pisać bloga tak na spontanie, ale strasznie się wkręciłam w to widząc, że ludziom sie spodobał. Po ok.8 miesiącach zaczęłam współpracować z NextClick.pl i jestem jak na razie zadowolona. Dodatkowa kasa się przydaję

 • Pisanie bloga to tylko z pasja !! Dodaje to więcej wiary w to co się robi 🙂 Jeśli będziemy bloga pisać tylko po to , że chcemy zarobić od początku nam to nie wychodzi. Ja proponuje pisać bloga min. 5 miesiecy a po tym czasie dopiero pomyśleć o zarabianiu na nim jeśli już blog będzie znany, lubiany . Ja tak właśnie zrobiłem po paru miesiącach pisania zacząłem współpracować z NextClick.pl . Zawsze pisałem z powołaniem, a teraz jak jeszcze na tym mogę zarabiać to luksus 🙂

 • Zdecydowanie WordPress i Blogger. Wpisy się szybko indeksują. Same interfejsy bardzo przyjazne i intuicyjne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykupienie domeny (groszowe sprawy) i utrzymywanie strony na prywatnym serwerze. Tutaj jednak potrzebna jest jakaś podstawowa wiedza na temat implementacji bazy na serwerze, zarządzania etc. Na początku wydaje się to trudne. Polecam jednak filmy instruktażowe na youtubie. Wiele z nich w skondensowanej formie opisuje wszystkie czynności: od założenia konta na serwisu hostingowym, po konfigurację wordpressa. Także warto poświecić kilka godzin na to. Tym bardziej, jeżeli w przyszłości do bloga chcielibyśmy dodać coś jeszcze, np. stronę internetową. Posty z historią („wiekowe”) dobrze napisane, komentowane są szczególnie wartościowe dla nowych stron w sieci.

  • Dla osób, które nie zamierzają zarabiać na blogu i nie mają zbędnych 100-200 zł / rocznie na domenę i hosting, tylko blogger!

 • Witam i dziękuje za podpowiedz jak zacząć . Od dłuższego czasu męczyło mnie pisanie bloga a może raczej pamiętnika lub dziennika . Dzisiaj się przełamałem i zacząłem .

 • Próbowałam przekonać się do systemu WordPress – ale jakoś nie daję rady. O wiele łatwiejszy, intuicyjny, a dający przynajmniej porównywalne możliwości jest system blogspota. v

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.