Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Napisałem do mnie jeden z czytelników, pytając: Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania? Zdarzyła mu się bowiem taka sytuacja, że chciał wystartować z pozycjonowaniem nowej strony internetowej. Firma pozycjonerska odpowiedziała mu, że na efekty SEO trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. Wydało mu się to podejrzane, ponieważ myślał, że usługa taka nie powinna trwać dłużej niż miesiąc. Jak to wygląda w branży SEO? Ile trzeba czekać na efekty pozycjonowania? Zapraszam do obejrzenia poniższego video.

https://www.youtube.com/watch?v=uq2fpeSrO5g

Jak długo trzeba czekać na efekty pozycjonowania?

Jeśli chcesz mieć rzetelną usługę pozycjonowania – rzeczywiście trzeba odczekać kilka miesięcy. Przyjmuje się, że na efekty w branży SEO czeka się minimum 3-4 miesiące. Działania pozycjonerskie to z reguły żmudny proces zdobywania linków. Można go co prawda w pewien sposób zautomatyzować, ale jest tu cienka granica, po której przekroczeniu możemy otrzymać karę od Google.

Jeśli zastanawiasz się, czy można wypozycjonować stronę internetową w kilka dni – pewnie i można! Ryzyko jednak, że coś złego się z tą stroną stanie jest bardzo wielkie. Pozycjonowanie kilkudniowe polega z reguły na maksymalnym „dopaleniu” linkami pozycjonowanej strony (jak najwięcej linków w jak najkrótszym czasie). Takie działania są z automatu podejrzane przez Google. Jeśli Twoja strona nagle dostaje nienaturalny przyrost linków, Google z pewnością takie działanie wychwyci. Jeśli uzna, że linki są zdobywane sztucznie – Twoja strona otrzyma surową karę, a powrót do wcześniejszych pozycji może być bardzo trudny.

Takich działań nie podejmuje się jednak w rzetelnej firmie pozycjonerskiej. Raczej jest to systematyczny przyrost linków (po kilka lub kilkanaście dziennie). Dlatego efekt w Google jest widoczny dopiero po pewnym czasie. Google musi odnaleźć wszystkie linki i odpowiednio je zinterpretować, aby miały wpływ na ranking wyszukiwania. Przyjmuje się więc, że na efekty pozycjonowania trzeba poczekać 3-4 miesiące. Bardzo często można spotkać się nawet z umowami na pół lub cały rok, z możliwością przedłużenia.