Nie dawno zrobiłem krótki wstępczym jest RSS, a teraz chciałbym nieco rozwinąć tę definicję o świat pozycjonerski. Konkretnie będę opisywał wtyczkę do popularnego skryptu blogowego WordPress. Dzięki tej wtyczce będziemy mogli agregować treść na swoją stronę, a wszystko odbywać się będzie właśnie dzięki RSS.

Wtyczyka Feedwordpress może służyć blogerom czy właścicielom stron www na kilka sposobów. Przedstawię to zagadnienie z dwóch punktów widzenia (WhiteSEO oraz BlackSEO). White SEO to działania pozycjonerskie zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Black SEO odnosi się do zakazanych technik przez wyszukiwarki.

1) White SEO – możemy wzbogacać treścią nasze serwisy, agregując RSS (jest to niejako dodatek do naszej strony). Jeśli prowadzimy dużo serwisów możemy stworzyć jeden ogólny, który będzie agregował z nich treść. Dzięki temu będziemy mieli szybki dostęp do aktualnych wydarzeń na naszych serwisach. Jeśli mamy jakieś ulubione blogi, które czytami to również możemy stworzyć sobie taką bazę z informacjami, które będą pobierać się z tych blogów. Chodzi o to, aby wykorzystywać tę wtyczkę w sposób etyczny i rzeczywiście żeby taki agregator ułatwiał życie użytkownikowi.

2) Black SEO – najczęściej stosowane rozwiązanie, które nie jest zgodne z ideą tworzenia wartości dla użytkownika to po prostu: stawiamy stronę śmietnik, gdzie zassysamy treść z różnych blogów. Jednocześnie wymieszanie różnych RSSów pozwoli na stworzenie powiedzmy „unikalnej treści”. Blog pobiera RSSy automatycznie z innych z częstotliwością na przykład raz na dobę po 10 wpisów. Jeśli pobieramy treść z 20 serwisów, to po miesiącu będziemy mieli na blogu 200 wpisów. Po roku będzie ich około 70000. Takie możliwości kuszą pozycjonerów po sięganie po nieetyczne techniki i masowe stawianie stron śmietników. Jedynym celem takich stron jest agregowanie treści i szybkie zbudowanie wielu podstron serwisu. Takie blogi śmietniki są wykorzystywane jako zaplecze, a najczęstszym dodatkiem do tego jest korzystanie z systemów wymiany linków (SWL).

Skąd ściągnąć wtyczkę FeedWordpress?

Pobierz wtyczkę Feedwordpress – http://feedwordpress.radgeek.com/

Na tej stronie znajdziesz informacje jak zainstalować wtyczkę oraz jak jej używać. Feedwordpress jest stosunkowo prostą wtyczką, poniżej zamieszaczam kilka scrrenów jak to wygląda w panelu administracyjnym.

Jak korzystać z FeedWordpress?

Po zainstalowaniu wtyczki, przejdź do zakładki Sindication:

Potem wystarczy, że dodasz RSSy, które chcesz śledzić:

Możesz też pobawić się opcjami, w zależności jak chcesz agregować treść na swojej stronie. Dostępnych jest wiele opcji w ramach Feedwordpress:

Pozostaje mi tylko życzyć etycznego i efektywnego korzystania z Feedwordpressa 🙂


Arkadiusz Podlaski
Arkadiusz Podlaski

Ekspert marketingu internetowego, właściciel firmy szkoleniowej Yedu. Trener, certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom zwiększać zyski, wykorzystując skuteczny marketing internetowy.

  3 replies to "Feedwordpress – jak pobierać RSS na własną witrynę internetową"

  • wróżka

   czy to działa na tej samej zasadzie co wp-o-matic ?

  • Arkadiusz Podlaski

   Nie pamiętam dokładnie jak działa wp-o-matic, ale zdaje się że feedwordpress działa tak samo, albo bardzo podobnie. Feedwordpress po prostu pobiera z kanału RSS wpisy i publikuje je na blogu.

  • mariusz

   Mi coś to nie chce pobierać nic.

Leave a Reply

Your email address will not be published.