Czym jest terminal Python?

Czym jest terminal Python? W zasadzie to nie do końca poprawnie postawione pytanie. Bardziej zasadnym byłoby zapytać: czym w ogóle jest terminal w komputerach? Jest to niezbędne narzędzie każdego programisty, które wymyślono wiele lat temu.

Terminal, inaczej zwany także konsolą, to specjalne okno w systemie operacyjnym, które umożliwia użytkownikowi wprowadzanie poleceń i interakcję z systemem za pomocą linii poleceń. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla programistów, ponieważ umożliwia ono dostęp do różnych narzędzi i funkcji systemu bez konieczności korzystania z graficznego interfejsu użytkownika.

Terminal Python

Aby skorzystać z terminala do programowania w języku Python, należy najpierw zainstalować interpreter języka Python na swoim komputerze. Następnie należy uruchomić terminal i wpisać polecenie „python”, co spowoduje wyświetlenie informacji na temat tego, jaką wersję Pythona masz aktualnie zainstalowaną na komputerze.. Można też uruchomić skrypt Pythona za pomocą polecenia „python nazwa_pliku.py”, gdzie „nazwa_pliku.py” to nazwa pliku z kodem źródłowym, napisanym w języku Python.

Uruchamianie terminala w Windows

W Windowsie dostępne są dwa terminale o nazwach Command Prompt oraz Powershell. Możesz je uruchomić wpisując ich nazwy w wyszukiwarce Windowsa.

  • Command Prompt (cmd.exe) to czarne okno terminala, które pozwala Ci na interakcję z komputerem za pomocą wiersza poleceń.
  • Powershell to niebieskie okna terminala. Powershell został stworzony przez Microsoft i powstał trochę później niż Command Prompt. Powershell Jest ulepszonym środowiskiem wiersza poleceń, ale upraszczając – można powiedzieć, że jest takim samym lub podobnym terminalem jak Command Prompt.

Terminal w Visual Studio Code (VSC)

Jeśli piszesz skrypt np. w Pythonie – możesz użyć do tego celu określonego IDE (zintegrowanego środowiska programistycznego), takiego jak Visual Studio Code. Możesz w nim wybrać terminal, z jakiego chcesz korzystać. Na przykład w VSC dodajesz określony terminal plusem w prawym dolnym rogu ekranu. Jeśli terminal nie jest widoczny, użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + `. Ponowne użycie tych kombinacji spowoduje ukrycie / pokazanie terminala w Visual Studio Code. Jeśli chcesz natomiast uruchomić skrypt Pythona w VSC możesz nacisnąć przycisk „play” lub w polu wyszukania znaleźć opcję „run python file in terminal”. Kolejnym sposobem jest wywołanie za pomocą komendy tekstowej „python nazwa_pliku.py”.

Podsumowanie

Terminal jest bardzo przydatnym narzędziem dla programistów, ponieważ umożliwia on dostęp do różnych narzędzi i funkcji systemu oraz pozwala na automatyzację różnych zadań za pomocą skryptów. Terminal zapewnia interfejs wiersza poleceń (CLI), który jest używany do wprowadzania poleceń, wykonywania skryptów, uruchamiania programów i wykonywania zadań w systemie komputerowym. Terminal pozwala użytkownikowi wykonywać polecenia, których nie można wykonać za pomocą graficznego interfejsu użytkownika. Umożliwia to szybkie i łatwe zarządzanie systemem. Ponadto, dzięki terminalowi można skompilować programy napisane w językach takich jak C++, Java czy Python.

Popularne zapytania: terminal python, jak uruchomić skrypt pythona w terminalu, python czyszczenie terminala, uruchom skrypt pythona w terminalu, command prompt, cmd.exe, bash, powershell.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.