Czym jest strona kanoniczna?

Czym w ogóle jest strona kanoniczna i do czego służy?

Jeśli masz wiele podstron w ramach jednej witryny, to możesz wybrać preferowaną podstronę, którą mają premiować roboty wyszukiwarek. Jak wiemy, za powielanie tej samej treści na kilku stronach może nam grozić filtr lub wyrzucenie danej podstrony z indeksu. Bardzo często różnego rodzaju sklepy powielają tę samą treść w zależności od rodzaju sortowania (ułożenia) produktów na stronie. Za pomocą odpowiedniej formułki możemy wskazać najwartościowszą naszym zdaniem stronę, której będzie przekazywana kluczowa wartość.

Aby dać wskazówkę robotom wyszukiwarek, która strona jest dla Ciebie najważniejsza (kanoniczna), powinieneś umieścić na zduplikowanych stronach odpowiednią formułkę, na przykład:

<link rel=”canonical” href=”http://internetowymarketing.info/kontakt/”>

Tym samym tworzymy ze strony ze wskazanej strony, stronę kanoniczną. Kod ten należy umieścić w sekcji HEAD na każdej podstronie, która ma taką samą bądź podobną treść jak strona kanoniczna.

Mówiąc prościej: posiadasz na przykład trzy bardzo podobne podstrony A, B i C. Jeśli chcesz, aby kluczowa była strona pierwsza (A), to umieszczasz odpowiedni kod na stronach B i C, dodając informację o stronie kanonicznej (A).

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wyszukiwarki respektują formułkę rel=”canonical”. Niemniej jednak najpopularniejsze na rynku – w tym oczywiście Google – akceptują ją i wykorzystują w praktyce. Warto również wspomnieć, że polecenie to nie jest formą nakazu dla wyszukiwarek lecz tylko pewną sugestią. Wyszukiwarki mogą wziąć to pod uwagę, ale nie muszą. Jeśli uznają bowiem, że jest inna podstrona, która wydaje się wartościowsza – nie uwzględnią strony kanonicznej jako najważniejszej.

Poniżej filmik wyjaśniający ideę strony kanonicznej (po angielsku):

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Ostatnio google nieźle miesza, dlatego czytam tego bloga.
    Śmiało mogę stwierdzić iż optymalizacja, stała się kluczowym elementem pozycjonowania stron www a „strona kanoniczna” chyba na stałe zaistnieje w technikach optymalizacji stron www

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.