Czym jest OTHER w Google Analytics i jak się tego pozbyć ze statystyk?

Niedawno pisałem o NOT SET, które pojawia się w statystykach Google Analytics. Dziś rozwiązanie kolejnego problemu, na który możemy natrafić podczas korzystania z GA. Zazwyczaj każdy kto po raz pierwszy widzi w swoich raportach OTHER, zastanawia się co to może być. OTHER przekładając na polski znaczy INNE, ew. POZOSTAŁE. Co dokładnie to oznacza? Czy wiemy skąd się to bierze i czy możemy się tego pozbyć ze statystyk?

Błędy OTHER w google analytics

Sytuacja z OTHER ma miejsce w przypadku większych witryn internetowych. Pojawia się ono w raportach treści (Google Analytics > Treść > Najlepsza treść). Główną przyczyną pojawienia się OTHER w statystykach jest ograniczenie bazy Analyticsa (jeśli szukamy winy w Google) albo Twój serwis jest po prostu za duży (jeśli szukać winy u Ciebie)… Nie to żebym sugerował Ci ograniczyć ruch w swoich serwisie 😉 Z tej sytuacji możemy wybrnąć na kilka sposób i zaraz się dowiesz co dokładnie zrobić, aby pozbyć się OTHER ze statystyk.

Google Analytics zapisuje w bazie tylko 50 000 adresów url dziennie. Wszystkie pozostałe urle lądują w OTHER ze względu na ograniczenie, które wprowadziło Google. Zatem jeśli masz bardzo rozbudowany serwis, który dziennie jest w stanie wygenerować 50 tysięcy adresów – to problem prędzej czy później Cię dotknie.

Poniżej jeszcze wytłumaczenie Google:

Pozycja Inne jest wyświetlana w raportach po przekroczeniu dziennego limitu bazy danych. Każdy wpis w raporcie Analytics jest przechowywany w bazie danych o ustalonej wielkości. Po osiągnięciu tego limitu wielkości Google Analytics uwzględnia dodatkowe wpisy w pozycji Inne. Należy pamiętać, że Google Analytics nadal śledzi dane, tak jak zawsze, nie jest tylko w stanie wyświetlić ich jako niepowtarzalnych pozycji w raportach.

Jeżeli witryna zawiera treści dynamiczne lub pobierane z bazy danych, ostatnie zmiany w naszych raportach mogą skutkować dużą liczbą unikatowych wpisów. Ponadto baza danych może być zapełniana unikatowymi zmiennymi identyfikatorów sesji/klienta w adresach URL. Aby w raportach zmniejszyć ilość wpisów w pozycji Inne, zalecamy włączenie odfiltrowywania dynamicznych zmiennych identyfikatorów sesji/klienta w ustawieniach parametrów zapytań.

Źródło: Pomoc Google Analytics

SPOSOBY POZBYCIA SIĘ OTHER ZE STATYSTYK

1) Odfiltrowanie dynamicznych zmiennych identyfikatorów sesji itp. Aby to zrobić wchodzimy w pole edycji profilu i korzystamy z opcji „wyklucz parametry zapytania z adresu URL”. Wpisujemy tam wszystkie dynamiczne identyfikatory, które pojawiają się w naszym serwisie, np. „session, vid, p, submit”. Każdy parametr oddzielamy przecinkiem. To rozwiązanie pozwoli nam pozbyć się z bazy zbędnych adresów, które tylko ją zaśmiecają, np:

  • http://adres-strony.pl/dodaj-wpis/artykul.html?p=1&session=323442&submit=dodaj
  • http://adres-strony.pl/dodaj-wpis/artykul.html?p=12&session=645442&submit=usun

Zamiast tego będziemy mieli jeden adres, który znacznie uszczupli nam bazę.

2) Zastosowanie filtra zamiany ciągu znaków. Jeżeli jakieś segmenty strony nie mają dla nas znaczenia przy analizie możemy skorzystać z filtra, który zamieni nam szereg podobnych adresów URL na jeden uniwersalny. Żeby było jaśniej, posłużę się przykładem. Załóżmy, że nie chcę śledzić na swojej stronie stron TAGÓW. W moim blogu każdy tag znajduje się w takim adresie URL:

http://arkadiuszpodlaski.pl/tag/nazwa-tagu, np. http://arkadiuszpodlaski.pl/tag/blogosfera/

Wówczas tworzę odpowiedni filtr w profilu GA, który wygląda następująco:

W ten sposób w raportach treści otrzymam zamiast wszystkich stron tagów, tylko jeden:

http://arkadiuszpodlaski.pl/tag/

3) Wydzielenie nowych profili z zastosowaniem odpowiednich filtrów. Jednym z kolejnych ciekawych rozwiązań jest wydzielenie nowych profili, aby śledzić odpowiednie segmenty strony. Dla przykładu możemy wydzielić specjalny profil, aby śledzić w naszej witrynie tylko strony z TAGAMI lub tylko z ARTYKUŁAMI itp. Do tego celu wykorzystujemy nowy profil, w którym definiujemy filtr w następujący sposób:

Wydzielenie nowego profilu spowoduje sytuację, w której mamy przewidziane 50 tysięcy URLI tylko dla samych tagów. To samo możemy zrobić z innymi sekcjami strony. Stworzenie kilku czy kilkunastu profili może całkowicie zlikwidować OTHER z naszych raportów.

4) Ręczna zabawa – szacowanie, próbkowanie itp. Dla samobójców 😉 Nie polecam 😉

Podsumowując, możemy korzystać ze wszystkich sposobów łącząc je dowolnie. Możemy na przykład tylko wykluczyć parametry z zapytania (punkt 2) ale możemy też prócz tego wydzielić nowe profile z nowymi filtrami. Stosowanie dowolne. Skorzystanie z tych rozwiązań pozwoli prawdopodobnie pozbyć się wszystkich zbędnych OTHER.