Czym jest OTHER w Google Analytics i jak się tego pozbyć ze statystyk?

Niedawno pisałem o NOT SET, które pojawia się w statystykach Google Analytics. Dziś rozwiązanie kolejnego problemu, na który możemy natrafić podczas korzystania z GA. Zazwyczaj każdy kto po raz pierwszy widzi w swoich raportach OTHER, zastanawia się co to może być. OTHER przekładając na polski znaczy INNE, ew. POZOSTAŁE. Co dokładnie to oznacza? Czy wiemy skąd się to bierze i czy możemy się tego pozbyć ze statystyk?

Błędy OTHER w google analytics

Sytuacja z OTHER ma miejsce w przypadku większych witryn internetowych. Pojawia się ono w raportach treści (Google Analytics > Treść > Najlepsza treść). Główną przyczyną pojawienia się OTHER w statystykach jest ograniczenie bazy Analyticsa (jeśli szukamy winy w Google) albo Twój serwis jest po prostu za duży (jeśli szukać winy u Ciebie)… Nie to żebym sugerował Ci ograniczyć ruch w swoich serwisie 😉 Z tej sytuacji możemy wybrnąć na kilka sposób i zaraz się dowiesz co dokładnie zrobić, aby pozbyć się OTHER ze statystyk.

Google Analytics zapisuje w bazie tylko 50 000 adresów url dziennie. Wszystkie pozostałe urle lądują w OTHER ze względu na ograniczenie, które wprowadziło Google. Zatem jeśli masz bardzo rozbudowany serwis, który dziennie jest w stanie wygenerować 50 tysięcy adresów – to problem prędzej czy później Cię dotknie.

Poniżej jeszcze wytłumaczenie Google:

Pozycja Inne jest wyświetlana w raportach po przekroczeniu dziennego limitu bazy danych. Każdy wpis w raporcie Analytics jest przechowywany w bazie danych o ustalonej wielkości. Po osiągnięciu tego limitu wielkości Google Analytics uwzględnia dodatkowe wpisy w pozycji Inne. Należy pamiętać, że Google Analytics nadal śledzi dane, tak jak zawsze, nie jest tylko w stanie wyświetlić ich jako niepowtarzalnych pozycji w raportach.

Jeżeli witryna zawiera treści dynamiczne lub pobierane z bazy danych, ostatnie zmiany w naszych raportach mogą skutkować dużą liczbą unikatowych wpisów. Ponadto baza danych może być zapełniana unikatowymi zmiennymi identyfikatorów sesji/klienta w adresach URL. Aby w raportach zmniejszyć ilość wpisów w pozycji Inne, zalecamy włączenie odfiltrowywania dynamicznych zmiennych identyfikatorów sesji/klienta w ustawieniach parametrów zapytań.

Źródło: Pomoc Google Analytics

SPOSOBY POZBYCIA SIĘ OTHER ZE STATYSTYK

1) Odfiltrowanie dynamicznych zmiennych identyfikatorów sesji itp. Aby to zrobić wchodzimy w pole edycji profilu i korzystamy z opcji „wyklucz parametry zapytania z adresu URL”. Wpisujemy tam wszystkie dynamiczne identyfikatory, które pojawiają się w naszym serwisie, np. „session, vid, p, submit”. Każdy parametr oddzielamy przecinkiem. To rozwiązanie pozwoli nam pozbyć się z bazy zbędnych adresów, które tylko ją zaśmiecają, np:

 • http://adres-strony.pl/dodaj-wpis/artykul.html?p=1&session=323442&submit=dodaj
 • http://adres-strony.pl/dodaj-wpis/artykul.html?p=12&session=645442&submit=usun

Zamiast tego będziemy mieli jeden adres, który znacznie uszczupli nam bazę.

other rozwiązanie problemu

2) Zastosowanie filtra zamiany ciągu znaków. Jeżeli jakieś segmenty strony nie mają dla nas znaczenia przy analizie możemy skorzystać z filtra, który zamieni nam szereg podobnych adresów URL na jeden uniwersalny. Żeby było jaśniej, posłużę się przykładem. Załóżmy, że nie chcę śledzić na swojej stronie stron TAGÓW. W moim blogu każdy tag znajduje się w takim adresie URL:

https://arkadiuszpodlaski.pl/tag/nazwa-tagu, np. https://arkadiuszpodlaski.pl/tag/blogosfera/

Wówczas tworzę odpowiedni filtr w profilu GA, który wygląda następująco:

W ten sposób w raportach treści otrzymam zamiast wszystkich stron tagów, tylko jeden:

https://arkadiuszpodlaski.pl/tag/

3) Wydzielenie nowych profili z zastosowaniem odpowiednich filtrów. Jednym z kolejnych ciekawych rozwiązań jest wydzielenie nowych profili, aby śledzić odpowiednie segmenty strony. Dla przykładu możemy wydzielić specjalny profil, aby śledzić w naszej witrynie tylko strony z TAGAMI lub tylko z ARTYKUŁAMI itp. Do tego celu wykorzystujemy nowy profil, w którym definiujemy filtr w następujący sposób:

Wydzielenie nowego profilu spowoduje sytuację, w której mamy przewidziane 50 tysięcy URLI tylko dla samych tagów. To samo możemy zrobić z innymi sekcjami strony. Stworzenie kilku czy kilkunastu profili może całkowicie zlikwidować OTHER z naszych raportów.

4) Ręczna zabawa – szacowanie, próbkowanie itp. Dla samobójców 😉 Nie polecam 😉

Podsumowując, możemy korzystać ze wszystkich sposobów łącząc je dowolnie. Możemy na przykład tylko wykluczyć parametry z zapytania (punkt 2) ale możemy też prócz tego wydzielić nowe profile z nowymi filtrami. Stosowanie dowolne. Skorzystanie z tych rozwiązań pozwoli prawdopodobnie pozbyć się wszystkich zbędnych OTHER.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

6 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Other pojawia się nie tylko w raportach treści. Ostatnio spotkałem się z tym w źródłach odwiedzin (google organic). Przy zaznaczeniu rocznego zakresu dat, liczba fraz była tak duża, że większość wylądowała właśnie w (OTHER)

 • @K, dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem. Zastanawiam się jednak czy nie było to przypadkiem „not set”? Ja z reguły natrafiam właśnie na „not set” w przypadku fraz kluczowych. Nie jest to jednak związane z ograniczeniem rekordów w bazie, a z nierozpoznaniem kampanii. Więcej o „not set” pisałem tutaj:
  http://arkadiuszpodlaski.pl/czym-jest-not-set-w-google-analytics/

  Być może ograniczenie 50.000 rekordów obowiązuje również w przypadku fraz kluczowych i wtedy rzeczywiście „other” mogłoby pojawić się w raporcie (przy czym wybranie większego zakresu dat nie ma żadnego znaczenia bo ograniczenie obowiązuje w stosunku do jednego dnia).

 • @K, dzięki za screena. Rzeczywiście „other” występuje w raporcie słów kluczowych. Przyjrzałem się temu bliżej i wygląda to na błąd Analyticsa. Otóż tego „other” nie da się w żaden sposób sfiltrować i w dodatku po kliknięciu w wynik „other” – pojawia się 0 i brak jakichkolwiek danych. Jest to dosyć dziwny przypadek, bo pozostałe dane – nawet (not set) można znaleźć poprzez filtrowanie danych.

  Sprawdzałem dane dla różnych okresów. Dla stycznia i lutego osobno było ok, ale już przy dwóch miesiącach ujętych razem na pierwszym miejscu w badanym przypadku pojawiło się other z bardzo dużą liczbą. Nie ma więc żadnego uzasadnienia na to, ponieważ w ujęciu miesięcznym „other” nie występowało w ogóle. Wygląda to więc na błąd Analyticsa – jakieś zniekształcenie pojawiające się w przypadku większej liczby danych.

 • OTHER wynika z ograniczeń darmowego konta GA i nie jest to żaden błąd.
  Jak chcesz widzieć wszystko a posiadasz serwis który generuje pod 10kk odsłon miesięcznie to masz kilka wyjść:
  1. odfiltrować wszelkie parametry przez które występuje mnogość URLi
  2. podzielić dane na kilka profili
  3. wykupić wersję premium za jedyne 100k $/rok 😀

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.