Co to jest Git i GitHub?

Git i Github to pojęcia często pojawiające się w środowisku programistów. Wbrew pozorom ”Git” to nie jest skrót od ”Github”. Czym zatem jest Git oraz Github i jakie są różnice?

Otóż Git to mówiąc w skrócie – najpopularniejszy system kontroli wersji i zarządzania kodem źródłowym. GitHub to natomiast internetowa usługa hostingu repozytorium, która umożliwia użytkownikom wspólną pracę nad projektami.

Co to jest Git?

Git to rodzaj oprogramowania do kontroli wersji projektu. Jest używany głównie przez programistów podczas tworzenia kodu aplikacji lub stron internetowych. Narzędzie to nie ma żadnych magicznych mocy, które mogłyby pomóc w pisaniu lepszego kodu. Daje natomiast dużą swobodę pracy nad kodem, nie martwiąc się o konflikty z kodem innych osób.

Jak zainstalować Git na swoim komputerze?

Aby zainstalować Git należy ściągnąć i zainstalować odpowiednią wersję ze strony: https://git-scm.com/

Git – lista popularnych komend

Obaszar roboczy:

git clone – skopiowanie repozytorium zdalnego (np. z Githuba)

git init – utworzenie nowego projektu w istniejącym projekcie

Bieżące zmiany:

git add – dodanie pliku do śledzenia

git rm – usunięcie pliku ze śledzenia

git mv – zmiana nazwy pliku

git restore – przywrócenie pliku do wersji z repozytorium

Sprawdzanie zmian:

git status – sprawdzanie stanu repozytorium

git log – wyświetlenie wszystkich commitów

Wprowadzanie zmian:

git commit – wysłanie zmiany do lokalnego repozytorium

git merge – łączenie dwóch lub więcej zmian

git revert – cofnięcie commita

Współpraca:

git pull – pobieranie zmian ze repozytorium zdalnego

git push – wysłanie zmian do repozytorium zdalnego

Czym jest GitHub?

GitHub to internetowa usługa hostingu repozytorium. Służy głównie do hostowania plików, projektów i fragmentów kodu. Używany głównie przez programistów do współpracy przy projektach.

Dlaczego warto korzystać z GitHub?

GitHub to internetowa usługa hostingowa dla projektów rozwoju oprogramowania, które korzystają z systemu kontroli wersji Git. GitHub oferuje zarówno plany komercyjne, jak i darmowe konta, które zazwyczaj wystarczają do współpracy w podstawowym zakresie. GitHub zapewnia wszystkie narzędzia wymagane do tworzenia, zarządzania i współpracy nad projektami z innymi osobami. Możesz zacząć od rejestracji i utworzenia repozytorium własnego projektu.

Jak dodać nowe repozytorium na Github

Zobacz jak utworzyć nowe repozytorium na Github:

Krok 1: Zaloguj się do usługi Github i przejdź do zakładki “repositories”.

Krok 2: Kliknij button „New” i wprowadź nazwę swojego repozytorium.

Krok 3: Zaznacz czy repozytorium ma być prywatne czy publiczne.

Krok 4: Pozostałe opcje możesz na ten moment zignorować. Jeśli potrzebujesz, możesz zaznaczyć dodanie pliku readme oraz .gitignore, a także zaznaczyć odpowiednią licencję.

Krok 5: Teraz kliknij “create repositorium” i gotowe! Po utworzeniu zostaniesz automatycznie przeniesiony do pulpitu nawigacyjnego nowego repozytorium.

Jak usunąć repozytorium na Github

Poniżej pięć prostych kroków, dzięki którym z łatwością usuniesz repozytorium na Github.

Krok 1: Zaloguj się do usługi Github i przejdź do repozytorium, które chcesz skasować.

Krok 2: Wybierz zakładkę “settings” w wybranym repozytorium.

Krok 3: Zjedź myszką na sam dół do “czerwonej strefy” Danger Zone.

Krok 4: Kliknij przycisk „delete this repository”.

Krok 5: Potwierdź usunięcie repozytorium postępując zgodnie z instrukcjami i gotowe!

Podsumowanie

Git to darmowe oprogramowanie typu open source, którego można używać do śledzenia zmian w plikach tekstowych i koordynowania pracy nad tymi plikami wśród wielu osób. Git jest używany głównie do kodowania, ale może być również używany w innym celu – takim jak np. pisanie książki. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować zmiany w wersjach książki.

GitHub to internetowa usługa hostingowa dla projektów korzystających z systemu kontroli wersji Git. Umożliwia użytkownikom łatwe udostępnianie kodu przez internet.

Popularne zapytania: co to jest git, co robi git, jakie są zalety git, co to jest github, poradnik github, github dla początkujących, git, kontrola wersji, github, wyjaśnij git, czym jest git, samouczek git, zaawansowane przypadki użycia git, zaawansowane użycie github, stwórz nowe repozytorium na github, jak używać git i github, dlaczego warto korzystać z github, korzyści z github, co to jest github, github wiki, publiczne repozytorium kodu, git hub, git basics, github dla początkujących, git dla początkujących, poradnik github dla początkujących.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.