Co to jest copywriting i kim jest copywriter?

Na pytanie „Czym jest copywriting?” można odpowiedzieć bardzo krótko:

Sztuka sprzedaży za pomocą tekstu.
Lub podobnie:
Sztuka sprzedaży za pomocą słowa pisanego.

Wybrałem dla Ciebie te dwa wyjaśnienia, ponieważ moim zdaniem najtrafniej i możliwie w najkrótszy sposób oddają istotę definicji copywritingu. Jeśli dalej nie wiesz co to copywriting, to nie przejmuj się, już tłumaczę 🙂

Copywriting jest stosowany wtedy, gdy trzeba przełożyć suchy tekst na język reklamy. Język, który skutecznie pomoże sprzedać produkty i osiągnąć zysk, o jakim marzy każdy właściciel danego produktu.

Kim jest copywriter?

Copywriter jest twórcą pomysłu i jednocześnie redaktorem całej oferty. Pisze on teksty, które są wykorzystywane w reklamach telewizyjnych, radiowych, prasowych i innych materiałach promocyjnych. Mogą to być np. ulotki, broszury, katalogi. Mogą to być reklamy komercyjne, społeczne, a także inne przedsięwzięcia.

Można powiedzieć, że kilkanaście lat temu o zawodzie copywritera mało kto słyszał. Z biegiem czasu w Polsce profesja ta zaczyna być coraz lepiej znana. Wraz z przejściem Polski z gospodarki centralnie-planowanej na rynkową, reklama zaczęła przybierać na sile. Mimo wszystko przeciętny Polak dalej nie wie czym zajmuje się copywriter.
Gdy pytam znajomych:
„Co to jest copywriting?”
lub
„Czym zajmuje się copywriter?”
Najczęściej słyszę odpowiedź: „nie wiem”, „nie mam pojęcia”.
Któregoś dnia zapytałem znajomą ze studiów. Ona również nie wiedziała. Zapytałem ją więc o pierwsze skojarzenia i uzyskałem taką oto odpowiedź:
„Copywriting? No na pewno coś z kopiowaniem czegoś…”
„A może interpretowanie czyichś tekstów, książek itp.”

Od innej osoby dowiedziałem się, że copywriting to nielegalne kopiowanie płyt na komputerze 🙂

Trudno jest zastąpić słowo copywriter polskim odpowiednikiem. Bo i jak określić w jednym słowie autora tekstów reklamowych? Spotkałem się kilka razy z określeniem „tekściarz”, ale sam przyznasz, że brzmi to trochę dziwnie, a nawet komicznie.

Copywriter spędza bardzo często wiele żmudnych godzin przed kartką papieru. Dlatego też liczy się pomysłowość i spontaniczność. Mówią, że do tego zawodu trzeba się po prostu urodzić. Mówią, że tego zawodu nie da się nauczyć. Jest to trochę przesada, ale niewątpliwie talent literacki trzeba mieć. Fakt, że najlepszą szkołą jest praca oraz własne błędy. Jednak wiedza z zakresu reklamy i podstaw marketingu jest niezbędna. Psychologia zachowań klientów, perswazja to również zagadnienia, które nie powinny być obce ludziom zajmującym się pisaniem tekstów reklamowych. Tak jak każda inna dziedzina reklama ma swoje prawa i dogmaty, do których powinno się stosować.

Największym niebezpieczeństwem zawodu copywritera jest schematyczność i rutyna. Najważniejsza jest zaś kreatywność, komunikatywność, motywacja oraz niekonwencjonalne pomysły. Bez kreatywności osoba chcąca wyuczyć się tego zawodu jest skazana na porażkę.

Sztuka pisania tekstów reklamowych wychodzi czasem poza ramy poprawnego języka. Bardzo często dopuszcza się pewnych nadużyć. Aby być jeszcze lepszym copywriterem można podpatrywać różne środowiska. Należy sprawdzić jakim żargonem, gwarą posługują się osoby z danego środowiska. Wtedy można odpowiednio sformułować tekst i lepiej trafić w oczekiwania naszej grupy docelowej.

Podumowując… Copywriter tworzy główną myśl reklamy i nadaje jej kształt językowy. Tworzy koncepcję reklamy i jej ostateczny tekst. Copywriter pisze przeróżne teksty biznesowe, oferty handlowe, prezentacje, przemówienia, slogany, nazwy, kreacje, teksty okolicznościowe, urzędowe i dziennikarskie. Copywriter nadaje treści zmysłowości, świeżości. Przydatna może okazać się znajomość języka angielskiego.

Wiele cennych wskazówek na temat copywritingu znajdziesz na blogu Darka Puzyrkiewicza. Czasem tam zaglądam i serdecznie polecam.

Czy copywriting jest dla Ciebie? Czy możesz nim zostać?

Na dobrą sprawę copywriterem może zostać prawie każdy. Jeśli jednak chcesz działać w tym zawodzie musisz robić to z pasji. Liczą się tu przede wszystkim Twoje możliwości, talent literacki, łatwość pisania i wyrażania myśli, kojarzenia. Jeśli pisanie nie sprawia Ci żadnej przyjemności to nie rób tego na siłę. Prędzej czy później się zmęczysz i poszukasz sobie innego zajęcia.

Przydatne może się okazać ukończenie jednej z uczelni wyższych, które kształcą w zakresie reklamy. Mimo wszystko do tego fachu trafiają najczęściej osoby „z ulicy” – poprzez rekomendacje i polecenia. Tak więc wybór, czy zostać copywriterem, należy do Ciebie 🙂 Naukę możesz zacząć np. od porad Piotra Michalaka i Jakuba Woźniaka, Dariusza Puzyrkiewicza czy też samego Joe Vitale. Zobacz też szkolenie Master Copywriter, które od zera nauczy Cię pisać perswazyjne oferty.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

7 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Jak tworzyć teksty, które mają niezwykłą moc skłaniania do zakupu? Teksty, które przekonają klienta, że to właśnie Twoja oferta jest lepsza, mimo iż sprzedajesz to samo co konkurenci? Jakie techniki wykorzystać, by pobudzać wyobraźnię odbiorcy, malować w jego umyśle zmysłowe obrazy i pragnienie posiadania twojego produktu? Jak być copywriterem doskonałym?
  Polecam książkę:
  http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/73164/copywriting-internetowy.html

 • Witam serdecznie,

  prowadzę działalność jako seo copywriter i przyznam, że jakość treści w internecie jest coraz gorsza. Taki wpis może zmotywować do lepszego tworzenia. Pański blog jest bardzo interesujący i przyznam, że odwiedzam go cyklicznie, ale nie miałem okazji skomentować. Najwyższy czas.

  Pracowałem swojego czasu w redakcji gazety i tylko 10% osób zatrudnionych miało wykształcenie dziennikarskie. Reszta wywodziła się z otoczenia ekonomicznego, socjologicznego, biznesowego, marketingowego. Dzisiaj nie potrzeba eseistów, ale specjalistów ukierunkowanych na przekazywanie wiedzy z wąskiej dziedziny.

  Fach pisarza może jest dla każdego, ale zależy w jakiej skali i na jak długo. Zawodowe tworzenie wymaga ogromnej siły woli, miłości.

  Dziękuję za dobry artykuł.

  Na pewno jeszcze zajrzę.

 • I have read some good stuff here. Definitely worth bookmarking
  for revisiting. I surprise how much effort you put to create such a wonderful informative website.

 • Artykuł bardzo ciekawy, dokładnie wiele osób nawet nie ma pojęcia co oznacza, że ktoś jest copywriterem. Tak to już jest że trzeba później tłumaczyć co to znaczy i na czym polega 🙂

 • Dzisiaj jest tak ogromna ilość wiedzy z copywritingu w Internecie, ze można śmiało czerpać do woli. Zarówno wiedzy płatnej, jak i tej darmowej – ale niejednokrotnie też na dobrym poziomie.
  Prawda, że studia kierunkowe sporo dają, ale najwięcej daje zamiłowanie do pisania i kreatywność. Copywriterzy to często ludzie, którzy skończyli zupełnie inne szkoły, ale później odnaleźli się właśnie w pisaniu ciekawych tekstów reklamowych.
  Ludzie często nie chcą płacić za usługi copywriterskie, bo wydaje im się że nie warto. No bo cóż to jest napisać teksty na stronę? Żaden problem. Dopiero kiedy widzą, że ich strona ma mało odwiedzin, i nie sprzedaje – wówczas szukają pomocy u specjalisty.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.