Aktualizacja Google Top Heavy (Page Layout, Above The Fold)

W jednym z ostatnich odcinków omówiliśmy sobie działanie algorytmu Google Panda (Czym jest Google Panda?). Jak zapewne pamiętasz Google Panda odpowiada za ocenianie jakości contentu (jakość, duplikacja, długość itp.).  Chciałbym kontynuować naszą przygodę ze zmianami algorytmu Google. Tym razem prezentuję aktualizację o nazwie Top Heavy, zwany również Page Layout oraz Above The Fold.

Aktualizacja Google Top Heavy

Aktualizacja algorytmu Top Heavy po raz pierwszy wystartowała w styczniu 2012 roku. Natomiast ostatnia, oficjalna aktualizacja miała miejsce 6 lutego 2014 roku.

Na czym polega aktualizacja Top Heavy?

Aktualizacja polega na tym, że karane są strony, które utrudniają dostęp do treści za pomocą reklam. Czyli jeśli na stronie jest za dużo reklam, masz olbrzymią szansę na otrzymanie kary od Google. O jakie reklamy chodzi? Przede wszystkim o te na samej górze, które widoczne są zaraz po wejściu na stronę (above the fold). Bez przewijania strony, powinna być widoczna treść, której szuka użytkownik.

Dla przykładu posłużę się moim blogiem ArkadiuszPodlaski.pl. Poniżej możesz zobaczyć screen artykułu (pierwszy ekran). Widać wyraźnie na nim reklamy, ale mimo to treść jest od razu dostępna dla użytkownika (można zobaczyć tytuł artykułu oraz pierwsze dwa akapity).

Algorytm Top Heavy

Tak więc najważniejsze co musisz zrobić w przypadku Top Heavy, to zadbać o optymalną ilość reklam na samej górze strony. Użytkownik powinien mieć od razu dostęp do kluczowych treści. Jeśli na Twojej stronie trzeba wykonywać akcję przewijania, żeby zobaczyć jakąkolwiek treść, ryzykujesz otrzymanie kary od Google. Zoptymalizuj swoją stronę w taki sposób, aby reklamy nie utrudniały znacząco dotarcia do podstawowych treści w witrynie.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • A czy Google, może wziąć slider z grafiką kierujący na podstrony jako reklamę. Wiem, że to głupie, ale pytam bo właśnie w tych dniach zauważyłem spadki na pozycjach.

    • Slider w skrajnych przypadkach może zostać zinterpretowany jako reklama, jeśli jest formą graficzną przysłaniającą kluczową treść. Google uwielbia przede wszystkim treść i na niej trzeba się przede wszystkim skupić. Dawid, w Twoim przypadku slider nie jest optymalnie wykorzystany. Dużo grafiki – nie wiem czy do końca slider realizuje swój cel, mi brakuje na każdym zdjęciu jakiegoś nagłówka, który powiedziałby mi o co chodzi. Dla Google też może wyglądać to podejrzanie. Trzeba przejrzeć statystyki i pozycje, aby stwierdzić co mogło być jeszcze przyczyną. Rozumiem, że zmiany zaszły 6 lutego? Jakiego rzędu są to spadki? Czy wszystkie frazy obniżyły swoje pozycje?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.