Zarabianie na YouTube – jak zacząć?

Czy myślałeś kiedyś, żeby rozpocząć swoją karierę na YouTube? Prócz oczywistych korzyści, które to ze sobą niesie (np. zyskanie rozpoznawalności czy świadome kreowanie wizerunku) – możesz bezpośrednio zarabiać na swoich filmach. Jak to zrobić? Otóż platforma Youtube jest zintegrowana z popularnym systemem Google Adsense. Znają go bardzo dobrze właściciele stron internetowych, ponieważ Google Adsense to obecnie najpopularniejszy system reklamowy, na którym można zarabiać pieniądze.

Jak to się dzieje, że Google płaci Ci za Twoje filmy? Wygląda to mniej więcej w ten sposób, że platforma Youtube dąży do tego, że zrobić jak najszerszy zasięg dla reklamodawców. Im więcej contentu video pojawi się na Youtube, tym więcej zarobią jego właściciele, czyli firma Google. Ponieważ jest to ściśle związane z ilością materiałów video na platformie, Google dzieli się swoimi zyskami z użytkownikami, którzy dostarczają materiały filmowe na Youtube. Dzięki temu, że Ty opublikujesz materiały video, reklamodawca będzie mógł się na nich zareklamować. Reklamodawca płaci Googlowi, a Ty dostajesz część tego zysku.

Zarabianie na YouTube – jak zacząć?

Na jakich typach reklam można zarabiać na YouTube?

Zarabianie na YouTube

Zarabiać na YouTube można przede wszystkim na dwa sposoby:

  1. Reklamy w nakładkach InVideo. Są to przezroczyste nakładki reklamowe widoczne w dolnej części filmu. Po ich włączeniu YouTube może sporadycznie wyświetlać u dołu filmu przezroczyste nakładki reklamowe, które zwykle pojawiają się w 15. sekundzie filmu. Widz może je zamknąć, a jeśli nic nie zrobi, są one automatycznie minimalizowane.
  2. Reklamy TrueView In-Stream. Są to reklamy wideo, które mogą być wyświetlane przed lub w trakcie filmu i które mogą być wyświetlane zarówno w krótszych, jak i dłuższych materiałach partnera na stronach odtwarzania filmu. Widzowie mogą wybrać, czy chcą obejrzeć całą reklamę, czy pominąć ją po obejrzeniu pierwszych 5 sekund. Reklamodawca jest obciążany tylko wówczas, gdy widz obejrzy 30 sekund reklamy lub całą reklamę (gdy jest ona krótsza). Nie istnieje maksymalna długość reklam TrueView in-stream.

Jak zacząć zarabiać na YouTube?

  1. Zarejestruj się na YouTube i Google Adsense.
  2. Połącz konto YouTube z kontem Google Adsense.
  3. Przygotuj swój film. Pamiętaj, że musisz być autorem materiału lub mieć prawa do wykorzystania elementów filmu, takich jak np. ścieżka dźwiękowa w filmie.
  4. Po załadowaniu filmu przejdź do zakładki: „Zarabianie” i zaznacz na jakiego typu reklamach chcesz zarabiać.
  5. Promuj swój kanał i swoje filmy, aby miały jak największą oglądalność. Im więcej odsłon Twojego materiału, tym więcej pieniędzy dla Ciebie. Powodzenia!

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

3 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Zarabianie na reklamach wymaga sporo pracy, jak chce się mieć duże dochody z tego tytułu to trzeba się poświęcić na pełny etat. Jednak dorobienie kilku stówek do pensji jest możliwe już po kilku miesiącach nagrywania od czasu do czasu.
    Niedocenione są inne możliwości zarabiania na YouTube – poprzez promowanie własnego biznesu. Film YouTube dużo łatwiej wypozycjonować w Google niż stronę www, a mało kto to wykorzystuje.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.