Wewnętrzny krytyk (dialog wewnętrzny)

Kolejne moje przemówienie, przygotowane specjalnie dla członków klubu Toastmasters Sopot Leaders. Tym razem opowiadam o małym człowieczku, który siedzi w głowie każdego z nas. Ten malutki człowieczek to dialog wewnętrzny. Większość ludzi słucha swojego dialogu wewnętrznego, który niestety w wielu przypadkach jest dla nich destrukcyjny.

Jeśli nie wierzysz w siebie zbyt mocno – Twój dialog wewnętrzny może podpowiadać Ci, abyś się poddał. Po co marnować siły? I tak nie osiągniesz niczego wielkiego! Takie zdania może wypowiadać Twój Wewnętrzny Krytyk. Świetnie zobrazował to Will Smith, który był dla mnie inspiracją do tego przemówienia.

Will Smith w taki sposób mówi o tym, dlaczego bieganie jest kluczem do sukcesu w życiu:

Kiedy biegasz, jest taki mały człowieczek, który do Ciebie mówi. I ten mały człowieczek mówi: jestem tak zmęczony, zaraz wypluję swoje wnętrzności, jestem tak bardzo zmęczony, nie dam rady biec dalej. I masz ochotę się poddać, co nie? I kiedy nauczysz się pokonywać tego małego człowieczka gdy biegasz, nauczysz się jak się nie poddawać, gdy rzeczy w Twoim życiu staną się naprawdę trudne. Bieganie – to pierwszy klucz do życia.

Twój wewnętrzny krytyk (video)

W przemówieniu przytaczam również dwie historie, które są potwierdzeniem tezy, że mając pozytywny dialog wewnętrzny – można w życiu odnosić wielkie sukcesy. Zobacz o kim mowa:

Jednym z przykładów jest Arnold Schwarzenegger, który bił się z własnymi myślami podczas pobytu w wojsku. Zastanawiał się czy warto uciekać z wojska tylko po to, aby wziąć udział w konkursie Mr. Europa Juniorów. Po wielu wątpliwościach, uaktywnił się jego dialog wewnętrzny, mówiąc: Arnold, musisz iść! Jak się później okazało – Arnold pokonał wszystkich rywali i wygrał konkurs, prezentując swoją nienaganną sylwetkę kulturysty.

Drugim przykładem jest Michael Phelps, który przed wejściem do basenu krzyczał: Jestem mistrzem świata! Wizualizacje i pozytywny dialog wewnętrzny pozwoliły mu osiągnąć wiele sukcesów i pobić mnóstwo rekordów olimpijskich. Z pewnością pozytywny dialog wewnętrzny wielokrotnie pomagał mu uwierzyć w siebie i pokonać granice własnych możliwości.

Podsumowanie

Jak widzisz – wewnętrzny krytyk pojawia się w każdym z nas. Od Ciebie zależy, jak zachowasz się w momencie, kiedy usłyszysz ten głos. Czy złożysz broń i się poddasz? Czy może z jeszcze większym zaangażowaniem podejdziesz do wykonania zadania, które Cię czeka? Wierzę, że zamienisz swojego wewnętrznego krytyka w zupełnie inny głos, który regularnie będzie wspierał Twoje sukcesy. Niech Twój wewnętrzny głos będzie dla Ciebie największą inspiracją i motywacją do pokonywania nawet największych życiowych przeszkód.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.