Napisałem ostatnio dwa interesujące artykuły o nawykowym działaniu. Jak już zapewne wiesz, nasze życie w dużej mierze bazuje na nawykach. Jeśli masz dobre nawyki, to nieświadomie będziesz kierował się w stronę sukcesu i swoich marzeń. Jeśli Twoje nawyki są destrukcyjne, nieświadomie krok po kroku będziesz niszczył swoje życie. Odsyłam Cię jeszcze raz do mojej recenzji fenomenalnej książki Siła Nawyku. Przeczytaj też koniecznie artykuł: Jak wyrobić w sobie nawyk?
Gdy już jesteś po lekturze tych dwóch artykułów – mam dla Ciebie materiał przygotowany przede Damiana Redmera, autora bloga Rozwojowiec.pl. Damian w swojej prezentacji omawia przypadek Judżina (Eugene), który został też opisany w książce „Siła Nawyku”. Obejrzyj tę prezentację, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat mechanizmów odpowiedzialnych za kształtowanie i zmianę nawyków.
W jaki sposób działają nawyki? (prezentacja)
Za nasze nawyki odpowiadają jądra podstawne.
Wikipedia w ten sposób tłumaczy działanie jąder podstawnych:
Jądra podstawne, inaczej jądra podstawy (łac. ganglia basales, nuclei basales) – grupa jąder wysyłających projekcje do kory mózgowej, wzgórza i pnia mózgu. Jądra podstawne ssaków pełnią rozmaite funkcje związane z kontrolą ruchów, procesami poznawczymi, emocjami i uczeniem się. Źródło: Wikipedia
Poniżej krótki fragment z książki „Siła Nawyku”, w którym znajdziesz odpowiedź, dlaczego jądra podstawne są tak ważne przy tworzeniu i zmianie nawyków.
Osoby z uszkodzonymi jądrami podstawnymi (w wyniku urazu czy choroby) często ulegają umysłowemu paraliżowi. Mają trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak otwieranie drzwi czy podjęcie decyzji, co zjedzą. Tracą zdolność ignorowania nieistotnych szczegółów — na przykład w pewnym badaniu wykazano, że pacjenci z uszkodzonymi jądrami podstawnymi nie rozpoznawali wyrazów twarzy, w tym strachu i obrzydzenia, ponieważ nie byli w stanie się zdecydować, na której części twarzy skupić wzrok.
Bez jąder podstawnych tracimy dostęp do setek nawyków, na których codziennie polegamy. Czy dziś rano zatrzymałeś się w celu podjęcia decyzji, czy wiązanie butów rozpocząć od buta prawego, czy lewego? Czy poświęciłeś czas na decyzję, czy najpierw myć zęby, a potem iść pod prysznic, czy też zrobić dokładnie odwrotnie?
Oczywiście, że nie. Te decyzje podejmowane są nawykowo i nie wymagają wysiłku. Tak długo, jak długo twoje jądra podstawne działają właściwie, a wskazówki wyzwalające nawyki pozostają niezmienne, zachowania będą się pojawiały bez potrzeby myślenia o nich. (Będąc na wakacjach, możesz ubierać się inaczej i myć zęby o innych porach, zmieniając kolejność porannych czynności i nawet tego nie zauważając).
Nieraz warto zastanowić się nad tym co robimy, a nie działać mechanicznie, bo może okazać się że zmieniając nieznacznie swoje nawyki, możemy odnieść duże korzyśći.
Dokładnie 🙂 A jeszcze lepiej po prostu wypracować sobie działania mechaniczne, które pomagają osiągać nasze cele zamiast je sabotować. Im więcej pozytywnych nawyków, tym bliżej sukcesu 🙂
Zgodzę się z kolegą, że zmieniając nasze nawyki, możemy czasem osiągnąć więcej korzyści niż się planowało a i satysfakcja z osiągniętych korzyści jest większa.