Python: Jak zacząć programować w języku python?

Programowanie w Pythonie – podstawy

Python to świetny język dla początkujących, ponieważ jest łatwy w użyciu i zrozumieniu. Ten artykuł jest dla wszystkich, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w programowaniu python, dlatego zaczniemy od napisania pierwszego, prostego skryptu.

Aby zacząć pisanie, musisz wyposażyć swój komputer w środowisko programistyczne. Więcej o przygotowaniu i instalacji pythona znajdziesz w artykule: Czym jest język programowania Python?

Python – pierwszy skrypt “Hello World”

W tej sekcji dowiesz się, jak napisać podstawowy skrypt „Hello World” i uruchomić go na swoim komputerze. Zacznijmy kodowanie! Aby rozpocząć uruchom swój edytor kodu, taki jak PyCharm lub Visual Studio Code.

  1. Utwórz nowy plik pod nazwą hello.py. Pliki pythona zapisujemy z rozszerzeniem .py.
  2. Pierwszy skrypt wygląda następująco:
print("Hello World")

Funkcja print() odpowiada za wyświetlanie tego co umieścimy w nawiasach. Ponieważ chcemy wyświetlić teskt, musimy użyć apostrofów lub cydzusłowów.

print("Hello World")

lub

print('Hello World')

Oba rozwiązania zadziałają tak samo – otrzymasz w wyniku napis „Hello World”. Uruchom plik, na przykład poprzez kliknięcie „Run” (Visual Studio Code).

Dodanie zmiennej do skryptu

Jako rozwinięcie skryptu możemy dodać tekst “Hello World” do zmiennej, którą będziemy mogli później wywołać w dowolnym momencie.

hello = "Hello World"
print(hello)

Otrzymamy taki sam efekt jak w pierwszym przypadku. Różnica jest taka, że dzięki zmiennej hello możemy wywołać tekst wieloktornie i w dowolnym miejscu (nie musimy za każdym razem pisać „Hello World”). W dodatku, gdy postanowimy zmienić tekst – wystarczy edytować treść zmiennej (wartość podmieni się automatycznie przy każdym wywołaniu zmiennej).

Podsumowanie

Gratulacje! Napisałeś swój pierwszy skrypt. Jeśli masz z nim jakikolwiek problem – daj znać w komentarzu. Chętnie odpowiem na ewentualne wątpliwości.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.