Księga EST, Trening EST – Luke Rhinehart [RECENZJA]

Kolejna recenzja książki, a nawet treningu w postaci audiobooka. Publikacja ta z pewnością jest wyjątkowa – nie znajdziesz podobnej na rynku. Czy wyjątkowa znaczy świetna? W moim odczuciu NIE (miałem bardzo mieszane uczucia). Jaki tytuł ma wspomniana publikacja? Księga EST (w wersji audiobook: Trening EST).

Est, czyli Erhard Seminars Training (Seminaria Treningowe Erharda) to rozwijający się w USA w latach 70. i 80. program treningowy łączący najskuteczniejsze formy terapii. Standardowy trening est składa się z dwóch długich weekendowych sesji.

Księga EST, Trening EST [RECENZJA]

https://www.youtube.com/watch?v=4PWYZ4VoILA

Recenzja Treningu EST

Zanim sięgnąłem po tę książkę przeczytałem całkiem sporo pozytywnych opinii o tej publikacji. Być może w związku z tym zbudowałem wobec niej konkretne/wysokie oczekiwania. Ja podchodzę dość analitycznie do książek. Wszystko co czytam, staram się automatycznie przekładać/wdrażać od razu do swojego życia. W księdze EST nie ma tego typu porad, które można by od razu wykorzystać. Publikacja ta raczej skłania do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. Być może dla niektórych jest to dobry kierunek, ja jednak nie zapamiętałem niczego szczególnego z treningu EST.

Trener na szkoleniu wyzywał swoich uczestników od dup wołowych oraz mówił że ich życie nie funkcjonuje… Tego typu estetyka nie do końca do mnie przemawia. Przemówiłyby natomiast  bardziej logiczne argumenty, niż emocjonalne obrażanie mnie. Zdaję sobie jednak sprawę, że do części uczestników nazwanie ich dupą może tak zbulwersować, że dokonają wreszcie zmiany w swoim życiu. Co sądzi o Treningu EST sam autor książki?

Po tym, jak ja sam po raz pierwszy wziąłem udział w treningach est, zdałem sobie sprawę, że jest to naprawdę nadzwyczajny trening, taki, który w krótkim czasie wywiera zadziwiająco potężny wpływ na życie Autor ludzi. Szkolenie to z pewnością zasługuje na to, by je opisać, ale na pewno nie w zwykłej formie, jaką tego rodzaju tematy zazwyczaj otrzymują.

Choć zajmowałem się naukowo psychologią, pracowałem przez kilka lat w szpitalach psychiatrycznych, przez ponad dekadę sporo czytałem o zachodniej psychologii i wschodnich religiach oraz mam doktorat filozofii z uniwersytetu Columbia, uznałem, że książka naukowa czy akademicka na temat EST, choć interesująca, osiągnęłaby skutek przeciwny do zamierzonego.
Luke Rheinhart – autor Księgi EST

Podsumowanie Treningu EST

Do mnie Księga EST niestety nie przemówiła wyraźnym głosem. Ciężko mi wyciągnąć jakieś ciekawe porady dla Ciebie. Być może powinieneś zajrzeć do książki i sam się przekonać, czy sposób narracji i zgromadzona tam wiedza jest dla Ciebie. Podsumowując, ja książki nie polecam. Traktowałbym ją raczej jako ciekawostkę niż rzetelną wiedzę z zakresu rozwoju osobistego. Zabrakło mi przede wszystkim konkretów, dzięki którym mógłbym jeszcze ulepszyć swoje życie.