Jak zacząć pisać bloga?

Kolejny materiał video, a w nim obszerna wiedza na temat pisania bloga. Dowiedz się:

 • Jak zacząć pisać bloga?
 • Czego potrzebujesz do prowadzenia bloga?
 • Jaką platformę blogową najlepiej wybrać?
 • Na czym najlepiej pisać swojego bloga?
 • Jak się zmotywować do pisania bloga?
 • O czym pisać bloga? Jaką tematykę bloga powinieneś wybrać?

Jak zacząć pisać bloga?

Czego potrzeba, aby zacząć pisać własnego bloga?

 1. Internet. Wydaje się oczywistym, że dzisiaj prawie każdy ma internet. Jednak jeszcze kilkanaście lat temu internet nie był tak powszechny jak dzisiaj. Pamiętam czasy, kiedy łączyłem się przez impulsy telefoniczne. Internet był na tyle drogi, że jednorazowo wchodziło się na kilka lub kilkanaście minut aby sprawdzić jakieś informacje. Na szczęście te czasy minęły i dzisiaj każdy może mieć dostęp do internetu za niewielką opłatą. W specyficznych przypadkach można go mieć nawet za darmo (darmowe hotspoty, internet sąsiada itp.).
 2. Narzędzie do pisania. Żeby pisać własnego bloga musić mieć oczywiście jakieś narzędzie, za pomocą którego będziesz wprowadzać treści do internetu. Warto zaopatrzyć się w komputer stacjonarny lub laptop. Na tego typu narzędziach pisanie idzie najszybciej, a ważnym jest abyś robił to maksymalnie efektywnie. W skrajnym przypadkach możesz do tworzenia artykułów wykorzystać tablet, smartfon lub jeszcze inne narzędzie tego formatu.
 3. Własna platforma blogowa. Jeśli nie masz pieniędzy na początek, aby zainwestować we własnego bloga, możesz skorzystać z darmowych platform blogowych (np. Blogger.com). Pamiętaj jednak, że otwarte platformy blogowe mają bardzo często pewne ograniczenia. Dla przykładu na WordPress.com nie możesz zarabiać na swoim blogu. Twój blog nie może być komercyjny, ponieważ jeśli złamiesz regularmin, Twój blog i treści zostaną zablokowane i możesz wszystko stracić. Docelowo polecam rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu własnego hostingu i gotowego skryptu WordPressa, dostępnego pod adresem WordPress.org. Wystarczy ściągnąć skrypt i przegrać go na własny hosting (ofert hostingów jest całe mnóstwo; ja korzystam z dhosting.pl). Na początek możesz wykupić hosting poniżej 100 zł (opłata roczna). Jeśli będziesz zarabiać na swoim blogu, ta opłata spokojnie Ci się zwróci z dużą nawiązką.
 4. Motywacja. Niezwykle ważne jest, abyś miał odpowiednią motywację. Bardzo często obserwuję takie przypadki, że ktoś na początku jest bardzo zmotywowany do pisania swojego bloga. Gdzieś usłyszał, że fajnie jest mieć swojego bloga, zrobił pierwszy krok i na tym zakończył. Pojawiają się 3-4 artykuły, brak odwiedzających i komentujących – motywacja spada do zera! W takim przypadku blog jest najczęściej przez autora porzucany. Miej swoje silne: DLACZEGO? Jeśli będziesz wiedział dlaczego to robisz, jaki masz cel – z pewnością motywacja Cię nie opuści przez długi czas.
 5. Wybierz swój temat. Ja piszę o zarabianiu (pomagam moim czytelnikom wykorzystywać internet do zarabiania większych pieniędzy). Ważne, abyś już od samego początku wiedział, o czym pisać. Nie można pisać o wszystkim, bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. O czym powinieneś pisać bloga? Na to pytanie powinieneś odpowiedzieć sobie sam. Z doświadczenia wiem, że najlepiej jest pisać bloga o swojej pasji i zainteresowaniach. Tak jest po prostu najłatwiej, a dodatkowo mam pewność, że będziesz bardziej konsekwentny i wytrwały w pisaniu swoich artykułów. Pasja pozwala przetrwać trudne momenty, które niewątpliwie przydarzą się w Twojej blogowej karierze.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Temat jest bardzo ważny i dobrze żeby był twoją pasją tym na czym się znasz,bo jeśli wybierzesz temat z nastawieniem na pieniądze to możesz się szybko wypalić i braknie ci motywacji do dalszego pisania.
  Pozdrawiam

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.