Jak za darmo wysłać mailing na Freebocie?

Ponad dwa lata temu, zrobiło się dość głośno o pewnym autoresponderze – Freebocie i Implebocie. Dlaczego? Otóż użytkownikom darmowego Freebota zostały zabrane dwie bardzo użyteczne funkcje. Chodzi o możliwość testowania wiadomości przed wysyłką oraz wysyłanie mailingów. Na Piotra Majewskiego – właściciela Freebota – posypały się gromy i ostre słowa…

Jak słusznie zauważył jeden z forumowiczów Merytorium, Piotr w swojej książce Czas na e-biznes pisze tak:

Freebot.pl oprócz obsługi wielokrotnych autoresponderów posiada również funkcję wysyłania jednorazowego mailingu. Ponieważ jednorazowe mailingi – a zwłaszcza dołączane do nich załączniki – potrafią generować bardzo duży ruch na serwerze, funkcja ta jest odpłatna. […] Jeśli chcesz mieć wszystko w jednym miejscu i płacić grosze za wysyłanie mailingów (od 3 złotych za 1 GB transferu), skorzystaj z Freebot.pl.

Ja również korzystam z Freebota. W niektórych kontach miałem sporo transferu do wykorzystania, ale niestety już nie miałem okazji tego wykorzystać. Bo za przyjemność wysyłki mailingu trzeba obecnie trochę zapłacić.

Jakie jest moje zdanie na ten temat? W moim przekonaniu i nie tylko moim – Piotr postąpił niezbyt chlubnie. Dał coś za darmo wmawiając nam, że to kolejna funkcja Freebota. Z tego co pamiętam to nie było nigdzie mowy o żadnych testach. Funkcja wysyłania mailingów na stałe miała zagościć w panelu Freebota (przytoczony fragment książki potwierdza tę tezę). Pewnie Freebot zaczął generować zbyt wysokie koszty i sytuacja nagle się zmieniła.

Z drugiej strony Freebot to wielokrotny autoresponder a nie system do wysyłki mailingów. Mimo wszystko jest to nijakie usprawiedliwienie. Ale przejdźmy do rzeczy. Jak obejść blokady freebota, testować wiadomości oraz wysyłać mailingi za darmo? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wysłać za darmo mailing we Freebocie?

Przede wszystkim w ustawieniach musisz zaznaczyć opcję „Po ostaniej wiadomości subskybent ma pozostać aktywny”:

Jeśli przygotowałeś już tekst swojego mailingu to wstaw go normalnie jako wiadomość w kolejce do wysyłki. W opóźnieniu ustaw 0, 1 lub 2. Ma to być liczba jak najmniejsza. Jeśli masz zajęte 0 to wpisz 1, jeśli masz zajęte 1 to wpisz 2 itd… Musi to być jednak ostatnia wiadomość w kolejce.

Jeśli ustawisz na 0 – wszyscy Twoi subskrybenci niezwłocznie otrzymają tę wiadomość. Jeśli ustawisz na 1 – dostaną wszyscy oprócz tych, którzy wpisali się na Twoją listę w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeśli piszę niejasno to pytaj w komentarzach 😉

Przetestowałem takie rozwiązanie. E-mail dochodzi w przeciągu jednej godziny. Nie wiem jak wygląda sytuacja w przypadku bardzo dużych list, ale w małych listach wiadomości dochodzą niemalże tak samo jak w przypadku opcji wysyłania mailingu. Widzisz zatem, że możesz wysyłać mailing we Freebocie za darmo 🙂 Nie zapomnij jednak wykasować tej wiadomości po rozesłaniu. Jeśli tego nie zrobisz – nowo zarejestrowani użytkownicy na Twojej liście – będą tę wiadomość otrzymywać.

Gdy będziesz miał kolejny mailing do wysyłki – operację po prostu powtarzasz. Wiem, że to spore utrudnienie, ale lepszy rydz niż nic. Trzeba poświęcić na to trochę więcej czasu niż w tradycyjnej opcji „wyślij mailing”. No ale przynajmniej nie musisz za to płacić i robisz wszystko zgodnie z regulaminem 😉

Jak testować wiadomości?

Wystarczy założyć sobie drugie konto na Freebocie. Kont możesz zakładać tyle, ile masz adresów e-mail. W subskrybentach dodaj własny e-mail. Dalej działasz podobnie jak przy wysyłce mailingu. Wysyłasz wiadomość, ale tym razem do siebie samego. Gdy stwierdzisz, że mailing nadaje się do wysyłki – wprowadzasz go w docelowym koncie we Freebocie.

Jeśli jesteś osobą posiadającą listę adresową, która nie generuje Ci aż takich dochodów, aby opłacać roczny abonament Implebota to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Wysyłka mailingu jest możliwa, ale musisz poświęcić na to trochę więcej swojego czasu. Oczywiście rozwiązanie to działa dopóki, dopóty Piotr nie wprowadzi kolejnych blokad 😉