Jak za darmo wysłać mailing na Freebocie?

Ponad dwa lata temu, zrobiło się dość głośno o pewnym autoresponderze – Freebocie i Implebocie. Dlaczego? Otóż użytkownikom darmowego Freebota zostały zabrane dwie bardzo użyteczne funkcje. Chodzi o możliwość testowania wiadomości przed wysyłką oraz wysyłanie mailingów. Na Piotra Majewskiego – właściciela Freebota – posypały się gromy i ostre słowa…

Jak słusznie zauważył jeden z forumowiczów Merytorium, Piotr w swojej książce Czas na e-biznes pisze tak:

Freebot.pl oprócz obsługi wielokrotnych autoresponderów posiada również funkcję wysyłania jednorazowego mailingu. Ponieważ jednorazowe mailingi – a zwłaszcza dołączane do nich załączniki – potrafią generować bardzo duży ruch na serwerze, funkcja ta jest odpłatna. […] Jeśli chcesz mieć wszystko w jednym miejscu i płacić grosze za wysyłanie mailingów (od 3 złotych za 1 GB transferu), skorzystaj z Freebot.pl.

Ja również korzystam z Freebota. W niektórych kontach miałem sporo transferu do wykorzystania, ale niestety już nie miałem okazji tego wykorzystać. Bo za przyjemność wysyłki mailingu trzeba obecnie trochę zapłacić.

Jakie jest moje zdanie na ten temat? W moim przekonaniu i nie tylko moim – Piotr postąpił niezbyt chlubnie. Dał coś za darmo wmawiając nam, że to kolejna funkcja Freebota. Z tego co pamiętam to nie było nigdzie mowy o żadnych testach. Funkcja wysyłania mailingów na stałe miała zagościć w panelu Freebota (przytoczony fragment książki potwierdza tę tezę). Pewnie Freebot zaczął generować zbyt wysokie koszty i sytuacja nagle się zmieniła.

Z drugiej strony Freebot to wielokrotny autoresponder a nie system do wysyłki mailingów. Mimo wszystko jest to nijakie usprawiedliwienie. Ale przejdźmy do rzeczy. Jak obejść blokady freebota, testować wiadomości oraz wysyłać mailingi za darmo? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wysłać za darmo mailing we Freebocie?

Przede wszystkim w ustawieniach musisz zaznaczyć opcję „Po ostaniej wiadomości subskybent ma pozostać aktywny”:

Jeśli przygotowałeś już tekst swojego mailingu to wstaw go normalnie jako wiadomość w kolejce do wysyłki. W opóźnieniu ustaw 0, 1 lub 2. Ma to być liczba jak najmniejsza. Jeśli masz zajęte 0 to wpisz 1, jeśli masz zajęte 1 to wpisz 2 itd… Musi to być jednak ostatnia wiadomość w kolejce.

Jeśli ustawisz na 0 – wszyscy Twoi subskrybenci niezwłocznie otrzymają tę wiadomość. Jeśli ustawisz na 1 – dostaną wszyscy oprócz tych, którzy wpisali się na Twoją listę w ciągu ostatnich 24 godzin. Jeśli piszę niejasno to pytaj w komentarzach 😉

Przetestowałem takie rozwiązanie. E-mail dochodzi w przeciągu jednej godziny. Nie wiem jak wygląda sytuacja w przypadku bardzo dużych list, ale w małych listach wiadomości dochodzą niemalże tak samo jak w przypadku opcji wysyłania mailingu. Widzisz zatem, że możesz wysyłać mailing we Freebocie za darmo 🙂 Nie zapomnij jednak wykasować tej wiadomości po rozesłaniu. Jeśli tego nie zrobisz – nowo zarejestrowani użytkownicy na Twojej liście – będą tę wiadomość otrzymywać.

Gdy będziesz miał kolejny mailing do wysyłki – operację po prostu powtarzasz. Wiem, że to spore utrudnienie, ale lepszy rydz niż nic. Trzeba poświęcić na to trochę więcej czasu niż w tradycyjnej opcji „wyślij mailing”. No ale przynajmniej nie musisz za to płacić i robisz wszystko zgodnie z regulaminem 😉

Jak testować wiadomości?

Wystarczy założyć sobie drugie konto na Freebocie. Kont możesz zakładać tyle, ile masz adresów e-mail. W subskrybentach dodaj własny e-mail. Dalej działasz podobnie jak przy wysyłce mailingu. Wysyłasz wiadomość, ale tym razem do siebie samego. Gdy stwierdzisz, że mailing nadaje się do wysyłki – wprowadzasz go w docelowym koncie we Freebocie.

Jeśli jesteś osobą posiadającą listę adresową, która nie generuje Ci aż takich dochodów, aby opłacać roczny abonament Implebota to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Wysyłka mailingu jest możliwa, ale musisz poświęcić na to trochę więcej swojego czasu. Oczywiście rozwiązanie to działa dopóki, dopóty Piotr nie wprowadzi kolejnych blokad 😉

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

4 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • O, o tym nie pomyślałam, dzięki!
  Ja robię trochę inaczej, bo wysyłam wiadomości html ręcznie z Outlooka i potrzebuję tylko adresów z freebota.:
  1. wejdź w zakładkę SUBSKRYBENCI
  2. Wybierz po prawej zakładkę EKSPORTUJ X SUBSKRYBENTÓW
  3. ZDEFINIUJ FILTR – EMAIL
  4. NAciśnj EKSPORTUJ i masz gotowe adresy wszystkich subskrybentów z listy. Teraz tylko kopiujesz do Outlooka i gotowe
  WADA: musisz ich dać jako ukrytych, a jako mail DO wstawić nazwe grupy we Freebocie.

 • Hmm… Twojego sposobu Aniu nie próbowałem a muszę przyznać, że też wygląda ciekawie. Pytanie czy ustawienie poszczególnych odbiorców jako ukrytych wystarczy, aby wiadomości te przeszły przez filtry antyspamowe. Nie wiem jak to robi (ukrywa) outlook. Rozumiem, że każdy odbiorca mailingu nie będzie miał dostępnych adresów email innych subskrybentów, bo to by była jakaś maskara 😉

  Tak czy inaczej zarówno mój sposób jak i Twój jest trochę czasochłonny. Na pewnym etapie prowadzenia ebiznesu zwyczajnie się nie opłaca, ponieważ lepiej zainwestować w lepsze, płatne rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nasz cenny czas.

  Jeśli ktoś dopiero zaczyna, albo nie chce wydawać ani złotówki, to jak najbardziej te dwa rozwiązania są prawdopodobnie jednym z lepszych sposobów na wysyłkę mailingów za free…

 • Wymyśliłem to identycznie ale z ciekawości wpisałem „darmowy mailing we freebocie” i znalazłem Twoją stronę. Okazuje się, że będzie działać.
  Dzięki, pomogłeś mi:)

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.