Skontaktował się ze mną Patryk, który napisał własnego ebooka. Jego problemem jest to, że nie ma odpowiedniej wiedzy, jak sprzedać swojego ebooka. Chciałby udostępnić go szerszemu gronu i zacząć zarabiać na swojej publikacji. Zobacz, jakie mam rozwiązania dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć sprzedawanie własnego ebooka.
Gdzie możesz sprzedawać swojego ebooka?
Zapraszam Cię do zapoznania się z czterema możliwościami zarabiania na swoim ebooku:
- Stworzenie oferty ebooka na swoim blogu/stronie. Podaj numer konta bankowego, aby użytkownicy mogli Ci przelewać pieniądze. Nie musisz płacić wówczas żadnej prowizji dla pośredników (portale transakcyjne, portale sprzedażowe). W tym rozwiązaniu wystarczy Ci tylko strona i własne konto bankowe. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ trzeba realizować wszystkie zamówienia ręcznie (dobre rozwiązanie na początek, ale w przypadku dużej liczby zamówień lepiej skorzystać z innego rozwiązania).
- Własny mini-sklep internetowy. Możesz skorzystać z darmowych skryptów sklepów internetowych (np. Prestashop), jednak jest to rozwiązanie trudniejsze do wdrożenia. Jeśli jesteś początkujący i nie masz wiedzy technicznej w zarządzaniu stronami internetowymi, odradzam Ci to rozwiązanie. Możesz ewentualnie zapoznać się z systemem Netselling, który jest przystosowany pod sprzedaż niewielkiej puli produktów, np. właśnie ebooków, które będą automatycznie wysyłane do klientów.
- Platformy do sprzedaży produktów elektronicznych. To rozwiązanie polega na tym, że wystawiasz swojego ebooka na platformach sprzedażowych, przystosowanych do obsługi tego typu produktów. Działa to podobnie jak na Allegro i KUP TERAZ. Zajrzyj na Ekademię lub Interkursy i zapoznaj się regulaminem, w jaki sposób dokładnie działają te platformy. W skrócie mówiąc: oddajesz po prostu część prowizji (z reguły około 10%) w zamian za umożliwienie sprzedaży na tych platformach. Jest to również jedno z prostszych rozwiązań, ponieważ nie musisz znać się na technicznych sprawach – całość obsługują wspomniane platformy sprzedażowe.
- Wydawnictwo internetowe. Jeśli uwielbiasz pisać, ale nie interesują Cię sprawy techniczne i sprzedaż – jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, z którego możesz skorzystać. W tej opcji wystarczy, że napiszesz swojego ebooka i oddasz go do wydawnictwa, takiego jak Złote Myśli czy Helion. Całą resztą, czyli marketingiem, sprzedażą i aspektami technicznymi zajmie się już wydawnictwo. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wydawnictwo pobiera w tym wypadku większość prowizji. Ty zarobisz zazwyczaj nie więcej niż 15-25% ze sprzedaży egzemplarza Twojej książki.
Co na to urząd skarbowy