Czym jest spowodowany BŁĄD 503 i jak się go pozbyć ze swoich stron?

Chyba każdy kto prężnie rozwija swoje strony internetowe, natrafia w końcu na błąd 503. Dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć ze swoich witryn – o tym będzie dzisiejszy wpis.

Wikipedia podaje, że błąd 503 to:

Błąd 503 – usługa niedostępna – serwer nie jest w stanie w danej chwili zrealizować zapytania klienta ze względu na przeciążenie. 

Jeśli jest to błąd, który znika wraz z wciśnięciem guzika F5 (odśwież stronę) – problem pewnie dotyczył złego wykonania skryptu. Gdy jednak strona jest na stałe zablokowana – to prawdopodobnie dostawca hostingu zablokował Ci stronę ze względu na zbyt duże obciążenie serwera. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku współdzielonych hostingów, mamy do wykorzystania tylko określony % mocy procesora. W Kei.pl przy najtańszym hostingu jest to na przykład 5%, z możliwością jego zwiększenia.

Błąd 503 – informacja o przeciążeniu serwera

Tak więc, gdy Twoje skrypty przekroczą ten limit (z reguły ukrywany przez dostawców hostingu) możesz otrzymać maila o podobnej postaci:

Witam serdecznie,

Nasze mechanizmy monitorujące wykorzystanie parametrów serwera wykazują, że Państwa serwisy na serwerze xxx.kei.pl generują ponad 5% obciążenia CPU serwera referencyjnego.

Dopuszczalny, bezpieczny limit, który nie powoduje zagrożenia dla działania usług współdzielonych (pakiety hostingowe) to maksymalnie 5% obciążenia CPU serwera referencyjnego.

W przypadku przekraczanie powyższego limitu, konieczne jest umieszczenie serwisów na platformie Luna z właściwymi parametrem zasobów. Platformy e-Biznes Luna działają w całkowicie wydzielonym środowisku. Dla każdej z platform ustawiony jest limit obciążenia CPU dzięki czemu przeciążenie jednej platformy nie wpływa na pracę platform innych Klientów znajdujących się na tej samej maszynie.

Bardzo prosimy o podjęcie kroków w celu optymalizacji posiadanych serwisów lub kontakt z Działem Handlowym  w celu zmiany opcji na wyższą.

Wykres obrazujący zmiany obciążenia w ciągu ostatnich dni jest dostępny w panelu WebAs Państwa serwera – po zalogowaniu się należy przejść do opcji Konfiguracja -> Zużycie serwera i kliknąć zakładkę Obciążenie serwera w górnej części strony, aby wyświetlić wykres.

pozdrawiamy
Biuro Obsługi Klienta Kei.pl

Niestety bardzo często pytanie do działu technicznego o przydzielone zasoby nie znajduje swojej odpowiedzi. Wynika więc z tego taka sytuacja, że ponieważ serwer jest współdzielony – inna osoba może obciążać tak mocno serwer, że nasze strony i bez naszej winy będą albo się długo ładować albo zostaną wyłączone. Niektórzy dostawcy udostępniają odpowiednie narzędzia, aby sprawdzić co generuje największe obciążenie (w Kei widać która domena generuje jakie obciążenie). Widać to również w WisePanel, które jest między innymi w Superhost.pl. Możesz też przeanalizować logi serwera, jednocześnie wyłapując które strony i przez kogo są odwiedzane (często największe obciążenie mogą generować spam roboty do pozycjonowania). Nie wszyscy dostawcy jednak mają na tyle zaawansowane panele, aby wskazać konkretnie gdzie leży problem.

Błąd 503 – dlaczego się pojawia?

Mocno obciążona strona prędzej czy później spotka się z problemem 503 i będzie musiała przejść na coś mocniejszego, VPS czy też serwer dedykowany. Poniżej znajdziesz też wyjaśnienie od Home.pl, dlaczego może się pojawiać błąd 503:

Błędy 503 pojawiają się w momencie, kiedy wyczerpany zostanie jeden (lub więcej) zasobów przydzielonych dla Twojego serwera wirtualnego, takich jak np. pamięć lub ilość jednocześnie wykonywanych procesów. Jest to także ważny sygnał o konieczności dokonania zmian.

W typowych warunkach użytkowania usługi błąd nie powinien się pojawiać i zwykle świadczy o nieprawidłowościach w skryptach PHP/Perl:
– zapętlenie się skryptu,

– błędnie budowane zapytanie do bazy,
– tzw. „mirrorowanie” serwisu bądź zablokowanie tabeli w bazie danych przez jeden z procesów.

Jeżeli zauważyłeś tego typu objawy i nie potrafisz sobie z nimi poradzić, pomocą w ustaleniu przyczyny wystąpienia problemu służą nasi administratorzy – skorzystaj z formularza i prześlij zapytanie.

dHosting tak wyjaśnia przyczynę błędu 503

Błąd 503 – Wykorzystano dostępne zasoby pakietu hostingowego

Błąd mógł powstać w wyniku przekroczenia następujących limitów:

– wykonano nieprawidłowo zakończoną operację w skrypcie (np. zapętlenie);
– skrypt próbował zaalokować zbyt dużo pamięci RAM;
– przekroczono limit jednoczesnych połączeń do serwera;
– przekroczono udostępnione zasoby procesora dla pakietu hostingowego.

W przypadku wykorzystania dostępnych zasobów pakietu hostingowego zalecana jest aktywacja elastycznego skalowania.

Tak czy inaczej problem błędu 503 dotyczy wiele twórców stron internetowych. Stają oni przed wyborem – optymalizować skrypty, zdecydować się na droższe rozwiązanie czy może w przypadku nie naszej winy – walczyć z firmą o jak najszybsze załatwienie sprawy związanej z pokazywaniem się tego błędu. Wszak może on występować z winy naszego dostawcy hostingu. Niedługo szerzej opiszę jak optymalizować skrypty i co jeszcze można zrobić, aby znacząco obniżyć obciążenie, jakie generują nasze strony.

Popularne zapytania: błąd 503, wystąpił problem z siecią 503, błąd 503 service unavailable co to znaczy, jak naprawić, error 503, serwer jest niedostępny, http error 503 jak naprawić, usługa niedostępna.

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

4 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Ja korzystam z niebieski.net i tam są wykresy jak wygląda obciążenie serwera, więc mogę bez problemu podejrzeć co moja strona wyprawia z hostingiem 🙂 Jak dla mnie to bardzo fajny i przyjazny dla klientów hosting, choć nie jest tani.

  • W kei.pl też mam podgląd obciążenia. Zdaje się nawet, że zarówno niebieski.net jak i kei.pl korzystają z panelu webas. Nie wszyscy jednak dostawcy hostingu umożliwiają podgląd obciążenia. Często strona jest po prostu blokowana bez jakichkolwiek wyjaśnień poza zwykłą informacją, że strona przekroczyła dozwolone obciążenie.

    Jedną z kluczowych zalet niebieski.net i kei.pl to fakt, że bezproblemowo obsługują fumpa, a póki co właśnie z tego systemu mailingowego korzystam. A miałem już przeprawy przez kilka hostingów, gdzie fumpa nawet nie dało się zainstalować.

  • Właśnie poszukuje info bo moja strona wygląda 503 w panelu dla webmastera. Zastanawiam się na dzień dzisiejszy jak wygląda sprawa z chmurą. Może dziś warto w to zainwestować aby nie mieć problemów?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.