Czym jest język programowania Python?

Python – czym jest i dla kogo?

Python to wszechstronny język programowania, który może być używany do tworzenia stron internetowych, analizy danych, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Zyskał popularność między innymi dlatego, że jest stosunkowo łatwy do nauczenia. Kolejną zaletą jest jego wszechstronność. W pythonie powstały takie serwisy jak Google Search, YouTube, Spotify, Instagram, Dropbox, Reddit czy Uber.

Wykorzystanie pythona w SEO

Python to język programowania, którego można używać do automatyzacji i pobierania danych ze stron internetowych, co może okazać się niezwykle przydatne w codziennej pracy specjalisty SEO.

Eksperci SEO używają skryptów Pythona do scrapowania stron internetowych czy łączenia się przez API z takimi narzędziami jak Google Search Console, Google Indexing Api, Ahrefs itp. Te informacje są następnie wprowadzane do wewnętrznych narzędzi SEO w celu analizy i tworzenia okreslonych rozwiązań.

Dlaczego warto programować w pythonie?

Zalet pythona jest bardzo dużo. Pozwól, że wymienię kilka z nich:

  • przyjazna składnia i czytelność kodu;
  • jest to język programowania, który cały czas się rozwija i stał się niedawno językiem pierwszego wyboru wśród programistów, detronizując takie języki jak java script czy C;
  • szroki zakres zastosowań: data science, sztuczna inteligencja (AI), tworzenie stron internetowych i wiele innych;
  • dużo bibliotek z gotowymi rozwiązaniami (nie trzeba pisać tak dużo kodu jak w przypadku innych języków programowania);
  • możliwość automatyzowana różnych zadań (SEO i nie tylko).

Jak zaintalować Pythona?

Instalowanie Pythona na dowolnym komputerze jest dość prostym procesem. Po pobraniu instalatora wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. Przy instalacji warto zaznaczyć opcję “Add Python X.X to PATH”. Ułatwi nam to później pracę z wywoływaniem skryptów pythona.

Jak pobrać Pythona? Kliknij w link: https://www.python.org/

Edytor kodu do Pythona

Oprócz samego Pythona przyda nam się edytor kodu. W internecie możesz znaleźć sporo rozwiązań, jednak chciałbym polecić Ci tylko trzy z nich. Uniwersalny Visual Studio Code, bardziej rozbudowany PyCharm lub online’nową alternatywę – Colaboratory, zwaną w skrócie Colabem.

Visual Studio Code

Jak pobrać Visual Studio Code? Kliknij tutaj: https://code.visualstudio.com/

Po zaintalowaniu warto od razu dodać plugin do Pythona. Dla mnie jest to rozwiązanie nr 1 jeśli chodzi o tworzenie i edycję kodu. Szybki, uniwersalny edytor – ma wszystko co niezbędne do programowania nie tylko w pythonie ale też wielu innych językach. Visual Studio Code jest całkowicie darmowy.

PyCharm

Pycharm to nieco bardziej rozbudowany edytor kodu do pythona. Składa się z dwóch wersji: płatej (Professional) oraz darmowej (Community).

Jak pobrać PyCharm? Kliknij tutaj: https://www.jetbrains.com/pycharm/

Po instalacji możesz od razu przejść do pisania kodu – nie trzeba już nic doinstalowywać.

Colaborate (Colab)

Rozwiązanie dla leniwych. Jeśli masz konto Google – wystarczy się zalogować na stronie: https://colab.research.google.com/. Jest to edytor kodu online. Zdecydowanie najszybsza opcja na sprawdzenie czy polubisz programowanie w pythonie. Kolejną zaletą jest integracja z Google Drive. Wszystkie pliki zapisują się automatycznie na Twoim dysku Google. Do podstawowych zastosowań Colab w zupełności wystarczy. Jeśli jednak będziesz chciał programować na poważnie, wówczas i tak najprawdopodobniej sięgniesz po rozwiązania typu Visual Studio Code lub PyCharm.

Gotowy do napisania swojego pierwszego kodu? Jeśli tak – zapraszam do artykułu: Jak zacząć programować w języku Python?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.