Co to jest MLM (Multi Level Marketing)?

Dzisiaj dość kontrowersyjny temat, który dotyczy MLM (Multi Level Marketing). W Polsce używa się pojęcia marketingu wielopoziomowego. Ten typ marketingu cały czas staje się popularniejszy nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jednym z prekursorów, takich znanych firm, które zasłynęły z systemu MLM – jest firma Amway. Nie wiem czy słyszałeś o tej firmie, ale wiąże się z nią wiele kontrowersji. Sam niedawno byłem na jednym ze spotkań „wyznawców” Amway i nie mam zbyt pochlebnych opinii. Zresztą sam możesz poczytać w Google, wpisując Amway opinie.

Co to jest MLM (Multi Level Marketing)?

https://www.youtube.com/watch?v=yddrp1cDlFk

Czym jest MLM? – moja definicja

MLM (Multi Level Marketing) to system sprzedaży produktu/towaru. Cechą szczególną tego systemu jest budowanie struktur sprzedażowych. Na pierwszy rzut oka, wygląda to mniej więcej jak zwykła struktura korporacji. Różnica jest jednak taka, że w MLM to sami sprzedający budują swoje struktury. Możesz zbudować strukturę np. z 20 współpracowników, od których będziesz czerpał prowizję od sprzedaży. Im więcej pozyskasz aktywnych członków, tym więcej będziesz zarabiać. Podsumowując, możesz skupić się na dwóch aspektach działalności:

  • Sprzedaż. Szukanie potencjalnych nabywaców produktu (prowizja od własnej sprzedaży).
  • Budowanie struktury. Szukanie potencjalnych współpracowników, którzy będą sprzedawać produkt razem z Tobą (prowizja od sprzedaży całej struktury, którą zbudowałeś).

Często mówi się o tym, że MLM to doskonały sposób na pasywny dochód. Raz wprowadzeni przez Ciebie użytkownicy, będą pracować na Ciebie cały czas (o ile pozostaną aktywnymi użytkownikami).

MLM często jest kojarzony z piramidami finansowymi. Nie będę tutaj zbytnio rozwodził się na temat piramid finansowych, choć temat MLM z pewnością jest bardzo bliski. Niektóre MLMy mają nawet znamiona piramid finansowych, dlatego trzeba w tej kwestii uważać. Czym jest piramida finansowa? Posłużę się prostą definicją z Wikipedii:

Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze. Od nazwiska twórcy pierwszej w historii piramidy finansowej Charlesa Ponziego struktura zwana jest także „schematem Ponziego”.

Czy warto uczestniczyć w MLM (Multi Level Marketing)?

Decyzja jak zwykle należy do Ciebie. Ja się kilka razy sparzyłem na MLM, dlatego obecnie nie uczestniczę w żadnym z nich. Najlepsze efekty w MLM uzyskują ludzie, którzy mają tzw. umiejętności miękkie (budowanie zespołów, łączenie ludzi, umawianie się na spotkania, dobry kontakt z klientami i partnerami). Jeśli masz umysł typowo analityczny, to z góry mogę Ci powiedzieć, że bardzo trudno będzie Ci przetrwać w tym biznesie. Ci, co zarabiają najwięcej – potrafią godzinami dzwonić do różnych ludzi, umawiać spotkania, aby do swojej drużyny wciągnąć jak najwięcej ludzi. Zanim przystąpisz do jakiegokolwiek MLM, postaraj znaleźć jak najwięcej informacji o tym biznesie i jeśli będziesz skłonny zaryzykować – po prostu działaj.

PS. Na koniec, ku pokrzepieniu serc – znany klasyk jednego z uczestników MLM. Jesteś zwycięzcą! 😉