Zarabianie na YouTube (prawa autorskie)

Zauważyłem, że temat zarabiania na YouTube jest dla czytelników bardzo interesujący. Dostałem kilka wiadomości/zapytań o to, jak można zarabiać na YouTube. Tym razem chciałbym odpowiedzieć na pytanie Damiana, który chciałby zarabiać na tworzeniu skrótów z meczów piłkarskich (pokazywaniem najładniejszych goli itp.). Druga zasugerowana metoda zarabiania to zarabianie na grach (prawdopodobnie chodziło o nagrywanie filmów z gier, pokazywanie jak przechodzi się kolejne etapy w grach).

Niestety tym razem nie mam dobrych informacji. Żeby wszystko było zgodnie z prawem, trzeba mieć zgodę na wykorzystanie materiałów. W przypadku gier, potrzebna jest zgoda wydawcy lub innego podmiotu, który ma prawa autorskie/majątkowe do gry, którą chcemy wykorzystać do zarabiania. W przypadku transmisji meczów – taką samą zgodę powinniśmy dostać od telewizji, która ma prawa do transmisji meczów. Jeśli nie mamy takiej zgody/licencji na wykorzystanie, działamy niezgodnie z prawem – łamiąc prawa autorskie.

Zarabianie na YouTube (prawa autorskie)

Prawa autorskie na YouTube (szczegóły)

Najlepszych sposobem na to, by zagwarantować sobie możliwość zarabiania na swoich filmach w YouTube, jest wykorzystanie w filmie wyłącznie materiałów własnego autorstwa. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i stwórz coś wyjątkowo oryginalnego. Wśród filmów, które zyskały popularność w YouTube, są codzienne vlogi, domowe nagrania, poradniki, samouczki, teledyski i materiały krótkometrażowe.
Na jakiego rodzaju treściach możesz zarabiać?

Jak działa Content ID, chroniący prawa autorskie?

Youtube wprowadził specjalny mechanizm o nazwie Content ID, który ma zabezpieczać nielegalne filmy, łamiące prawa autorskie. Zgodnie z nim właściciele praw autorskich mogą podjąć następujące działania:

  • Wyciszenie dźwięku, który pasuje do ich muzyki.
  • Zablokowanie możliwości oglądania filmu.
  • Zarabianie na filmie poprzez włączenie wyświetlania w nim reklam.
  • Śledzenie statystyk oglądalności filmu.

System Content ID pozwala właścicielom praw autorskich łatwo rozpoznać swoją zawartość w YouTube i zarządzać nią. Filmy przesłane do YouTube są porównywane z bazą plików przesłanych nam przez właścicieli treści. Właściciele praw autorskich decydują, co ma się stać, gdy system znajdzie w filmie przesłanym do YouTube dopasowanie do treści będącej ich własnością. Gdy tak się stanie, film otrzyma roszczenie z systemu Content ID.
Jak działa system Content ID?

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

3 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.