Wywiad z Truskawkowym Milionerem

25 lutego 2008 roku w wydawnictwie Złote Myśli ukazała się książka pt. Truskawkowy Milioner autorstwa Roberta Maichera. Jeszcze w tym samym miesiącu przeprowadziłem wywiad z autorem tej publikacji, aby przybliżyć czytelnikom historię sukcesu Roberta.

Co prawda wywiad ma już ponad rok, ale nie stracił na swojej aktualności, więc publikuję go jeszcze raz, tym razem na łamach tego bloga. Historia Roberta może okazać się cenną inspiracją dla kogoś, kto zaczyna swój biznes od zera.

Tak bowiem właśnie zaczynał Robert – już od najmłodszych lat przejawiał przedsiębiorcze zachowania, jednak na swój pierwszy milion musiał poczekać do momentu, gdy skończył 26 lat. Zobacz, co o swoim sukcesie mówi sam autor „Truskawkowego milionera”…

Witaj Robercie. Zacznijmy może od pytania, które stawiają niektórzy czytelnicy “Truskawkowego Milionera”. Chodzi o to, czy jesteś Polakiem? Faktycznie, w książce nie ma o tym wzmianki… czy możesz rozwiać wątpliwości czytelników?

Robert Maicher: Urodziłem się w Polsce. Tu chodziłem do podstawówki, do szkoły średniej, później studia – kierunek Marketing i Zarządzanie. Nie zastanawiałem się nad tym, że informacja jakiej jestem narodowości jest ważna dla mych czytelników, bo z punktu widzenia biznesu nie ma znaczenia. Niemniej jednak myślę, że w kolejnej książce stwierdzę to jednoznacznie.

Dlaczego w “Truskawkowym Milionerze” pieniądze zawsze występują w dolarach? Podobnie jest z imionami osób, które występują w tej publikacji. Nie są polskie. Dlaczego?

Robert Maicher: To uważam za największy błąd, który popełniłem pisząc książkę. Dziś myślę, iż zdecydowanie należało użyć po prostu „zł”. U podstaw tego leży plan wydania książki w wielu językach, w wielu krajach – po prostu chciałem by w każdej wersji językowej zawsze były te same imiona i zawsze te same kwoty w dolarach.

Skąd wziął się pomysł na napisanie “Truskawkowego Milionera”?

Robert Maicher: Namówił mnie do tego kolega, gdy mu opowiedziałem jak bardzo zwariowanych, a czasami wręcz kuriozalnych pomysłów na biznes się łapałem, by zarobić. Nie dowierzał, gdy mu mówiłem, że kiedyś zarabiałem na jedzenie sprzedając papierowe kwiatki, czy zarabiałem na wróżce on-line. Powiedział: – Napisz książkę o tym, będzie hit na skalę światową! Więc napisałem…

Kiedy uwierzyłeś w to, że możesz zostać milionerem?

Robert Maicher: Długie lata nie myślałem o tym by być „na swoim” i nie chodzić do pracy, nie mówiąc już o milionach! Piszę o tym w książce: chciałem być prezesem międzynarodowego koncernu, mieć auto służbowe, komórkę bez limitów i 10.000zł na miesiąc. W domu duży nacisk kładziono na wykształcenie, bo przecież będę musiał znaleźć sobie kiedyś dobrą pracę w stabilnej, dużej firmie – nikt nigdy nie myślał by spojrzeć na to z drugiej strony biurka i samemu założyć firmę.

Dziś rozumiem każdego, komu ciężko marzyć o milionach, jeżeli w portfelu 20zł, na karcie kredytowej debet, a za 3 dni będą rachunki do płacenia. Ja zaczynając wcale nie miałem więcej na koncie. U mnie postępowało to powoli – najpierw kilkanaście zł z pierwszego biznesu, później kilkaset i kilka tysięcy. Zawieszałem sobie coraz wyżej poprzeczkę, aż któregoś dnia postanowiłem, że będę milionerem. Droga była kręta i wyboista, ale udało się.

Czego oczekujesz po wydaniu książki? Jaki cel przyświecał Ci, gdy ją pisałeś?

Robert Maicher: Jaki cel mi przyświecał? Chcę by każdy kto przeczyta moją książkę, w końcu przestał narzekać i obwiniać cały świat i uwierzył, że może być kim zechce, że może robić co chce, że może zarabiać ile chce. Może spełnić wszystkie swoje marzenia i pomóc w ich realizacji innym osobom, bo będzie go na to stać. Chcę by każdy uwierzył, że wszystko co do tego potrzebuje znajduje się w nim samym. By uświadomił sobie, że jeżeli mi się udało, a zaczynałem wiele razy od zera, to i Tobie się na pewno uda!

Po bardzo przychylnych recenzjach i opiniach jakie dostaję na e-mail czy GG widzę, że książka w pełni spełnia moje oczekiwania i realizuje zamierzony cel.

Wspomniałeś coś o następnej książce. Czy planujesz napisanie kolejnych publikacji?

Robert Maicher: Dziś piszę m.in. bajki z zakresu edukacji finansowej dla dzieci. Opublikowałem już dwie, a kolejne ukażą się już niebawem. Są za darmo i każdy może je ściągnąć na http://www.robertmaicher.pl/bajka.html. Mogę również zapewnić moich czytelników, iż na pewno ukaże się kontynuacja „Truskawkowego Milionera”.

Czym się aktualnie zajmujesz?

Robert Maicher: Obecnie nadal prowadzę firmę, bo to lubię. Od pewnego poziomu dochodu, człowiek staje się o wiele spokojniejszy i wtedy zauważa, że biznes to nic innego jak gra. Inwestuję również w nieruchomości oraz gram na giełdach. Dużo czytam i piszę. Mało rzeczy tak bardzo poszerza nasz horyzont jak książki. Jednak przede wszystkim cieszę się życiem.

Jakie jest Twoje największe hobby? Co lubisz robić?

Robert Maicher: W książce piszę, iż najwięcej zarabia się na swoim hobby – najszybciej i najwięcej można zarobić na hobby, którym jest „robienie pieniędzy”. Może zabrzmiało to trochę jak „masło maślane”, ale naprawdę tak jest: uwielbiam bawić się w robienie pieniędzy.

Z kolei najbardziej lubię gotować. Uwielbiam to po prostu. Specjalizuję się w zupach i owocach morza. Uważam, że kotleta każdy upiecze dobrze, ale naprawdę dobrą zupę zrobić to sztuka. Gdy odwiedza mnie rodzina lub znajomi, dobrze wiedzą, że u mnie na stole nie zastaną pierogów z kapustą. Kuchnia daje mi możliwość sprawdzenia się, twórczego myślenia i eksperymentowania – trochę jak w biznesie.

Gdybyś miał dać jedną, najważniejszą poradę dla osób, którzy chcą zostać milionerami. Co by to było?

Robert Maicher: Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na bogacenie się. Z Katowic do Warszawy przez Gdańsk też zajedziesz, zgadza się? Gdy patrzę na moje starania, to naprawdę nie jeden raz tak błądziłem. Cóż, doświadczenia nie można kupić.

Każdy człowiek szuka czegoś innego, a nawet gdybyśmy dążyli do tego samego celu, to drogi prowadzące do niego są przecież różne.

Niemniej jednak nie chcąc zostać posądzony od wymigiwanie się od odpowiedzi: najważniejsze jest wiedzieć co się chce. Trzeba wiedzieć, że chce się dojechać np. do Warszawy. Później już tylko obrać odpowiednią drogę dojazdu i jeszcze zapytać o radę i pomoc kogoś, kto już tam dojechał.

Przekładając to na pieniądze: Warszawa w powyższym przykładzie jest synonimem celu, np. pierwszego miliona. Najważniejsze jest wiedzieć co się chce, że chcemy też być milionerami. Następnie trzeba zacząć obmyślać jak dojechać do naszego celu. Jeszcze tylko wysłuchać rad ludzi, którzy już tam dotarli i już można ruszać po bilet do „Klubu Milionerów”.

Dziękuję Ci serdecznie za wywiad i życzę, aby „Truskawkowy Milioner” już za kilka dni stał się bestsellerem. Naprawdę już niewiele brakuje 🙂 Miejmy nadzieję, że do „Klubu Milionerów” dołączą kolejne osoby, zainspirowane Twoją książką.

Robert Maicher: Korzystając z okazji, chciałbym podziękować wszystkim za nadesłane mi pozytywne komentarze o książce. Wasze opinie, iż książka pozwala Wam wierzyć, że również Wy będziecie bogaci, są tym co chciałem osiągnąć pisząc “Truskawkowego Milionera”.