Wywiad o negocjacjach z Bolko Fuchs

Rozmowa na temat negocjacji z Bolko Fuchs – autorem książki „Sukces w każdych negocjacjach”. Przeczytaj i dowiedz się jak skutecznie negocjować.

Arkadiusz Podlaski: Witaj, Bolko. Dziękuję, że znalazłeś czas, by podzielić się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.

Bolko Fuchs: Witam. Bardzo mi miło, mam nadzieję, że ten wywiad dostarczy czytelnikom dodatkowej wiedzy przydatnej w życiu i w pracy.

Arkadiusz Podlaski: Jaki jest Twój ulubiony styl, taktyka negocjacyjna?

Bolko Fuchs: Trudno jest tu mówić o taktyce, ponieważ tak naprawdę nie zawsze znam swojego rozmówcę, niełatwo więc przygotować coś specjalnego. Po drugie, nie można szufladkować rozmówcy i stosować „taktyki”, osobiście zawsze staram się być partnerem do rozmów i interesów, a nie przeciwnikiem. Myślę, że aspektem, który najbardziej ułatwia pozytywne zakończenie rozmów, jest stworzenie pewnego rodzaju więzi z klientem. W końcu zaufanie to podstawa w interesach!

Arkadiusz Podlaski: Co jest najważniejsze w negocjacjach? Dobre przygotowanie? Odpowiednia mowa ciała? Odpowiednie formułowanie komunikatu?

Bolko Fuchs: Myślę, że wszystko, co przytoczyłeś, jest równie ważne. Prowadzenie rozmów można śmiało porównać do prowadzenia samochodu — nie ma aspektów mniej lub bardziej ważnych, trzeba wiedzieć, kiedy zwolnić, a kiedy przyspieszyć. Lecz jeśli miałbym coś wyróżnić, bez dwóch zdań jest to umiejętność oddzielenia emocji od chłodnej analizy. Jednym słowem — nie poruszać się wokół stanowisk rozmówców, które reprezentują poglądy, ale wokół problemów, które ukazują faktyczne potrzeby.

Arkadiusz Podlaski: Do kogo kierujesz swoją książkę „Sukces w każdych negocjacjach”?

Bolko Fuchs: Pisząc moją książkę, myślałem głównie o niedoświadczonych adeptach sztuki prowadzenia rozmów. Chciałem, aby mieli wgląd w to, na co trzeba zwrócić uwagę, prowadząc negocjacje — i w miarę potrzeb uzupełniali swą wiedzę literaturą bardziej fachową.

Arkadiusz Podlaski: Czy każdy może się nauczyć skutecznych negocjacji z książki?

Bolko Fuchs: Myślę, że książka służy głównie zaprezentowaniu teorii. Praktyka to zupełnie inna bajka, lecz konsekwentne wykorzystywanie przyswojonej wiedzy w życiu przysłuży się rychłemu sukcesowi w… „każdych negocjacjach”. Trening czyni mistrza.

Arkadiusz Podlaski: Gdybyś miał dać naszym czytelnikom jedną, najważniejszą poradę dotyczącą sukcesu w każdych negocjacjach… Co by to było?

Bolko Fuchs: Może to, co powiem, nie wyda się profesjonalne, ale z doświadczenia wiem, że przede wszystkim liczą się dystans i humor — w końcu nikt nie lubi rozmawiać ze sztywnymi smutasami.  Trzeba oczywiście pamiętać o umiarze w tym, co robimy. Nie popadać w skrajności i po prostu robić swoje z uśmiechem na ustach!

Arkadiusz Podlaski: Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu i życzę sukcesów w każdych negocjacjach 😉

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.