Wywiad o negocjacjach z Bolko Fuchs

Rozmowa na temat negocjacji z Bolko Fuchs – autorem książki “Sukces w każdych negocjacjach”. Przeczytaj i dowiedz się jak skutecznie negocjować.

Arkadiusz Podlaski: Witaj, Bolko. Dziękuję, że znalazłeś czas, by podzielić się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami.

Bolko Fuchs: Witam. Bardzo mi miło, mam nadzieję, że ten wywiad dostarczy czytelnikom dodatkowej wiedzy przydatnej w życiu i w pracy.

Arkadiusz Podlaski: Jaki jest Twój ulubiony styl, taktyka negocjacyjna?

Bolko Fuchs: Trudno jest tu mówić o taktyce, ponieważ tak naprawdę nie zawsze znam swojego rozmówcę, niełatwo więc przygotować coś specjalnego. Po drugie, nie można szufladkować rozmówcy i stosować „taktyki”, osobiście zawsze staram się być partnerem do rozmów i interesów, a nie przeciwnikiem. Myślę, że aspektem, który najbardziej ułatwia pozytywne zakończenie rozmów, jest stworzenie pewnego rodzaju więzi z klientem. W końcu zaufanie to podstawa w interesach!

Arkadiusz Podlaski: Co jest najważniejsze w negocjacjach? Dobre przygotowanie? Odpowiednia mowa ciała? Odpowiednie formułowanie komunikatu?

Bolko Fuchs: Myślę, że wszystko, co przytoczyłeś, jest równie ważne. Prowadzenie rozmów można śmiało porównać do prowadzenia samochodu — nie ma aspektów mniej lub bardziej ważnych, trzeba wiedzieć, kiedy zwolnić, a kiedy przyspieszyć. Lecz jeśli miałbym coś wyróżnić, bez dwóch zdań jest to umiejętność oddzielenia emocji od chłodnej analizy. Jednym słowem — nie poruszać się wokół stanowisk rozmówców, które reprezentują poglądy, ale wokół problemów, które ukazują faktyczne potrzeby.

Arkadiusz Podlaski: Do kogo kierujesz swoją książkę „Sukces w każdych negocjacjach”?

Bolko Fuchs: Pisząc moją książkę, myślałem głównie o niedoświadczonych adeptach sztuki prowadzenia rozmów. Chciałem, aby mieli wgląd w to, na co trzeba zwrócić uwagę, prowadząc negocjacje — i w miarę potrzeb uzupełniali swą wiedzę literaturą bardziej fachową.

Arkadiusz Podlaski: Czy każdy może się nauczyć skutecznych negocjacji z książki?

Bolko Fuchs: Myślę, że książka służy głównie zaprezentowaniu teorii. Praktyka to zupełnie inna bajka, lecz konsekwentne wykorzystywanie przyswojonej wiedzy w życiu przysłuży się rychłemu sukcesowi w… „każdych negocjacjach”. Trening czyni mistrza.

Arkadiusz Podlaski: Gdybyś miał dać naszym czytelnikom jedną, najważniejszą poradę dotyczącą sukcesu w każdych negocjacjach… Co by to było?

Bolko Fuchs: Może to, co powiem, nie wyda się profesjonalne, ale z doświadczenia wiem, że przede wszystkim liczą się dystans i humor — w końcu nikt nie lubi rozmawiać ze sztywnymi smutasami.  Trzeba oczywiście pamiętać o umiarze w tym, co robimy. Nie popadać w skrajności i po prostu robić swoje z uśmiechem na ustach!

Arkadiusz Podlaski: Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu i życzę sukcesów w każdych negocjacjach 😉

Arkadiusz Podlaski

Pasjonat marketingu internetowego. Trener, certyfikowany specjalista Google, autor książek "Pierwsze miejsce w wyszukiwarkach", "Marketing społecznościowy". Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom zwiększać zyski, wykorzystując skuteczny marketing internetowy.

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Arkadiusz Podlaski

Pasjonat marketingu internetowego. Trener, certyfikowany specjalista Google, autor książek "Pierwsze miejsce w wyszukiwarkach", "Marketing społecznościowy". Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom zwiększać zyski, wykorzystując skuteczny marketing internetowy.