Własny skracacz linków URL

Pewnie nie raz słyszałeś o możliwości skracania długich adresów URL. Ta funkcja szczególnie przydaje się w przypadku maskowania linków w programach partnerskich. Jeśli nie chcemy, żeby inni użytkownicy widzieli nasze ID partnerskie, warto zastosować taki zabieg aby bronić się przed tak zwanym syndromem „psa ogrodnika”. Jeśli działasz w programach partnerskich, z pewnością wiesz o czym mówię 😉

Skracanie adresów przydaje się również w wielu innych przypadkach, dlatego jest to bardzo użyteczna funkcja. Jednym z popularniejszym systemów do skracania adresów jest system stworzony przez Google, dostępny pod adresem Goo.gl. Oprócz niego znane są również inne skracacze linków, takie jak: Bit.ly, TinyUrl.com, Tnij.org czy Skocz.pl.

Wszystko wydaje się piękne – nic tylko korzystać! Jest jednak jedno, duże niebezpieczeństwo. Jeśli korzystamy z tego typu serwisów i umieszczamy skrócone linki na różnych stronach internetowych, może się okazać że po pewnym czasie przestaną one po prostu działać. Każdy taki serwis może przestać istnieć lub zmienić regulamin i zablokwać linki, które od kilku lat regularnie umieszczamy w sieci. W jednej chwili możemy utracić wszystkie przekierowania, które były stworzone za pomocą skracaczy linków. Jakie jest proste rozwiązanie tego problemu?

Własny skracacz linków URL

Rozwiązaniem jest własny skracacz linków, instalowany na własnym serwerze. Można za niewielkie pieniądze zlecić komuś napisanie takiego skryptu, lecz są prostsze rozwiązania. Jednym z popularniejszych jest Yourls.com:

Instalacja skryptu jest stosunkowo prosta – wystarczy zastosować się do wskazówek, znajdujących się na Yourls.com. Wymagania skryptu nie są zbyt wygórowane. Wystarczy, żeby Twój serwer obsługiwał: mod_rewrite, PHP 5.2 oraz minimum MySQL 4.1. Skrypt poza standardową funkcją skracania adresów, oferuje bardzo ciekawe statystyki, które mogą być pomocne przy okazji realizowania różnych kampanii marketingowych:

Alternatywny system – dedykowany dla WordPressa

Dla fanów WordPressa mam dobrą wiadomość! Można skorzystać z gotowej wtyczki do skracania adresów. Po instalacji będziesz mógł bezpośrednio z własnego panelu administracyjnego, zarządzać swoimi linkami. Wtyczka nazywa się Pretty Link i dostępna jest pod adresem:
http://wordpress.org/plugins/pretty-link/


Najlepszy skracacz linków – podsumowanie

Tak więc, zamiast korzystać z niepewnych, zewnętrznych usług, które w każdej chwili mogą wygasnąć – proponuję rozwiązanie na własnym serwerze. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest Yourls.com. Jeśli korzystasz z WordPressa – polecam Pretty Link. Jeśli znasz inne systemy lub masz pytania, zachęcam do zostawiania komentarzy poniżej tego wpisu.