Święty Graal Pozycjonowania Stron Internetowych – video 1/3

Święty Graal Pozycjonowania Stron Internetowych – zobacz film:

http://www.youtube.com/watch?v=5IoR2Mcm_Vg

Na odpowiedzi konkursowe czekam do 23:59 w sobotę (25 stycznia 2014 roku).

Nagrody przewidziane w konkursie:

 1. 3-miesięczny abonament WEBMASTER do monitoringu pozycji w serwisie SeoStation.pl (wartość: 81 zł). Wygrywa pierwsze 50 osób, które zostawią komentarz pod tym nagraniem.
 2. Wejściówka na szkolenie stacjonarne  „Sekrety Pozycjonowania – krok po kroku” w Gdańsku 22.02.2014 (wartość: 970 zł). Wygrywa osoba, która zada najciekawsze pytanie / najciekawiej opisze swoje problemy z pozycjonowaniem.

Odpowiedz na pytanie: Jaki jest Twój największy problem z pozycjonowaniem stron www?

44 Comments

 1. Jak zwykle Arku świetnie tłumaczysz i sprowadzasz wszystko do najprostszej postaci. Jeśli chodzi o moje problemy z pozycjonowaniem – chciałbym, żebyś omówił temat katalogów stron internetowych. Nie wiem czy warto ręcznie dodawać moją stronę do katalogów, a jeśli tak, to do jakich?

  1. Zdecydowanie warto dodać ręcznie do minimum kilkunastu katalogów. W Polsce tych z wysokiej półki jest kilkadziesiąt.

 2. Jak zabezpieczyć się przed zmianami Google? Jedna zmiana algorytmu może spowodować drastyczne zmiany w wynikach. Co robić, żeby się przed tym bronić i zawsze być wysoko?

  1. Dlaczego stare strony które wpadły w filtr, i z niego wyszły nie chcą iść już tak do góry jak te które są świeżę ? Świeża strona idzie jak po sznurku, tą samą metodą stara nie rusza się nawet o kilka pozycji. Mówimy tutaj o linkowaniu z dobrych miejsc. Jeśli te stare strony są faktycznie zamrożone to jak sobie z tym poradzić, oczywiście nie mówimy o zmianie domeny i 301 🙂 To chyba dla mnie największa zagadka ostatnich czasów jest 🙂

   1. Jeśli strona wpadła w filtr, to głównie dzieje się to z powodu profilu linków. Z pomocą może nam przyjść narzędzie Google Disavow Tool. Warto przejrzeć profil linków strony i zgłosić te, które pochodzą z podejrzanych witryn. Warto też zadbać o zwiększenie liczby linków brandowych, czyli takich bardziej naturalnych z nazwą witryny. Jeśli strona wpadła w filtr i z niego wyszła – jest na równi traktowana z innymi / konkurencyjnymi stronami.

  2. Dla Google idealnie by było, gdybyś działał zgodnie ze wszelkimi wytycznymi. W praktyce nie złamanie zasad Google jest bardzo trudne. Zabezpieczeniem przed zmianami Google jest m. in. strategia, którą omówiłem w tym filmie. Po pierwsze – znakomita optymalizacja strony, po drugie – pisanie dużo wartościowej treści, po trzecie – wspiranie się wartościowymi linkami z innych serwisów i portali społecznościowych.

 3. Jak pozycjonować stronę bez żadnych kosztów? Chodzi mi o to, że mam sporo czasu do dyspozycji i nie mam pieniędzy na żadne inwestycje. Chcę zacząć bez inwestycji, angażując tylko swój czas. Jak to najlepiej zrobić?

  1. Kamil, jeśli masz dużo czasu – powinieneś robić to, co dobry pozycjoner 🙂 Zdobywać jak najwięcej wiedzy, na potem przekładać to na praktykę i rzeczywiste rezultaty. Sprawdzoną praktyką pozycjonerską jest delegowanie pisania treści, bo to potrafi zrobić prawie każdy. O optymalizację warto zadbać samemu + wartościowe linki i częste udzielanie się w dyskusjach branżowych (fora, blogi itp.) – jednocześnie zostawiając tam linki do swoich treści.

 4. Jak pozycjonować, co robić – to jedno, ale wydaje mi się że dużo ważniejsze jest drugie pytanie: Czego absolutnie nie robić? Po wielu ostatnich artykułach i materiałach video, mam wrażenie, że trudno jest zrobić cokolwiek i nie dostać od razu kary od jakiegoś starego lub nowego zwierzaka google. Podsumowując: Zagrożenia i pozornie proste czynności, którymi nieświadomie można sobie zaszkodzić.

  1. Kary są głównie za linki. Warto przestrzegać prostej zasady, że zdobywamy linki tylko z naprawdę wartościowych źródeł. Spora część linków jest nazwą serwisu, a pozostałe to różne odmiany interesujących nas fraz kluczowych.

  1. Co sprawia problemy?? Wszystko 🙂 Pozycjonowanie jest dla mnie wielką tajemnicą – nie znalazłem w internecie prostego wyłożenia jak postępować żeby strona znalazła się na nominowanym miejscu, może nie szukałem narzędzi a raczej praktycznych podpowiedzi jak realizować stronę by miała szansę na odnalezienie przez „cudaki” recenzujące do wyniku przeglądania 🙂

   Jest dla mnie niepojętym jak oferta pozycjonowania może pozostawać w granicach prawdopodobieństwa, kiedy tysiące firm od pozycjonowania oferują za odpłatnością uplasowanie strony w pierwszej dziesiątce i to propozycja dla milionowej rzeszy właścicieli stron z zapewnieniem wybranej lokalizacji…no bo jak to jest ograniczmy się tylko do kilkuset stron i tych magicznych 10 miejsc – zaprzecza logice, żeby nagle wszyscy znaleźli się po tej lepszej stronie :)) W tym przypadku zabrakło mi wyobraźni.

   1. Mariusz, w tym wypadku najczęściej klient płaci tylko, jeśli firmie pozycjonerskiej uda się osiągnąć określoną pozycję. Umowa jest tak skonstruowana, że w przypadku osiągnięcia 1. miejsca – klient płaci dodatkową kwotę za efekty. Poza standardowym ryczałtem, każda fraza jest dodatkowo płatna za efekty. To jest bardzo często spotykany model współpracy. Z gwarancją pozycji raczej się nie spotykam. Jeśli firma gwarantuje 1. miejsce – to muszą to być mniej konkurencyjne frazy.

  2. Jeśli wartościowe, z dużym PR – znacznie mają duże jak każdy inny serwis. Jeśli blogi i precle są zaspamowane – omijać szerokim łukiem 🙂

 5. Jestem głównie redaktorem, dlatego moje pytanie brzmi: jak pisać artykuły pod Google? Co musi koniecznie się znaleźć w artykule, aby był on wysoko w Google?

  1. Przy pisaniu treści najważniejsze jest umiejętne używanie frazy kluczowej. Na pewno w tytule powinna znaleźć się fraza kluczowa, a potem regularnie używać jej w treści (5-10% zagęszczenia).

 6. Witaj Arku! Dzięki za ciekawy materiał 🙂 Moim największym problemem jeśli chodzi o pozycjonowanie to:

  1. Na jakie frazy kluczowe warto pozycjonować swoją stronę?
  2. Jak pisać artykuły zoptymalizowane pod google a jednocześnie przyjazne dla użytkowników?
  3. Z jakich narzędzi warto korzystać żeby sobie pomóc w pozycjonowaniu?
  4. Jak dobrze zoptymalizować swojego bloga?

  pozdrawiam 🙂
  Agnieszka

 7. Dla mnie obecnie największym problemem jest zdobywanie linków. Dużo słyszałem o tym, że katalogowanie jest złe i nie działa. Postanowiłem więc, że dodam stronę tylko do kilku katalogów, a więcej linków będę zdobywał z komentowania. Efekty co prawda są, jednak nie powalają na kolana.
  Jak można zdobyć dobrej jakości linki, by podnieść swoją stronę w google?

  1. Hubert, katalogowanie działa – trzeba wiedzieć gdzie dodawać. Kiedyś dodawało się do wszystkich katalogów jak popardnie, teraz tylko do tych najlepszych. Komentowanie na innych blogoach to kolejny sposób na link building. Jest jeszcze kilka ciekawych sposobów (dokładne szczegóły omawiam na płatnych szkoleniach). Jest tego zbyt dużo, abym zmieścił się w krótkim komentarzu.

 8. Wspominasz Arku o optymalizacji strony. Interesowałoby mnie co mogę jeszcze poprawić na swojej stronie? Zależałoby mi na takim audycie, o którym wspominasz. Jak się do tego zabrać?

  1. Dziękuję wszystkim za komentarze. Na kolejne konkursowe pytania cały czas czekam – do 23:59 w sobotę (25 stycznia 2014 roku). W poniedziałek zostaną opublikowane wyniki wraz z dokładnymi odpowiedziami na wszystkie Wasze pytania.

  1. Zależy od przyjętej strategii 😉 Oczywiście masz rację Tomku, że linki są niezwykle istotne – problem w tym, że koszt zdobycia dobrych linków jest coraz większy. Dlatego w niektórych przypadkach może się opłacić położenie nacisku na np. pisanie treści. Linki mogą być tylko dopełnieniem.

 9. Mam dwa proste, chociaż dla osób niewtajemniczonych trudne pytania:

  1) Czy warto jest pisać artykuły pod SEO, czy wystarczy tworzyć unikalne treści bez zwracania uwagi na słowa kluczowe?
  2) Ile czasu potrzeba przy dobrym pozycjonowaniu na osiągniecie dobrego efektu (1-3 pozycja w googlu)?

  1. Paweł, zdecydowanie warto przed napisaniem artykułu jasno sobie określić, jaka fraza ma w nim dominować. Przy mniej konkurencyjnych branżach może wystarczyć napisanie artykułu pod konkretną frazę. Przy trudniejszych zdecydowanie trzeba jeszcze odpowiednio go linkować.

   Co do drugiego pytania – wszystko zależy od konkurencyjności frazy. Polecam narzędzie Google Keyword Planner:
   https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/

   Masz tam dokładne dane o ilości zapytań (popularność frazy) oraz konkurencyjności. Idealnie by było, gdyby popularność była jak największa a konkurencyjność jak najmniejsza – wtedy napisanie artykułu z tą frazą czasami wystarcza, aby zająć 1. miejsce. Czyli może być tak, że po kilku minutach będziesz pierwszy w Google… Przy trudniejszych może to potrwać kilka miesięcy a nawet dłużej (niektóre portale pozycjonują się na konkretne frazy od wielu lat – wtedy jest dużo trudniej o wysokie pozycje).

 10. Interesujące, syntetyczne przedstawienie prawideł dotyczących tworzenia efektywnych stron internetowych, w dużej mierze znanych i stosowanych przez praktyków, choć często niedocenianych przez nowych użytkowników. Interesuję się poruszanymi tu zagadnieniami i trochę żałuję, że szkolenie z pozycjonowania planowane za miesiąc odbywać się będzie w Gdańsku. Ale może będzie ono zarejestrowane w formie audiowizualnej i udostępnione zainteresowanym poprzez link do niego… Mam nadzieję, że tak będzie i otrzymam do niego dostęp. Serdeczne pozdrowienia dla Autora!

  1. Dzięki Robert za komentarz. Szkolenie w Gdańsku będzie nagrywane. Będzie dostępne tylko i wyłącznie w opcji płatnej (jeszcze nie ustaliłem dokładnej ceny, ale będzie to raczej przedział 197-297 zł).

 11. Mam problem z pisaniem artykułów na stronę (nie jestem za dobrym pisarzem i brak czasu). Co mógłbyś mi doradzić? Jak znaleźć solidną osobę do współpracy, która pisała by teksty? Jak to najtaniej zrobić i gdzie szukać?

  1. Samo sedno! Optymalizacja-Content-Linki, to chyba wszystko czego potrzeba w pozycjonowaniu. Ja się zastanawiam zawsze co jest najważniejsze przy optymalizacji, oprócz użycia frazy kluczowej w TITLE i treści – bo to oczywiste.

   1. Rafał, ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Temat jest bardziej złożony – omawiam szczegóły na płatnych szkoleniach.

  2. Największym problemem, źródłem wszystkich innych związanych z pozycjonowaniem, jest nieznajomość algorytmu i szukanie metodą prób i błędów najlepszego rozwiązania. Poza tym kolejnym problemem jest to, że oczywiście mało kto podzieli się rzeczywiście działającym sposobem na pozycjonowanie.

   1. Rzeczywiście nieznajomość algorytmu i działanie na własnę rękę może okazać się wielkim błędem. Mimo wszystko – nawet przy znajomości algorytmu, warto eksperymentować, aby poznawać granice – co można robić, a czego definitywnie robić się nie powinno.

  3. Jeśli chodzi o solidnego copywritera, warto zrobić po prostu rekrutację. Ja z reguły wybieram kilku copywriterów z ofert na Allegro.pl i Oferia.pl, a potem zlecam napisanie przykładowych tekstów. Potem wyłaniam tych nejlepszych, z którymi współpracuję na dłużej.

 12. U mnie jest taka sytuacja, że kompletnie nie śledzę efektów co się dzieje na mojej stronie. W związku z tym mam do Ciebie pytanie Arku: jakieś darmowe narzędzie do sprawdzania efektów strony, pozycji strony w Google, ilości użytkowników i innych ważnych danych?

  1. Warto zacząć od Google Analytics. Tam jest większość dostępnych wskaźników, o których piszesz. Jeśli chodzi monitoring pozycji – obecnie korzysztam z Webpozycja.pl i SeoStation.pl. Jest jeszcze kilka systemów, godnych uwagi.

  1. Zet, dzięki za pytanie. Przyznam że jest dosyć ogólne. Linki wstawiamy na inne strony internetowe. Najważniejsze, aby w anchor text linków, pojawiała się regularnie Twoja fraza kluczowa. Warto różnicować anchor texty, aby nie wpaść w żaden filtr Google.

   1. Dziękuję za wszystkie komentarze. Już jutro pojawi się video z podsumowaniem i wynikami konkursu. Pozdrawiam

Leave a Comment