Recenzja książki MONEY Mistrzowska Gra | Tony Robbins

Zapraszam do wysłuchania / przeczytania recenzji książki Tony’ego Robbinsa – Money Mistrzowska Gra: 7 prostych kroków do finansowej wolności (w oryginale: MONEY Master the Game: 7 Simple Steps to Financial Freedom). Tony Robbins to człowiek, którego raczej przedstawiać nie trzeba. Znany bardzo dobrze w świecie motywacji oraz wprowadzania szybkich zmian osobistych oraz biznesowych.

Książka Money Mistrzowska Gra to prawdziwa kobyła – 832 strony rozważań o finansach. Piszę celowo „rozważań”, ponieważ Tony Robbins lubi dużo opowiadać i nie wszystko zawsze jest ściśle związane z tematem. W książce można spotkać sporo stwierdzeń, które mają nas przekonać do tego, że po przeczytaniu książki zmieni się nasze życie i już za chwilę poznamy wielki sekret najbogatszych ludzi świata. Gdyby usunąć z tej publikacji całą tę otoczkę marketingową, można by książkę spokojnie zmniejszyć nawet o połowę – bez uszczerbku dla wartości merytorycznej.

money_mistrzowska_gra_7_prostych_krokow_do_finansowej_wolnosci

Książka niestety ma sporą wadę. Przystosowana jest przede wszystkim pod rynek USA. Niektóre instrumenty finansowe, omawiane w książce – nie są dostępne dla Polaków. Oczywiście są pewne uniwersalne prawdy finansowe, takie jak: zarabiaj więcej, wydawaj mniej, oszczędzaj, dywersyfikuj itd. Największą wartość jednak wyniosą z tej publikacji Amerykanie, którzy mogą od razu skorzystać z konkretnych narzędzi finansowych. Dajmy na to: porada, która zachęca do przeprowadzenia się do innego stanu USA ze względu na niższe podatki nie będzie Polakowi za bardzo przydatna – szczegóły omawiam w filmie.

W książce znajdziesz też ciekawe spostrzeżenia na temat funduszy inwestycyjnych. Warto brać pod uwagę stawki prowizyjne dla funduszy, bo może się okazać, że nawet gdy fundusz zarabia 10% rocznie, dla Ciebie pozostanie niewiele. Sporo cennej wiedzy znajdą osoby początkujące w świecie finansowych. Money Mistrzowska Gra może się okazać punktem przełomowym w ich życiu.

Jeśli jednak masz już doświadczenie, zarządzasz swoim kapitałem, oszczędzasz, inwestujesz – książka będzie dla Ciebie raczej podsumowaniem i usystematyzowaniem wiedzy, którą już posiadasz. Z pewnością znajdziesz również pewne perełki (porady finansowe), które warte są zapamiętania. Wszak jest tam sporo wypowiedzi i wskazówek od bardzo bogatych ludzi… A od kogo uczyć się finansów, jak nie od najbogatszych?

https://youtu.be/_KfV2z8U334

2 Comments

  1. Dobra krytyczna uwaga, książka jest zdecydowania za gruba, można znaleźć wiele polskich książek z wiedzą użyteczną w Polsce.

Leave a Comment