Zapraszam do wysłuchania / przeczytania recenzji książki Tony’ego Robbinsa – Money Mistrzowska Gra: 7 prostych kroków do finansowej wolności (w oryginale: MONEY Master the Game: 7 Simple Steps to Financial Freedom). Tony Robbins to człowiek, którego raczej przedstawiać nie trzeba. Znany bardzo dobrze w świecie motywacji oraz wprowadzania szybkich zmian osobistych oraz biznesowych.

Książka Money Mistrzowska Gra to prawdziwa kobyła – 832 strony rozważań o finansach. Piszę celowo „rozważań”, ponieważ Tony Robbins lubi dużo opowiadać i nie wszystko zawsze jest ściśle związane z tematem. W książce można spotkać sporo stwierdzeń, które mają nas przekonać do tego, że po przeczytaniu książki zmieni się nasze życie i już za chwilę poznamy wielki sekret najbogatszych ludzi świata. Gdyby usunąć z tej publikacji całą tę otoczkę marketingową, można by książkę spokojnie zmniejszyć nawet o połowę – bez uszczerbku dla wartości merytorycznej.

money_mistrzowska_gra_7_prostych_krokow_do_finansowej_wolnosci

Książka niestety ma sporą wadę. Przystosowana jest przede wszystkim pod rynek USA. Niektóre instrumenty finansowe, omawiane w książce – nie są dostępne dla Polaków. Oczywiście są pewne uniwersalne prawdy finansowe, takie jak: zarabiaj więcej, wydawaj mniej, oszczędzaj, dywersyfikuj itd. Największą wartość jednak wyniosą z tej publikacji Amerykanie, którzy mogą od razu skorzystać z konkretnych narzędzi finansowych. Dajmy na to: porada, która zachęca do przeprowadzenia się do innego stanu USA ze względu na niższe podatki nie będzie Polakowi za bardzo przydatna – szczegóły omawiam w filmie.

W książce znajdziesz też ciekawe spostrzeżenia na temat funduszy inwestycyjnych. Warto brać pod uwagę stawki prowizyjne dla funduszy, bo może się okazać, że nawet gdy fundusz zarabia 10% rocznie, dla Ciebie pozostanie niewiele. Sporo cennej wiedzy znajdą osoby początkujące w świecie finansowych. Money Mistrzowska Gra może się okazać punktem przełomowym w ich życiu.

Jeśli jednak masz już doświadczenie, zarządzasz swoim kapitałem, oszczędzasz, inwestujesz – książka będzie dla Ciebie raczej podsumowaniem i usystematyzowaniem wiedzy, którą już posiadasz. Z pewnością znajdziesz również pewne perełki (porady finansowe), które warte są zapamiętania. Wszak jest tam sporo wypowiedzi i wskazówek od bardzo bogatych ludzi… A od kogo uczyć się finansów, jak nie od najbogatszych?


Arkadiusz Podlaski
Arkadiusz Podlaski

Ekspert marketingu internetowego, właściciel firmy szkoleniowej Yedu. Trener, certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom zwiększać zyski, wykorzystując skuteczny marketing internetowy.

  2 replies to "Recenzja książki MONEY Mistrzowska Gra | Tony Robbins"

  • Mikołaj

   Dobra krytyczna uwaga, książka jest zdecydowania za gruba, można znaleźć wiele polskich książek z wiedzą użyteczną w Polsce.

  • Lider

   Wpis zachęcił mnie do przeczytania, po tym fakcie podzielę się swoimi uwagami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.