Pomnik trwalszy niż ze spiżu (zalety pisania książek)

Exegi monumentum aere perennius.
Horacy

Powyższy cytat to słowa rzymskiego poety – Horacego, który żył ponad 2000 lat temu. Jego słowa do dziś nie straciły na aktualności. W przełożeniu na polski powyższy cytat oznacza:

Wzniosłem pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Jak podaje Wikipedia „spiż” to stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Spiż to stop trwalszy niż żelazo, odporny na korozję i ścieranie. Budowano z niego takie narzędzia jak chociażby armaty. Spiż jest symbolem trwałości i niezmienności.

Horacy pisząc, że postawił sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu, miał na myśli swoją twórczość. Jego dzieła literackie będą przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Fakt, że dzisiaj uczniowie w szkołach czytają jego słowa, a ja o nim piszę – jest doskonałym dowodem na to, że jego dzieła wytrzymały więcej niż niejeden pomnik.

Myślę, że wiele osób nie chce aby zapomniano o nich po śmierci. Pisząc książki można jak nikt inny przetrwać próbę czasu. Swoją postać można przenieść w książkach na wieki, tak jak zrobił to właśnie Horacy. Ten rzymski poeta żył ponad 2000 lat temu, a dzisiaj istnieje w naszej kulturze, poprzez swoje dzieła literackie.

==> Jak napisać książkę? <==