Płatności internetowe – jak pobierać opłaty od swoich klientów?

Być może zastanawiałeś się nie raz, jak pobierać opłaty od swoich klientów. Co zrobić, aby mogli w prosty sposób przelewać pieniądze na Twoje konto? Jeśli masz już produkt, ale nie wiesz jak go sprzedawać, to koniecznie przeczytaj ten wpis. Dowiesz się z niego jak regulować płatności w internecie. Ten artykuł przybliży Ci najpopularniejsze systemy płatności na rynku, z których możesz skorzystać, aby pobrać pieniądze od swoich klientów. Omówionych zostanie kilka rozwiązań (przedstawione zostaną zarówno oferty firm zagranicznych jak i polskich).

PayPal – www.paypal.pl

System PayPal to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów obsługi płatności. Pozwala on zarówno klientom indywidualnym jak i firmom wysyłać oraz przyjmować płatności. Obsługa jest niezwykle prosta. O tym jak w bardzo szybki sposób stworzyć na swojej stronie system płacenia, ciekawie omówiła Wanda Loskot we wpisie To zwiększy Twoje dochody. Wystarczy kilka kliknięć, uzupełnienie kilku pól formularz i już mamy gotowy przycisk na swoją stronę, dzięki któremu mogą być realizowane wpłaty. PayPal sam podaje nam kod źródłowy, który musimy tylko wkleić na swoją stronę. W ten sposób Twój klient – można powiedzieć – za pomocą dwóch kliknięć, opłaci Twój produkt.

PayPal do znakomite rozwiązanie dla małych firm oraz sklepów internetowych, a nawet klientów indywiudalnych. Swą popularność zawdzięcza między innymi dzięki aukcjom eBay, gdzie płacenie PaPalem jest bardzo popularne. Zresztą w październiku 2002 roku serwis PayPal został kupiony przez firmę eBay, oficjalnie wprowadzając ten system płatności do wymiany pieniędzy pomiędzy aukcjonerami.

W Polsce PayPal jest dostępny od 2005 roku. Początkowo działał z pewnymi ograniczeniami lecz dziś jest już dostępny – można powiedzieć – w całej okazałości. PayPal zdobywa co raz większe uznanie wśród polskiej, internetowej społeczności.

Już od ponad 10 lat system PayPal oferuje wygodne i bezpieczne płatności w Internecie. W 190 krajach jest już ponad 150 milionów kont PayPal. Coraz więcej sklepów internetowych w kraju i za granicą akceptuje płatności PayPal. Nieustannie rozwijamy nasz produkt, aby oferowane przez nas rozwiązania, przeznaczone zarówno dla sprzedawców korzystających z serwisu eBay, jak i sklepów internetowych, były jeszcze wygodniejsze i jeszcze bezpieczniejsze.

Moneybookers- www.moneybookers.com

Jednym z konkurentów PayPala jest Moneybookers, który działa od 2002 roku. Skierowany do mieszkańców Europy (poniżej na screenie widać najważniejsze wersje językowe). Jest oczywiście również dostępna polska wersja serwisu.

Dzięki Moneybookers możesz przesyłać i otrzymywać pieniądze przez internet – wszystko czego potrzebujesz to adres mailowy. Moneybookers sprawia, ze przesyłanie pieniędzy staje się tak łatwe jak wysyłanie maili. Moneybookers umożliwia lokalne transakcje w ponad 200 krajach.

Płatności – www.platnosci.pl

W przeciwieństwie do dwóch powyższych poprzedników, Platnosci.pl to typowo polski serwis. Należy on do grupy Allegro, a konkretniej do PayU S.A. Celem spółki jest tworzenie nowych możliwości w zakresie internetowych płatności. To nie przypadek, że właścicielem jednego z liderów światowych płatności – PayPala jest eBay, a w Polsce Platnosci.pl należą do Allegro. Wszak są to serwisy aukcyjne, w których codziennie dokonywane są transakcje na niewyobrażalne sumy pieniężne. Ułatwienie użytkownikom prowadzenia tego typu transakcji leży w ich interesie.

Misją PayU S.A. jest kompleksowa obsługa rynku płatności on-line. Innowacyjna platforma technologiczna, wysoka funkcjonalność, stały rozwój, a także bogata oferta gwarantują najwyższy poziom świadczonych usług. W celu zapewnienia profesjonalnych i bezpiecznych rozwiązań PayU S.A. prowadzi działalność Agenta Rozliczeniowego, która podlega nadzorowi Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

PayU – www.payu.pl

PayU to kolejny serwis z płatnościami, obsługiwany przez tę samą firmę co Platnosci.pl. Nie będę się zatem jakoś szczególnie tu rozpisywał.

PayU to system, który umożliwia szybkie i bezpieczne dokonywanie oraz otrzymywanie wpłat poprzez Internet pomiędzy wszystkimi osobami, które posiadają swoje konto e-mail. Dzięki PayU zapłacisz wybranej osobie za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego (zwykłego lub szybkiego: mTRANSFER, MultiTransfer, Płacę z Inteligo, Przelew24, Pekao24Przelew, Płacę z PKO Inteligo, LUKAS e-przelew, Nordea, BPH oraz ING ). Jeśli jesteś odbiorcą wpłaty nie musisz nawet posiadać konta bankowego, by otrzymać pieniądze przez Internet!

PayU podobnie jak poprzednicy umożliwia szybkie i bezpieczne regulowanie płatności online:

Przelewy24 – www.przelewy24.pl

Przelewy24 to kolejny z polskich liderów w dziedzinie internetowych płatności. Serwis należy do DialCom24 Sp. z o.o. i został stworzony na potrzeby zupełnie innego serwisu – Bilety24.pl. Początkowo był to zwykły moduł, który wykorzystywano przy sprzedaży biletów do kin i teatrów oraz na imprezy kulturalno-oświatowe. W kwietniu 2004 roku DialCom24 postanowił wyodrębnić moduł płatności jako zupełnie nowy produkt. Dzięki temu z systemu mogą korzystać osoby zajmujące się handlem w internecie.

Serwis Przelewy24 jest kolejnym produktem poznańskiej firmy DialCom24 Sp. z o.o. Spółka cywilna DialCom24 wyodrębniona została we wrześniu 2003 roku z macierzystej spółki DialCom s.c. DialCom, założona w 1994 roku, była jedną z pierwszych firm w Polsce wykorzystującą i udostępniającą Internet komercyjnie, poprzez tworzenie i utrzymywanie stron WWW i poczty internetowej dla firm polskich.

DotPay – www.dotpay.pl

To już ostatni system płatności, który zostanie omówiony w tym artykule. DotPay jeszcze do stycznia 2008 roku działał jako popularny AllPay.pl. W tym czasie przeszedł rebranding i obecnie nazywa się DotPay. Usługi w ramach płatności internetowych są świadczone przez tę firmę już od 2000 roku.

Kilka lat praktyki na bardzo wymagającym rynku, stabilna sytuacja finansowa, ogromne doświadczenie, stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz szeroka gama oferowanych usług przekłada się na tysiące współpracujących z serwisem firm, które wybrały Dotpay jako serwis obsługujący ich płatności w Internecie.

Podsumowanie

To kilka najpopularniejszych serwisów, które umożliwią Twojej firmie pobieranie opłat od swoich klientów. Trudno powiedzieć, jaki sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Dlatego przetestuj najlepiej na własnej skórze, który serwis odpowiada Ci najlpiej i spełnia wszystkie Twoje wymagania.