Nie znam prawa autorskiego (jak napisać książkę)

Brak wiedzy w zakresie prawa autorskiego powstrzymuje wiele osób przed napisaniem własnej książki. Można przecież zostać oskarżonym o plagiat. Jeśli jednak piszesz samodzielnie i nie kopiujesz cudzych tekstów to możesz spać spokojnie. Nie jestem prawnikiem, ale nie bój się – Ty też nie musisz nim być. Wystarczy, że poznasz elementarne zasady korzystania z cudzych tekstów.

Nie bój się, że piszesz podobnie do innych. Wiele rzeczy będzie się powtarzało i wręcz musi się powtarzać. Pomimo że wiedza jest nieograniczona, to niektóre idee czy pomysły będą kopiowane. Na rynku można znaleźć mnóstwo książek, w których opisane są te same zagadnienia. Same idee nie są chronione prawami autorskimi. Jako przykład mogę podać tzw. „Sekret”, który traktuje o prawie przyciągania. Idea przyciągania polega na tym, że jesteśmy w stanie przyciągnąć do swojego życia wszystko, co tylko zechcemy. Prawo przyciągania zostało wypromowane przede wszystkim dzięki filmowi pod tytułem „The Secret”, w którym wystąpili znani mówcy motywacyjni, tacy jak Bob Proctor, Jack Canfield czy też Joe Vitale.

Pomysłodawczyni filmu napisała książkę o tym samym tytule. Wkrótce, gdy w całym świecie zaczęto mówić o sekrecie, lawinowo posypały się książki na ten temat. Powstała nawet specjalna kategoria „Sekret” w wydawnictwie Onepress: http://onepress.pl/katalog/sekret,33,0,0.html

Wydaje się, że najwięcej książek o sekrecie napisał Joe Vitale. Oto kilka z nich:
„Klucz do sekretu. Przyciągaj do siebie wszystko, czego pragniesz.”
„Prawo przyciągania. 5 prostych kroków do zdobycia bogactwa (lub czegokolwiek innego)”
„Zero ograniczeń. Sekret osiągnięcia bogactwa, zdrowia i harmonii ze światem”
„Oczekuj cudów. Sekretna moc tkwi w Tobie.”

Na koncie Joe Vitale jest jeszcze więcej książek o Sekrecie. Wykorzystali to również polscy autorzy. Mamy dla przykładu książkę Andrzeja Batko – „Siła sekretu. Praktyczny poradnik programowania przyszłości.” czy też Krzysztofa Trybulskiego „Sekrety prawa przyciągania”.

Widzisz zatem, że różni autorzy kopiują idee, które się przyjęły na świecie i przekładają je na swój język. Nie jest to łamanie prawa autorskiego. Każdy z autorów przypasowuje prawo przyciągania pod swoje życie i opisuje przypadki które go spotkały, udowadniając że to prawo rzeczywiście działa. Każdy może napisać co myśli o sekrecie w swojej własnej książce i nie ma w tym nic złego.

==> Jak napisać książkę? <==

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Arkadiusz Podlaski

Certyfikowany specjalista Google. Pomaga przedsiębiorcom oraz firmom rozwijać biznes w internecie. Swoje doświadczenia zdobywał między innymi w firmach takich jak LPP, Polska Press czy Gratka Technologie.