Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom. Edward de Bono (recenzja książki)

Jakiś czas temu przeczytałem książkę Edwarda de BonoMyślenie lateralne. Idee na przekór schematom„. Publikację tę dostałem niejako przez przypadek – jako gratis do innych książek.

Stąd też nie oczekiwałem po niej zbyt wiele. Jednak już pierwsza historia opisana w książce zbiła mnie z nóg. Zobacz sam:

Wiele lat temu, gdy za niespłacenie długu można było trafić do więzienia, pewien kupiec z Londynu był winny ogromną sumę pieniędzy lichwiarzowi. Lichwiarz, stary i odpychający, upodobał sobie piękną nastoletnią córkę kupca. Zaproponował transakcję. Obiecał, że unieważni dług kupca, jeżeli w zamian otrzyma dziewczynę.Zarówno kupca, jak i jego córkę przeraziła ta oferta.

Przebiegły lichwiarz zasugerował zatem, by pozwolili opatrzności rozstrzygnąć sprawę. Rzekł im, że umieści w pustym mieszku dwa kamyki – czarny i biały, a następnie dziewczyna wyciągnie jeden z nich. Jeżeli wybierze czarny, zostanie jego żoną, a jeżeli wybierze biały, pozostanie przy swoim ojcu, a dług tak czy inaczej zostanie anulowany. Ale jeżeli odmówi wyciągnięcia kamyka, jej ojciec trafi do więzienia, a ona będzie głodować.

Kupiec z niechęcią przystał na tę propozycję. Rozmawiając, stali na wysypanej kamieniami ścieżce w ogrodzie kupca, a lichwiarz schylił się, by sięgnąć po dwa kamyki. Gdy je podnosił, dziewczyna z przerażeniem zauważyła, że lichwiarz wrzucił do mieszka dwa czarne kamyki. Następnie poprosił ją, by wyjęła kamyk, który miał zadecydować o losie jej i jej ojca.

Wyobraźmy sobie, że stoimy na tej ścieżce w ogrodzie kupca. Co zrobiłby Czytelnik, gdyby znajdował się w położeniu nieszczęsnej dziewczyny? Gdyby musiał jej doradzić, jaka brzmiałaby rada?

Którego typu myślenia użyłby Czytelnik, by rozwiązać ten problem? Ogromna większość ludzi jest zdania, że staranna analiza logiczna musi przynieść rozwiązanie problemu, jeżeli ono istnieje. Ten typ myślenia to bezpośrednie myślenie wertykalne. Drugi typ myślenia to myślenie lateralne.

Ludzie myślący wertykalnie niewiele pomogliby dziewczynie. Według ich analizy istnieją trzy możliwości:

  1. Dziewczyna powinna odmówić wyjęcia kamyka.
  2. Dziewczyna powinna wskazać, że w worku znajdują się dwa czarne kamyki, i zdemaskować oszustwo lichwiarza.
  3. Dziewczyna powinna wyjąć czarny kamyk i poświęcić samą siebie, by ochronić ojca przed więzieniem.

Żadna z tych sugestii nie jest nazbyt pomocna – jeżeli dziewczyna nie weźmie kamyka, jej ojciec pójdzie do więzienia, a jeżeli go weźmie, będzie musiała poślubić lichwiarza.

Historia ta ukazuje różnicę pomiędzy myśleniem wertykalnym a myśleniem lateralnym. Myślący w sposób wertykalny są zaabsorbowani faktem, że dziewczyna musi wyciągnąć kamyk z mieszka. Myślących lateralnie zaczyna obchodzić kamyk, który pozostaje w mieszku. Myśliciele wertykalni przyjmują najrozsądniejsze spojrzenie na sytuację, a następnie podejmują logiczne działania, by ją rozpracować. Myśliciele lateralni mają raczej skłonność do badania wszystkich odmiennych sposobów patrzenia na daną rzecz niż akceptowania tego najbardziej obiecującego jako punktu wyjścia do dalszych działań.

Dziewczyna z opowieści włożyła rękę do mieszka i wyciągnęła kamyk. Bez patrzenia upuściła go na ścieżkę, gdzie natychmiast zaginął wśród wielu innych.

„Och jaka ze mnie niezdara – powiedziała – ale to nie ma znaczenia. W mieszku został przecież ten drugi kamień”.

Jako że pozostały kamyk jest czarny, a lichwiarz nie śmie przyznać się do swojego oszustwa, należy założyć, że wyjęła biały. W ten sposób, posługując się myśleniem lateralnym, dziewczyna zmienia pozornie beznadziejną sytuację w nader korzystną. Dziewczyna wychodzi na tym lepiej, niż gdyby lichwiarz był uczciwy i włożył do worka jeden czarny i jeden biały kamyk, gdyż wówczas miałaby jedynie połowę szans na ratunek. Natomiast w obecnej sytuacji jest pewne, że pozostanie ona przy ojcu, a jednocześnie dług zostanie unieważniony.

Edward de Bono, Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom.

Książka Edawrda de Bono w interesujący sposób opisuje jak pozbyć się myślenia schematami. Pokazuje wiele interesujących przykładów z prawdziwego życia, gdzie myślenie lateralne pozwala w niewiarygodny, zaskakujący sposób rozwiązywać różne problemy.

Moja ocena: 8/10. Książka bardzo ciekawa i z pewnością warta przeczytania. Jeśli chcesz poznać wiedzę, jak w kreatywny sposób użytkować swój umysł, to ta książka jest dla Ciebie.

Leave a Comment