Boję się krytyki i nie potrafię się zwierzać ze swoich problemów (jak napisać książkę)

Wielu z nas boi się krytyki ze strony innych ludzi. Boimy się ośmieszenia i tego, że inni będą nam mówić przykre słowa. Strach występuje dlatego, ponieważ niewiele osób decyduje się pisać książki. Jest to wciąż dla wielu ludzi abstrakcją. Stąd też gdy powiesz znajomym, że chcesz napisać książkę, reakcje mogą być bardzo różne. Być może część osób będzie Cię wspierać, ale prawdopodobnie większość powie, że to nie najlepszy pomysł.

Jeśli bardzo się boisz tego, co powiedzą inni – możesz przetrzymać fakt pisania książki w ukryciu. Nie musisz nikomu o tym mówić. Zawsze możesz wykorzystać pisanie pod pseudonimem. Możesz żądać od wydawnictwa, aby nie publikowali Twoich prawdziwych danych osobowych i wydali książkę pod nazwiskiem, które sam sobie wybierzesz jako tzw. pseudonim artystyczny. Wówczas nie ryzykujesz ośmieszenia, ponieważ nikt nawet nie musi się dowiedzieć, że napisałeś książkę. Jeśli natomiast Twoja publikacja odniesie sukces, możesz się ujawnić jeśli będziesz chciał. Do Ciebie należy decyzja.

Nie potrafię się zwierzać ze swoich problemów

Wielu autorów pisząc książkę ma wewnętrzne opory, aby zdradzać szczegóły swojego życia czy też opisywać problemy, jakie miał. Niestety podczas pisania zazwyczaj zdradzamy pewne elementy naszego życiorysu. Opisujemy sytuacje, które nam się przydarzyły. Niejako musimy zwierzać się czytelnikom z problemów, które mieliśmy i pokazywać jak je rozwiązaliśmy. Musisz to zaakceptować, że książkę będzie mógł przeczytać każdy – zarówno Twój znajomy jak i obcy człowiek.

Takie opory z reguły mijają po napisaniu pierwszej książki. Musimy się po prostu do tego przyzwyczaić i zrozumieć. Dobrym wstępem do upubliczniania swojej treści i sprawdzeniem jak reaguje na to otoczenie, jest rozpoczęcie pisania własnego bloga. Z początku też człowiek ma opory, ale z czasem widzi, że mu to dobrze wychodzi i nie ma żadnych przeciwwskazań, aby robić to dalej.

Możesz zacząć pisanie pod pseudonimem. Będzie Ci z pewnością łatwiej zacząć i lepiej poznać wszystkie sfery związane z pisaniem i wydawaniem swojej książki. Gdy uznasz, że jesteś gotowy się upublicznić, po prostu to zrobisz.

==> Jak napisać książkę? <==