Chyba każdy kto prężnie rozwija swoje strony internetowe, natrafia w końcu na błąd 503. Dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć ze swoich witryn – o tym będzie dzisiejszy wpis.

Wikipedia podaje, że jest to „Błąd 503 – usługa niedostępna – serwer nie jest w stanie w danej chwili zrealizować zapytania klienta ze względu na przeciążenie”. Jeśli jest to błąd, który znika wraz z wciśnięciem guzika F5 (odśwież stronę) – problem pewnie dotyczył złego wykonania skryptu. Gdy jednak strona jest na stałe zablokowana – to prawdopodobnie dostawca hostingu zablokował Ci stronę ze względu na zbyt duże obciążenie serwera. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku współdzielonych hostingów, mamy do wykorzystania tylko kilka % mocy procesora (z reguły jest to od 1% do 5%, czasem więcej). W Kei.pl przy najtańszym hostingu jest to na przykład 5%.Tak więc, gdy Twoje skrypty przekroczą ten limit (z reguły ukrywany przez dostawców hostingu) możesz otrzymać maila o podobnej postaci:

Witam serdecznie,

Nasze mechanizmy monitorujące wykorzystanie parametrów serwera wykazują, że Państwa serwisy na serwerze xxx.kei.pl generują ponad 5% obciążenia CPU serwera referencyjnego.

Dopuszczalny, bezpieczny limit, który nie powoduje zagrożenia dla działania usług współdzielonych (pakiety hostingowe) to maksymalnie 5% obciążenia CPU serwera referencyjnego.

W przypadku przekraczanie powyższego limitu, konieczne jest umieszczenie serwisów na platformie Luna z właściwymi parametrem zasobów. Platformy e-Biznes Luna działają w całkowicie wydzielonym środowisku. Dla każdej z platform ustawiony jest limit obciążenia CPU dzięki czemu przeciążenie jednej platformy nie wpływa na pracę platform innych Klientów znajdujących się na tej samej maszynie. Szczegółowy opis parametrów platformy Luna:
http://www.kei.pl/?stronka=virt/luna

Bardzo prosimy o podjęcie kroków w celu optymalizacji posiadanych serwisów lub kontakt z Działem Handlowym  w celu zmiany opcji na wyższą.

Wykres obrazujący zmiany obciążenia w ciągu ostatnich dni jest dostępny w panelu WebAs Państwa serwera – po zalogowaniu się należy przejść do opcji
Konfiguracja -> Zużycie serwera i kliknąć zakładkę Obciążenie serwera w górnej części strony, aby wyświetlić wykres.

pozdrawiamy
Biuro Obsługi Klienta Kei.pl

Zabawne jest to, że bardzo często pytanie do działu technicznego o przydzielone zasoby nie znajduje swojej odpowiedzi. Wynika więc z tego taka sytuacja, że ponieważ serwer jest współdzielony – inna osoba może obciążać tak mocno serwer, że nasze strony i bez naszej winy będą albo się długo ładować albo zostaną wyłączone. Niektórzy dostawcy udostępniają odpowiednie narzędzia, aby sprawdzić co generuje największe obciążenie (w Kei widać która domena generuje jakie obciążenie). Widać to również w WisePanel, które jest między innymi w Superhost.pl. Możesz też przeanalizować logi serwera, jednocześnie wyłapując które strony i przez kogo są odwiedzane (często największe obciążenie generują spam roboty do pozycjonowania a nawet sam wujaszek Google). Nie wszyscy dostawcy jednak mają na tyle zaawansowane panele, aby wskazać konkretnie gdzie leży problem.

Na szybko przejrzałem fora internetowe i okazało się, że często na ten błąd skarżą się klienci Home.pl. Dziwi ten fakt, ponieważ jest to popularny w Polsce dostawca hostingu. Więcej o sytuacji klientów Home możesz przeczytać tutaj:

Nie to, żebym nie lubił Home – po prostu wątek obciążenia serwerów Home pojawiał się nad wyraz często. Być może dlatego, że ceny Home są dość wysokie, więc ludzie wierzą że jakość powinna też być na najwyższym poziomie. Problem oczywiście nie dotyczy tylko Home ale także każdego innego dostawcy. Mocno obciążająca strona prędzej czy później spotka się z problemem 503 i będzie musiała przejść na coś mocniejszego, VPS czy też serwer dedykowany. Poniżej znajdziesz też wyjaśnienie od Home, dlaczego może się pojawiać błąd 503:

Błąd 503 – dlaczego się pojawia?

Błędy 503 pojawiają się w momencie, kiedy wyczerpany zostanie jeden (lub więcej) zasobów przydzielonych dla Twojego serwera wirtualnego, takich jak np. pamięć lub ilość jednocześnie wykonywanych procesów. Jest to także ważny sygnał o konieczności dokonania zmian.

W typowych warunkach użytkowania usługi błąd nie powinien się pojawiać i zwykle świadczy o nieprawidłowościach w skryptach PHP/Perl:
– zapętlenie się skryptu,

– błędnie budowane zapytanie do bazy,
– tzw. „mirrorowanie” serwisu bądź zablokowanie tabeli w bazie danych przez jeden z procesów.

Jeżeli zauważyłeś tego typu objawy i nie potrafisz sobie z nimi poradzić, pomocą w ustaleniu przyczyny wystąpienia problemu służą nasi administratorzy – skorzystaj z formularza i prześlij zapytanie.

HOME.PLhttp://home.pl/pomoc/serwery/unix/blad-503

Dostawca dHosting.pl tak wyjaśnia przyczynę błędu 504:

Błąd 503 – Wykorzystano dostępne zasoby pakietu hostingowego

Błąd mógł powstać w wyniku przekroczenia następujących limitów:

wykonano nieprawidłowo zakończoną operację w skrypcie (np. zapętlenie)
skrypt próbował zaalokować zbyt dużo pamięci RAM
przekroczono limit jednoczesnych połączeń do serwera
przekroczono udostępnione zasoby procesora dla pakietu hostingowego

W przypadku wykorzystania dostępnych zasobów pakietu hostingowego zalecana jest zmiana pakietu na wyższy. Skontaktuj się przez Helpdesk […]

DHOSTING.PLhttp://dhosting.pl/bledyhttp.html

Tak czy inaczej problem błędu 503 dotyczy wiele twórców stron internetowych. Stają oni przed wyborem – optymalizować skrypty, zdecydować się na droższe rozwiązanie czy może w przypadku nie naszej winy – walczyć z firmą o jak najszybsze załatwienie sprawy związanej z pokazywaniem się tego błędu. Wszak może on występować z winy naszego dostawcy hostingu. Niedługo szerzej opiszę jak optymalizować skrypty i co jeszcze można zrobić, aby znacząco obniżyć obciążenie, jakie generują nasze strony.

Użytkownicy znaleźli ten artykuł, wpisując: błąd 503, błąd http 503, blad 503, blad http 503, błąd 503 co oznacza, problem z siecią 503, wystapil problem z siecia 503, gg błąd systemu 503, co oznacza błąd http 503, http503.

Właściciel agencji interaktywnej Webito. Kwalifikowany specjalista Google (Search Advertising, Reporting & Analysis Advanced). Autor wielu bestsellerów z zakresu psychologii sukcesu, biznesu i marketingu. Pomaga przedsiębiorcom, małym i średnim firmom rozwijać biznes w internecie.

Zarabiaj więcej, dzięki sprawdzonej wiedzy!

Zapisz się na newsletter, aby całkowicie za darmo otrzymywać porady na temat technik sprzedaży, marketingu internetowego oraz zarabiania przez internet.